Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
31-01-2011big_zydBiada światu z powodu zgorszeń!
Jeszcze przy Wigilii Jego Ekscelencja ks. bp. Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, w odpowiedzi na pytanie Naszego Dziennika:

(...)Ekscelencjo, mówi się od jakiegoś czasu o "wojnie polsko-polskiej", czy ktoś nie próbuje teraz wmówić Narodowi, że trwa jakaś wojna katolicko-katolicka?

zapewniał solennie:

- Nie ma żadnej wojny katolicko-katolickiej, kościelno-kościelnej. Jest to wmawianie ludziom czegoś, czego nie ma.

Ledwo minął miesiąc...

Ale po kolei. Jest taki poeta-katolik Wojciech Wencel. Że on Uduchowiony bardzo jest, tedy nawet na prozę mu się rzuca.
Ostatnio np. rzuciło mu się tak:

[color=navy](...)polskość nie jest stanem posiadania. Jest wieczną misją objawioną przez naszych wieszczów. "Duszą narodu polskiego jest pielgrzymstwo polskie" - pisał Adam Mickiewicz w roku 1832. To zdanie, pozornie odnoszące się do Wielkiej Emigracji po upadku Powstania Listopadowego, do dziś jest przejmująco aktualne. Tłumaczy wszystkie nasze dwudziestowieczne walki o niepodległość, okresy niewoli i współczesne trudności w budowaniu tzw. nowoczesnego państwa. Polskość to nie miejsce spoczynku, lecz droga, która prowadzi przez bramy historii ku nieskończoności. Kto chce naprawdę stać się Polakiem, musi być apostołem życia wiecznego. W świecie lękającym się śmierci i bijącym pokłony..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
31-01-2011Maciej MalinowskiEgzorcyści w ataku
Coraz częściej znajduję informację o poszerzającej się grupie egzorcystów w Polsce. W internecie, w prasie (co ciekawe nie tylko w Fakcie) media.wp.p(*)sc.html?ticaid=1ba9a&_ticrsn=3
pojawiają się informacje o wypędzaniu, nawiedzaniu, opętaniu. Kościół zaczął sobie zdawać sprawę z utraty wiernych i przechodzi do kontrataku pod płaszczykiem walki ze złymi duchami. Mamy XXI wiek, a mam wrażenie jakby próbowano wskrzesić inkwizycję. Na razie to tylko egzorcyzmy, ale niebawem może się okazać, że będziemy się wyrzekać szatana na stosach. Zastraszenie społeczeństwa to stary sposób na posłuszeństwo, w USA za Busha wciąż było zagrożenie terrorystami, które umożliwiało ograniczeniem swobód obywatelskich. Na Polaków skuteczniejsze są złe duchy i szatan. Jak pisze ksiądz Andrzej Brzozowski zaczyna się niewinnie...od czytania, he,he. Jeszcze trochę i zacznie to przybierać formy psychozy. Czy obserwujecie podobny trend, czy może ja jestem opętany?.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
30-01-2011DissolvedGirlJaka wiara taki kościół - Rydzykowe imperium
Pod Toruniem wyrasta nowe Rydzykowe imperium - park religijno-rekreacyjny, w którego centrum stanie ten "niesamowity kościół".

/Moderator usunął zdjęcie ze względu na naruszenie praw autorskich - zdjęcie dostępne pod poniższym linkiem/

Dopełnieniem dzieła będą obiekty hotelowe, aquapark z wodami termalnymi (szkoda że nie święconymi sklepy i restauracje.
Dla ciekawych artykuł:
bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85300,8814274.html
Waszych opinii się domyślam Ja postaram się w skrócie:
-Niezły wiaro-biznes
-Jaka wiara - taka architektura (kicz kicz kicz!)
Mnie urzekły komentarze internautów:
"Jeżeli zyski ze sklepów,restauracji i aquaparku nie pójdą co najmniej w 75% na cele dobroczynne to gdzie tu jest Bóg?Rolą księży jest chyba pomagać biedniejszym a nie bogacić sie a to nie wygląda na inwestycje charytatywną"
"jeżeli to faktycznie jest w takiej skali to muszę powiedzieć, że jestem przerażony.
taki kościół nie przysporzy Kościołowi Katolickiemu przyjaciół tylko szyderców, stanie się obiektem kpin."

