Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
12-05-2012marudaPotulny ateista vs. niesforny katolik
W publicystyce katolickiej ateista jest agresywny, wojowniczy, wyniosły, czasem nawet zadufany. Nie znajdziemy tam określeń ateisty jako cichego kulturalnego i skłonnego do uległości. Zastanawiało mnie dlaczego zostały wybrane akurat takie określniki w końcu doznałem olśnienia, centralnym słowem jest tu pokora.

Cytat:
Pokora - stan psychiczny polegający na odczuwaniu własnej małości, niższości; uniżona postawa wobec kogoś, czegoś; brak buntu wobec przeciwności, potulność, uległość, uniżoność.

Jest to jedna z najważniejszych cnót zwyczajnej owieczki i szeregowego wiernego. Wierni posłuszni kapłanom, kapłani podlegli biskupom, biskupi zasłuchani w mądrość papieża. Najwyższy kościelny dostojnik mający bezpośrednie połączenie z Szefem w Niebiosach. Feudalny system zależności jawi się w religii katolickiej jako niedościgniony wzór godny naśladowania. Obraz idylliczny niestety tylko do czasu pojawienia się nieposłusznych nowych ateistów.

Heretycy i wszelkiej maści odszczepieńcy pojawiali się i dawniej, ale wtedy Kościół był jeszcze silny i mógł oficjalnie palić takich wywrotowców jak Łyszczyński. Jedyne ostrze które zostało kapłanom w dzisiejszych czasach powinno być nazywane kłamliwym językiem. Oszustwo i mataczenie jest przecież ojcem i początkiem wszelkich religii.

Powinniśmy się cieszyć że przez pasterzy nie jesteśmy nazywani posłusznymi i ustępliwymi. Jesteśmy ich trzodzie pokazywani jako wilki. To nie ateiści polują na wiernych. Pokorne owce tuczą i doją..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
08-05-2012KoraszewskiZastanawiające Aa
Przed chwila dostałem mail:
Aapel do wszystkich Polaków którym leży dobro ojczyzny na sercu:
1 MAJA MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU ZA POLSKĘ !
Na Filipinach w 4 dni odszedł rząd totalitarny Marcosa poprzez różaniec. 2 miliony filipińczyków za wezwaniem kardynała Sin wyszło na ulicę z różańcami. Marcos wysłał armię, helikoptery, czołgi, moździerze i wydał rozkaz ataku w celu rozproszenia tłumu. Wystrzelone pociski moździerzy nie wybuchły, helikoptery z powietrza zobaczyły potężny krzyż z 2 mln ludzi na skrzyżowaniu ulic i zwątpili, a żołnierze w czołgach widząc idący w ich kierunku tłum z podniesionymi różańcami i kwiatami zatrzymali się i przyłączyli się do ludzi wkładając w lufy czołgów kwiaty. Nie spadła ani jedna kropla krwi! Teraz milion różańców w intencji pokoju na świecie odmawiają codziennie Filipińczycy. W ciągu 201 dni modlitwą objęte zostaną wszystkie kraje. Różańcowa krucjata za świat rozpoczęła się 10 października 2011 r., a zakończy 30 maja. Za POLSKĘ będą się modlić 1 maja 2012r - dołączmy naszą krucjatą do tej modlitwy za Polskę.
Zastanawia mnie użycie podwójnego "a" w słowie "apel", czy ktoś wie dlaczego?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
05-05-2012Andrzej BogusławskiIndoktrynacja katolicka w mediach.
.
Do refleksji, którą chciałbym się z Państwem podzielić zainspirował mnie wątek założony rzez Pana Fiisia pt. Religijność racjonalisty? www.racjonalista.pl/forum.php/s,496609 W którym zadaje on pytanie: Przyznam się, że coraz bardziej zastanawia mnie jak to się dzieje, że na forum, jakby nie było racjonalisty, tak potężną część wszystkich treści stanowią wątki religijne. Jest to dla mnie mocno niezrozumiałe.

