Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
23-11-2006AtlantisMWP po raz kolejny
wszechpolacy.pl/t.php?id=2719
No cóż... Czuję lekki niepokój...
Nich ktoś mi powie czy to przypadkiem nie pachnie lekko totalitaryzmem i podżeganiem do "świętej wojny" z nieprawomyślnymi?
Dlaczego nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy fanatykami hitleryzmu, stalinizmu, a ultrakatolikami?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
20-11-2006GliwotNie antyklerykał...
Przeczytalem juz wiele na portalu racjonalista.pl i mam wraznieie ze jestescie bardzo...niemerytoryczni? opieracie sie wielokrotnie na falszywych zrodlach, i wydaje mi sie jakbyscie wierzyli w ksiezy,jednak Bog to nie ksieza... Ile ludzi moze stralio wiare przez was,kiedys? co? serdecznie pozdrawiam!!!

aha i co o masonach sadzicie,sa takowi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
17-11-2006KornowskiAntyklerykalizm: ze skrajności w skrajność?
Dla mnie groźne słowo "antyklerykalizm" ma sens, gdy mówi się o osobach, które w walce ze skrajnościami, zaślepieniem i fanatyzmem serwowanym przez ludzi "wierzących" same popadają w fanatyzm.

Natomiast krytykowanie osób duchownych oraz wierzących za zachowanie, które jest złe (od molestowania seksualnego i wielkie afery finansowe popełniane przez księży po zwykłą codzienną obłudę pojedynczych osób) jest po prostu normalnością. Tak samo jak operacyjne wycinanie groźnego guza nie jest okaleczaniem a zwyczajną procedurą.

Przykładowo wyprawy krzyżowe to plama na honorze chrześcijaństwa, jednak usprawiedliwianie (przeważnie muzułmańskich) fanatyków palących kościoły słowami że przecież chrześcijanie sami kiedyś palili to już jest coś nie tak.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
17-11-2006Wacław StadnikKto ponosi winę za systematyczne przerabianie Polski w państwo o chara
Kto ponosi winę za systematyczne przerabianie Polski w państwo o charakterze wyznaniowym ?
Głowę daję za to, że znakomita większość Forumowiczów odpowie - "Kościół Katolicki !"
Błąd ! BŁĄD !!! Bardzo kosztowny błąd...
Nie można winić Katolika, że nie dostrzega własnej głupoty, oraz zła które jest tejże głupoty wynikiem. Taka ewenualność jest "wypierana" przez jego świadomość, a zarzuty wzmagają jedynie stany agresywno-lękowe i są naturalną, (pierwotną w swoim charakterze) reakcją organizmu. Wyjściem z tej "pułapki" może być jedynie silny wstrząs psychiczny.
Winić ograniczonego światopoglądowo Katolika, to postępować tak, jakby winić psa za to, że ugryzł. Nonsens. Winić należy
właściciela tego psa, że go nie pilnował i puszczał bez kagańca.
Przecież jest sprawą naturalną, że psy gryzą - a Katolicy uszczęśliwiają własnymi dogmatami (nawracają).
KATOLICY NIE SĄ ODPOWIEDZIALNI ZA BUDOWĘ PAŃSTWA WYZNANIOWEGO.
Jeśli nie Katolicy - to kto ???
Odpowiedzialna za "Katoland" oraz faszyzację katolicyzmu jest tzw. "inteligencja polska" będąca w swej istocie pseudo-inteligencją. "Rekrutacja" do tejże "inteligencji" odbywa się na podstawie kryterium majatkowego.
Wszyscy ci ludzie wyznają zasadę "delikatnego tłumaczenia Katolikom, że są w błędzie". Niektórzy wręcz umizgiwali się w przeszłosci i umizgują się nadal do Katolików w nadziei, że gdy będą "głaskać psa" - to ich "nie ugryzie". W TYM SAMYM CZASIE KATOLICY SYSTEMATYCZNIE REALIZUJĄ WŁASNĄ WIZJĘ OJCZYZNY mając w tzw. "głębokim..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
17-11-2006www.wolnyswiat.plO Wojtyle wyjątkowo bo... racjonalnie
O WOJTYLE WYJĄTKOWO BO... RACJONALNIE
WOJTYŁOMANIĘ ZAWDZIĘCZAMY KONIUNKTURALNYM MEDIOM, INSTYNKTOWI STADNEMU.