Ja się ciesze, że powstają takie obiekty - może w końcu ludziom otworzą się oczy i zobaczą że ich wiara nie ma nic wspólnego z ideą chrześcijaństwa...więc może znajdą trochę więcej odwagi, żeby i samą wiarę zakwestionować?

A dla kontrastu i przykładu, że można inaczej... Church of the light w Japonii.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
30-01-2011zohenJak dr Tomek gryzł własny zakonny ogon
Koniec z wierzeniami, umiłowani bracia i siostry, nie powinniście "wierzyć" w boga, powinniście "wiedzieć", że bóg istnieje.

Pazerność na doczesne i niebiańskie zyski oraz obawa przed piekielnymi mękami, a z drugiej strony wrodzony racjonalizm człowieka sprawiają, że przyjmuje on czysto asekurancką postawę wobec kwestii istnienia lub nieistnienia boga.
Człowiek, co najwyżej "wierzy" w istnienie boga. Nie "wie", że istnieje bóg lecz tylko "wierzy". A przecież wiara" polega na przyjęciu istnienia czegoś bez żadnego dowodu wiarygodnie potwierdzającego ten fakt.
Kwestia stosunku "wierzę" do "wiem" dotyka mnie w relacji z moim psem. Pies jest wyjątkowo łagodny i przyjaźnie usposobiony zwłaszcza do dzieci. Mojemu psu "wierzę", ale zachowując pewien szczątkowy racjonalizm i margines niepewności wynikający z tego "wierzenia" nigdy z nim nie zostawiam sam na sam małego dziecka - po prostu "nie wiem" czy czasem mojemu pieskowi nie "odbije". Zamykam psa w oddzielnym pokoju na klucz i z czystym sumienie moją "wiarę" zamieniam na "wiem". Taki sam stopień asekuranctwa w podejściu do "wiary" charakteryzuje zapewne żarliwie "wierzącego", który jawnie przeciwstawiając się "bożej woli" i odwlekając moment szczęśliwego odejścia do "domu ojca" w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości udaje się do lekarza i potulnie wydaje nie małe pieniądze na lekarstwa.
Z takim to asekuranctwem, zapewne niezbyt miłym panu bogu, godzą się, bardziej lub mniej świadomie, wszyscy - od papieża zaczynając, na słuchaczce..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 73 (przedawniony)
28-01-2011KarolGBeatyfikacja JP2 - sondaż
Instytut Homo Homini przeprowadził sondaż z którego wynika, że Cytat:
78 procent Polaków jest zainteresowanych bezpośrednim lub pośrednim uczestnictwem w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II [...]16 procent deklaruje, że nie jest tym zainteresowana
. 78% t bardzo dużo i KRK mógłby się z tego cieszyć, gdyby nie informacja dodatkowa Cytat:
31 proc. Polaków potraktuje beatyfikację Jana Pawła II jako przeżycie religijne
A pozostałe 47% społeczeństwa? Będą siedzieć przed TV z ciekawości?
Może Kościół ma większy problem niż jest w stanie przyznać. Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
27-01-2011dischargeRacjonalizm a wiara katolicka
Przeglądam wątki na forach atakujące Kościół (lub hierarchię) i nie mogę się nadziwić. Czy naprawdę można negować to czego rozumem objąć nie można? Szanuję chęć zrozumienia rzeczy i naturalny odruch odrzucenia spraw niepojętych (bo rozum się buntuje). Ale z drugiej strony czy można linijką zmierzyć wszechświat? Czy nie wierzymy astronomom? Lub czy wywody astrofizyków (np. o czrnych dziurach) tez wzbudzają bunt rozumu? A przecież wiele z ich teorii, choć dotyczyły rzeczy których nigdy nie widzieli (często zakładali ich istnienie by uzupełnić brakujące elementy teorii) okazywało się trafnymi (przynajmniej na jakiś czas) i nieraz stanowiło podstawę budowy urządzeń jakie używamy na codzień. Jeden lub kilku jest, którzy obejmują to rozumem. Ale reszta niemożnośc ogarnięcia całości musi pokryć wiarą (jeśli chce z tego korzystać).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
24-01-2011Rafaelahit weekendu?
Religia przenika do fiskusa. Tylko z pozoru może wydać się to śmieszne, gdy ksiądz zasłania się tajemnicą sakramentu, by nie ujawnić skąd ma 2 mln złotych. Chyba bardziej 'logiczne' byłoby wykręcić się cudem niepamięci, prawdopodobnie nie zadawaliby trudnych pytań
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-01-2011Hrihorij800 parafian broni proboszcza
Tytuł wątku jest tytułem artykułu jaki opublikowała "Wspólnota Terespolska" nr 3 (221) 18 stycznia 2011r. Niestety treści artykułu nie zamieścili w sieci, więc cytuję za gazetą:

" Jakub Domański, jego koledzy i koleżanki wpadli na pomysł. Będą kolędować. Młodzieży przyświecał cel: kultywować tradycję i przy okazji zarobić parę złotych. Czar prysł, kiedy to proboszcz zapowiedział, że dzieci, które chodzą po kolędzie powinny oddać 50 procent zarobionych pieniędzy na rzecz parafii..."

Wydawało mi się, że haracz 50-cio procentowy do domena tzw "alfonsów". A może coś w tym jest???
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
21-01-2011maciejoNowe grzechy główne.
W swej "niezmierzonej mądrości i trosce" o drugiego człowieka Watykan wydał nową listę grzechów głównych. Mają one uświadomić wiernym, że ich występki oddziałują też na innych ludzi. Nowymi grzechami głównymi są:

- niesprawiedliwość społeczna
- handel narkotykami
- zanieczyszczanie środowiska
- manipulowanie genetyczne
- nieprzyzwoite bogactwo
- aborcja
- pedofilia

Szczyt hipokryzji. Połowa z tych grzechów idealnie opisuje ich samych. Rozpustnych burżujów żyjących kosztem starych, biednych, schorowanych ludzi. Zabawiających się z dziećmi i niszczących ich przyszłość. Wolących nędze wielodzietnej rodziny nad rozsądne świadome planowanie i zgodnie z tradycją walczących za wszelką cenę z nauką. ŻENADA!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
17-01-2011kahopiIndoktrynacja dzieci - siła i potęga kościoła.
Podczas jakichkolwiek z prób zrozumienia religii jako zjawiska społecznego nie sposób przejść obojętnie obok tego co stanowi podstawę siły i potęgi wielu kościołów (ich liczebność i co za tym też idzie ich pieniądze), a mianowicie indoktrynacja młodych umysłów dzieci. Precyzując: dzieci w wieku do lat cirka 15-stu.

Jeśli weźmie się pod uwagę mechanizmy uczenia się u młodych ludzi (szczególnie w wieku do 7 lat) i ich baardzo chłonne umysły to jak się wam jawi zgodny z dogmatem np. krk pomysł obowiązkowego wręcz chrzczenia noworodków (sic!) i następnie od najmłodszych lat (patrz 2-3 letnie dzieci) wciskania im do głów min. wizji jakoby to urodzili się już pełni grzechu, którego nie zmażą jeśli nie będą ... biegać po rozgrzeszenie co niedzielę do kościoła ... dopóty dopóki nie zemrą od tego wysiłku prób uwolnienia się od grzechu, który i tak jest z definicji w nas wpisany ... a "bileter" na końcu policzy punkty na karneciku i .. wpuści do "nieba" .. lub czyściec .. lub piekło.

I co gorsza w procesie tym, nierzadko aktywnie, uczestniczą osoby najbliższe temu małemu człowiekowi: jego rodzice, dziadkowie, rodzina, bliscy znajomi.
Dla mnie zgroza. Perpetuum mobile krk może nie wymyślił, ale co trzeba przyznać, ich "model świata" kręci się od 2000 lat. Szkoda tylko że paliwem są umysły ludzi.

Ilość takich pojazdów? Szacunek zgrubny mówi o istnieniu 10 tys. różnych religii i wyznań na tej planecie ... ile z nich jest równie "paliwożerne" jak ta jakoby "europejska religia" ??

i..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)