Oraz wypowiedź Pana Niestadnego w wątku "oh Karol" www.racjon(*)m.php/z,0/d,8/s,493492#w497245

Myślę, że warto się tu zastanowić - czy rzeczywiście ma sens, ten nasz zdecydowany antyklerykalizm, połączony z racjonalistycznym ateizmem.
Ale warte jest to poważnej refleksji.


Poważnym materiałem wyjściowym może być artykuł profesora Jana Kurowickiego z ostatniego "Forum Klubowego", który ze względu na trudną jego dostępność zamieszczam w załączniku. [Załącznik] Ponieważ chciałbym aby to była poważna rozmowa bardzo proszę o niewypowiadanie się przed lekturą załączonego tekstu.

Pozdrawiam serdecznie.

@@@
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
04-05-2012julianZmuszanie do praktyk religijnych
W jednym z ośrodków dla samotnych matek, podopieczne - biedne,samotne matki z dziećmi,często bez stałej pracy i wsparcia rodziny stają przed dylematem-albo będą całkowicie posłuszne siostrom zakonnym albo " do widzenia". Te biedne kobiety są zmuszane do uczestniczenia w praktykach religijnych,bo inaczej będą relegowane z ośrodka. To oburzające i przykre-zmuszanie do wiary. To ma być osobista decyzja a nie szantaż. Te kobiety wierzą w Boga, ale nie chcą uczestniczyć w rytuałach religijnych KK.Mają do tego prawo. Nie ufa się im w tym względzie i traktuje jak małe dzieci, bardzo paternalistycznie, wyższościowo. Taka postawa zniechęca je do KK, jak każdy przymus rodzi opór i złość.
To haniebne, że katolickie siostry, mieniące się uczennicami Chrystusa, tak wypaczają Jego nauczanie.
Nie dziwię się popularności Palikota-jego ugrupowania bazuje na takich przypadkach i propaguje jako dowód autorytaryzmu KK.
Na co te biedne siostry liczą? Dziewczyny kiedyś wyjdą z ośrodka i na pewno nie wrócą do rytuałów katolickich, bo kojarzą im się z przymusem, a to jest przykre uczucie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
28-04-2012SelanosPolacy dobrze oceniają KrK
Dziś na onecie przeczytałem, że ponad połowa Polaków dobrze ocenia działalność KrK. Oto link

Cytat:
Sześciu na dziesięciu Polaków (60 proc.) dobrze ocenia działalność Kościoła katolickiego, a więcej niż co czwarty (28 proc.) jest o niej złego zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS.


Czy nasz naród naprawdę jest tak ślepy?

Czy to może jest po prostu postępowanie zgodnie z zasadą "Kiedy cię gwałcą, to zrelaksuj się i znajdź w tym odrobinę przyjemności"?

Księżom funduje się emerytury, ciepłe posadki w szkołach, wojsku i szpitalach, chociaż nie tylko kościół utracił majątek w czasach PRL, to właśnie kościół najwięcej odzyskał. Dodajmy do tego co jakiś czas pojawiające się pogłoski o księżach pedofilach, które dziwnym trafem szybko są wyciszane, a przynajmniej nie nagłaśniane przez większe media.

Nasz naród jest taki głupi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
24-04-2012AmpecaiboNa siłę poszukuję Cię, ojcze chrzestny.
Cześć. Czytam sobie newsy, i nagle takie coś: wyborcza.p(*)ec_chrzestny__Z_internetu.html

Co o tym sądzicie? Jeden poszukiwacz wspomniał, że ma dzieci już w wieku przeszkolnym. Czyżby się obawiał, że jego potomstwo jako ateusze zostaną przez księdza / katechetkę na siłę zmuszani? Wg. mnie tak właśnie jest. Inna sprawa, wiek podobny - chrzest córki Tomasza Karolaka. Chciałem tym ludziom przyklasnąć za postawę ("nie dali się" do tej pory), ale aż mi ręce opadły.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 80 (przedawniony)
22-04-2012HodżaKradzież dzieci przez Kościół
Celowo używam tego skrótu - gdyż materiał nie pozostawia wątpliwości, że za zaistniałą sytuację w pełni odpowiada mafijny charakter instytucji Kościoła Rzymskokatolickiego, który w frankistowskiej Hiszpanii dość śmiało sobie poczynał. Wydaje się, że coraz więcej danych wskazuje na to, że - podobnie do innych sekt stosujących przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich członków - również Krk powinien być stale monitorowany, bo z natury swojej zagraża ludzkiemu zdrowiu i życiu.