Czy ktoś, kto przewodził, promował najpodlejszą, najpazerniejszą , bazującą na kłamstwach, przeinaczeniach, wymysłach, ogłupianiu, uzależnianiu, utrzymującą się z wyłudzeń, pogrążającą intelektualnie, ekonomicznie narody od wieków, bazującą na ludzkim nieszczęściu, której poprzednicy, założyciele, mają na koncie największe w dziejach ludzkości potworności, może być wzorem, autorytetem (dla członków kor być może , dla społeczeństwa na pewno nie)!?... (do czego może doprowadzić propaganda, instynkt stadny...)
Wojtyła zawsze, tylko i wyłącznie dbał o interesy swojej organizacji (mniejsza o efekty)(jeśli komunizm nie był mu na rękę to tylko z tego powodu).
DAREMNA ODEZWA (teraz tym bardziej...)(Proszę o cierpliwość - jeszcze tylko kilka lat, i pożegnamy się z kultem kolejnego zbawcy, nauczyciela narodów itp...)
Panie Wojtyła (vel święty) opamiętaj się pan!! Miej litość nad dziećmi i dorosłymi, którym wypacza się życie , robiąc z nich m.in. uzależnionych niewolników, od wymyślonych przez waszych poprzedników rytuałów, usług... (!) i wykorzystuje (nie tylko seksualnie...!), nad ubogimi, chorymi dla których brak środków na elementarne potrzeby!!
W krajach gdzie ludzie głodują , jest ubóstwo i nędza wydaje się dziesiątki milionów (ok. 100 mln zł. przeciętnie kosztuje jego występ w Polsce) na pański kult, oglądanie pana bolesnych min i zadum najdroższego - niestety nie tylko -..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
14-11-2006AtlantisCzy istnieje wolność sumienia i wyznannia na prowincji?
O tym, że Polska jest prowincją europy pod względem świadomości społecznej, kultury życia politycznego i społecznego oraz wolności obywatelskich nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Runęła na nas fala krytyki, gdy rok temu policja spacyfikowała poznański Marsz Równości oraz nieco wcześniej, gdy Lech Kaczyński - ówczesny prezydent warszawy zakazał tej manifestacji w stolicy. Zawrzało, gdy artystka Dorota Nieznalska została skazana za obrazę uczuć religijnych, chociaż symbol użyty w jej pracy nie był nawet krzyżem łacińskim, czczonym przez Chrześcijan.
Co jakiś czas (niestety głównie prze wyborami...) powraca temat dyskryminacji mniejszości seksualnych, łamania praw kobiet czy ich podmiotowego traktowania. Zazwyczaj jednak areną tych zmagań stają się większe miasta, gdzie mimo wszystko tak zwana "wielka kultura" dociera szybciej. Media niezbyt często starają się przedstawiać obraz obyczajowości na polskiej wsi czy mniejszych miasteczkach, a jeśli już, to kreuje się obraz sielskich, spokojnych miejsc, zupełnie jak gdyby zostały one wyjęte z fraszek Kochanowskiego. Tymczasem prawda często jest inna - obyczajowość zamieszkujących je ludzi tkwi nadal w osiemnastym - dziewiętnastym wieku, żeby nie powiedzieć średniowieczu.
