 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 05-03-2007 | Kaźmierczak | Problem z bierzmowaniem |
Postanowiłem nie iść do bierzmowania w klasie 1 gimnazjum . Zacząłem chcieć w klasie 2 ale ni mogłem bo są wymagane 3 lata przygotowań . Teraz jestem w 1 liceum i kolega mi mówił że to można jakoś nadrobić . Któś wie jak?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 32 (przedawniony) | | 04-03-2007 | diogenes | Walczący racjonalizm |
ekolodzy walczą właśnie z głupotą władzy. czy wyobrażacie sobie racjonalizm walczący w analogiczny sposób? np. czynny opór przeciw budowie kaplicy opatrzności bożej itp. dlaczego racjonalizm ogranicza się do baaardzo miękkich form sprzeciwu?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 52 (przedawniony) | | 04-03-2007 | Atlantis | Katolicki strach przed seksem - przeraża mnie... |
I jeszcze raz muszę poruszyć temat, który poruszałem już kilka razy. Co jest powodem, że znów to odgrzebuje? Tym razem nie chodzi o reakcje spowiedników czy sposób w jaki w polskich szkołach naucza się o ludzkiej seksualności. Powodem jest to, że kilka dni temu trafiłem na stronę pewnej katolickiej inicjatywy i trudno mi pozostawić to bez komentarza. Oczywiście - jako liberałowi o lekko anarchistycznych poglądach trudno mi komukolwiek narzucać określone poglądy i zmuszać do porzucenia wybranej drogi, jednak mam przecież prawo do komentowania cudzych wyborów i kwestionowania sensowności powodów, dla jakich zostały podjęte. Wspomniana strona Ruchu Czystych Serc znajduje się pod adresem www.rcs.org.pl/Polecam zwłaszcza działy "Modlitwa" i "FAQ Pytania". Co prawda inicjatywa szerzenia pewnych wzorców moralnych wśród młodzieży na pierwszy rzut oka może wydawać się ciekawa, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z narkomanią, alkoholizmem itp. Jednakże moim zdaniem skrajnością jest demonizowanie ludzkiej seksualności, jak to robi się w tym przypadku, co zaraz zilustruję odpowiednimi cytatami. Już bardziej podoba mi się podobna idea wedle ruchu "Straight Edge" - powstałego w latach osiemdziesiątych wokół młodzieżowych subkultur związanych z muzyką rockową, punkrockową, hardcore itp. Ponieważ środowiska te często kojarzono z alkoholizmem, narkomanią i rozwiązłością seksualną, narodził się ruch prowadzący do odnowy moralnej - zakładający umiar w stosowaniu używek, unikanie przypadkowych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 80 (przedawniony) | | 03-03-2007 | joice | Dlaczego teisci tego nie rozumieja? |
Dlaczego teistom tak trudno jest pojac,ze nasza inteligencja jest wykszatconym na drodze selekcji naturalnej mechanizmem obronnym,podobnie jak ogon lamparta ,czy uszy nietoperza? Dlaczego nie dociera do nich,ze mechanizm ewolucyjny dziala calkowicie na slepo( wykluczajac mozliwosc istnienia jakiegos tam'zegarmistrza') ,sprawiajac jedynie mylne wrazenie celowosci dzialania...dlaczego niektorym tak trudno zaakceptowac tak oczywiste kwestie?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 03-03-2007 | kurosaki | Areszt kanoniczny |
Witam. Chciałbym zapytać czy istnieje cos takiego jak "areszt kanoniczny " bo jeden kleryk z którym mam wielki problem twierdzi ze takie cos zostało na niego nałozone.Opisał to tak " zamykaja mnie na dwa tygodnie do pokoju bez pradu i okien i daja do jedzenia roslinki " cos mi sie to nie widzi nie bardzo w to wierze i chce sie upewnic. Czy zna sie ktos moze na prawie kanonicznym ? bardzo pilnie potrzebuje odpowiedz z góry dziekuje .Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 62 (przedawniony) | | 02-03-2007 | Archi | Spowiedź dzieci |