fakty.inte(*)-zadbac-o-ich-edukacje,1783893
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
21-04-2012adamzwawyA propo "GIODO nie sprawdzi ksiąg parafialnych"
Czytając komentarze pod podanym tematem , odkryłem wpis reklamujący stronę:
www.noreligion.comxa.com/index.php
Co sądzicie o certyfikacie i o sposobie opuszczenia KK?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 92 (przedawniony)
20-04-2012MiłyUsprawiedliwianie kościoła
Witam ostatnio z powodu zbliżających się świąt Wielkanocy naszła mnie mała refleksja i analiza nad tym jak wierzący tłumaczą sobie sensowność tej czy innej wiary i skąd u nich przekonanie o nieomylności instytucji religijnych, które najdelikatniej mówiąc trochę bałaganu na przestrzeni wieków narobiły .

Jako, że nie chcę tu rozpisywać się do przesady skupię się tylko na kwestii ślepego zaufania do instytucji religijnych.

Przytoczę konkretne przykłady z dyskusji prowadzonych z katolikami.

Pierwsza sytuacja , która przychodzi mi na myśl, to stwierdzenie ze strony pewnego katolika, że oceniam kościół anachronicznie. Chodzi o odnoszenie się do historii, np. nauka ojców kościoła o kobietach, "sukcesy" kościoła w wyniszczaniu kultur wyznających innego boga/ bogów itd.

Często, kiedy poruszałem te tematy pojawiało się oburzenie, że po pierwsze to było dawno, inna mentalność, nie rozumiem tych czasów itd. Nie dostałem w zasadzie żadnego sensownego argumentu, kiedy stwierdziłem, że po pierwsze instytucje ocenia się za całokształt a nie za np. ostatnie 50 lat, więc przeszłość kościoła też jest bardzo ważna.

To tak jakby oceniać człowieka tylko po części jego cech osobowości, nie patrząc na całą jej złożoność. Po drugie mamy zachowane dokumentacje, kroniki, różne dzieła, które opisują mentalność tamtych czasów, więc jest na podstawie czego oceniać

To, że mentalność dzisiaj jest inna to, jednak trochę liche wytłumaczenie, bo bez względu na to w jakich czasach i z jakich pobudek..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
20-04-2012GrzegorzKolejne "prześladowanie" Kościoła ;-)
W skrócie - pamiętamy chyba jeszcze, jaka była afera kiedy rząd chciał zamienić Fundusz Kościelny na odpis od podatku. Szacowano że wpływy KRK z obu tych pozycji byłyby porównywalne, tj. na poziomie 100 mln PLN rocznie, więc trudno mi było zrozumieć czemu hierarchowie podnieśli taki raban. Podejrzewam że chodziło im o stworzenie niebezpiecznego precedensu że moglibyśmy DECYDOWAĆ czy damy im swoją kasę czy też nie. A dzisiaj rano widzę taki kwiatek:

wiadomosci(*)ej_niz_0_3.html?lokale=wroclaw

Z którego wynika, że na tym ostatnim "prześladowaniu" KRK może zarobić nawet kolejną sumę rzędu 100 mln PLN... czyli tyle samo straci też budżet po "oszczędnościach" wprowadzonych bez konsultacji z episkopatem przez bezbożnego Tuska. Kabaret po prostu, chciałbym żeby mój pracodawca tak mi podwyższał wypłatę... zgodziłbym się nawet na zupełny brak konsultacji w tej sprawie.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)