Na początku należy zadać sobie jedno pytanie. Czy łatwo być ateistą, agnostykiem, deistą czy szeroko pojętym innowiercą na polskiej wsi? Trudno liczyć na to, że taka postawa nie przyniesie żadnej reakcji ze strony otoczenia, a zwłaszcza jego starszej części. O ile..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
08-11-2006AtlantisŁamanie tajemnicy spowiedzi
Czy znacie jakieś przypadki złamania tajemnicy spowiedzi, które zakończyły się nieprzyjemnie dla spowiadającego się? Na religii już małe dzieci uczy się, że ksiądz nie może pozwolić sobie na złamanie tej tajemnicy, że odpuszczenie takiego grzechu może uzyskać u papieża, podaje się przykłady świętych męczenników, którzy oddali życie, ponieważ nie chcieli podać żadnych informacji jakie uzyskali podczas spowiedzi. Wszystko pięknie, tyle tylko, że w świadomości tak wychowywanego człowieka rodzi się pogląd mówiący, że nie istnieje możliwość aby cokolwiek z konfesjonału wydostało się na zewnątrz. Pomijam oczywiście przypadki, kiedy informacja ta zostanie przechwycona przez osoby trzecie - albo stojące zbyt blisko (w końcu księża mają zwyczaj pouczać grzeszników w konfesjonale, nie zawsze szepczą tak cicho, jak życzyłby sobie tego spowiadający się...) lub też (o czym przekonano się za czasów poprzedniego systemu) mogą zostać zarejestrowane za pomocą odpowiednich urządzeń - pamiętajmy, że dzisiaj nastolatkowie dysponują lepszymi narzędziami szpiegowskimi niż komunistyczne służby bezpieczeństwa przed kilkudziesięciu laty...
Jednakże wbrew temu, co chciałoby myśleć społeczeństwo ksiądz jest zwykłym człowiekiem - sutanna i wykształcenie w seminarium nie czyni z niego doskonalszego człowieka, który nie jest podatny na nadużycia. Czy w takim wypadku zdarzały się przypadki przekazywania informacji poznanych w konfesjonale z premedytacją osobie trzeciej lub też zdradzenie ich w "chwili słabości"?..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
07-11-2006Dariusz MarszałekŚwiat Michała - seans nienawiści dla młodzieży
Witam. Proponuję zainteresować się programem "Świat Michała" nadanym przez "Trwam" dziś o 9.30. "Judajczykowie" Michalkiewicza to przy tym pryszcz. Niebywały seans nienawiści i inwektyw pod adresem ateistów i agnostyków, gdzie stwierdzenie "psychicznie chorzy" było chyba najłagodniejsze. A program skierowany do młodzieży. Niewiele jest mnie w stanie zszokować, ale czegoś takie to jeszcze w TV nie słyszałem. To moim zdaniem bez problemu podpada pod sąd, KRRiTV, a na pewno na nagłośnienie. Reakcja powinna być natychmiastowa, bo ten kraj robi się po prostu niebezpieczny, fanatyczny autorytaryzm katolicki soi w drzwiach. Pozdrawiam.
Zob. też:
wiadomosci(*),67487761,2584026,0,forum.html
wiadomosci(*),66528936,2543968,0,forum.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
05-11-2006ancymonKwestia pracy w niedzielę i święta
Poprawcie mnie jeśli się mylę...
Kościół za pośrednictwem swych sług Bożych ( LPR i podobne patrie ) usiłuje przeforsować zakaz wykonywania swych zawodów w niedzielę i święta...
A jaki ksiądz wykonuje zawód? Jest księdzem to jest jego praca zwana powołaniem...
Czyli zakaz pracy w dni świąteczne ( niedziela chyba jest także takim dniem?? )powinien także tyczyć księży i zakonników...
Widzę tu pewien paradoks... zakazując pracy w dni wspomniane księża zakaują sobie pracować
Chyba, że źle rozumuje... bo bycie księdzem to praca zarobkowa
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
03-11-2006jareklandReligia i mniej agresji?
Szkoda mi 14-letniej Ani z Gdańska i jej rodziców. Ale na kanwie tej tragedii chciałem zwrócić uwagę na pewien fakt. Otóż gdy wprowadzano religię do szkół to jednym z argumentów za było to że sama obecność księży i lekcji religii przyczyni się do spadku poziomu agresji w szkołach. Spełniło się?
Pozdrowienia
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)