Nie uważacie, że spowiedź to największe kur*#$wo do jakiego można zmusić swoje dziecko? Nie rozumiem rodziców, którzy zmuszają swoje dzieci, aby jakiemuś obcemu oblesiowi opowiadały co robią ze swoim rozporkiem, czy plują na chodnik albo ściągają na lekcjach, że podobają im się piersi koleżanek etc. Dla dziecka to musi być jak przesłuchanie sb dla dorosłego faceta. Wg mnie to najgorsza szkoda psychiczna jaką można wyrządzić dziecku i być jeszcze z tego dumnym! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 28-02-2007 | wyszpolski | Archeolodzy znaleźli szczątki Jezusa? |
www.dzienn(*)x?TabId=14&ShowArticleId=33103wiadomosci.onet.pl/1492720,16,item.htmlCo ciekawe, yahoo milczy, ny times też, wikipedia nie wspomina nic o tym projekcie James'a Camerona. No ale jak piszą na onecie to szykuje się coś grubszego, zabawnie to brzmi ogólnie, słyszeliście coś o tym wcześniej? Ciężko w ogóle myśleć nad konsekwencjami, bo w końcu nieważne jak mocne byłyby dowody, to na pewno nie będzie TEN Jezus wedłg stanowiska KK, takie jest moje zdanie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-02-2007 | kondziu | Jerzy Duda-Gracz "Golgota Jasnogórska" |
Wiem ze zabrzmi to troche jak chec na gotowca w celach edukacyjnych, ale nic z tych rzeczy. Ostatnio mocno zainteresowałem się dziełem Jerzego Dudy-Gracza ukazującym drogę krzyżową w dosyć ciekawym ujęciu. Szukam jakisch materialow dotyczących interpretacji poszczególnych stacji. Proszę o ewentualne linki bądź kontakt mailowy: lp.tibnet@kpab . Z góry dzięki. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 26-02-2007 | $kRz@tEi$tK@ | Odpuszczenie grzechów |
Jeżeli do spowiedzi pójdzie człowiek, który zabił lub coś ukradł i po wielu zmaganiach (pójście do spowiedzi, ksiądz wysyła go do biskupa, biskup pisze list do papieża, papiez mówi, że taka a taka pokuta wystarczy) oraz odpuszczeniu mu tego cięższego grzechu może nie mieć wyrzutów??? Spotkałam się wielokrotnie z poglądem: "teraz kogoś tam okłamie w jakimśtam celu, pójde się wyspowiadać i spoko". Moim zdaniem to nie jest tak hop-siup! Jeżeli moje prawo moralne mówi mi że to co zrobiłam nie było zgodne z moimi wymaganiami na szczęście to jest mi ciężko przez określony czas, a nie np."bo jutro jest spowiedź to już nie będzie wyrzutów". Wiele osób uważa, że wierzący są mniejgrzesznie czy coś takeigo, ale na jakiej podstawie??? Jeżeli my- ateiści, kierujemy się wywnętrzym prawem moralnym to sami wiemy kiedy jakaś sprawa może nas przestać dręczyć, a wierzący radzą sobie z tym tylko idąc do spowiedzi??? Czy to nie oni mają zakłócone naturalne, wewnętrzne prawo moralne???? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 20-02-2007 | Archi | Wielki Wódz |
Światły Przywódca nie żyje już prawie od dwóch lat, a wciąż nie można go publicznie krytykować. Jak myślicie długo to jeszcze potrwa? Niektórzy myślą zapewne, że nigdy, ale zwracam uwagę na fundamentalistów, którzy chcą uczynić go w pośpiechu świętym. Ten sprytny manewr wyjmie spod prawa możliwość krytyki jako obrażanie uczuć religijnych poprzez znieważenie oficjalnego przedmiotu kultu. Tak więc nawet hardkory boją się krytyki Wielkiego Ojca, skoro dążą do wyjęcia jej spod prawa. Rewolucja jednak trwa i pożera własne dzieci, czy dotknie Wielkiego Przywódcę? A może emocje opadną, autocenzura osłabnie, przyjdzie amnestia poglądów i będzie można normalnie polemizować? Osobiście stawiam na trzy lata po śmierci, pesymistycznie. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |