 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 31-01-2007 | Archi | Koterie watykańskie |
Bardzo mnie zainteresowała kwestia polskiej koterii w Watykanie i wpływów jakie obecnie ma tam polski episkopat. Włosi podobno coś piszą o walce koterii itd., ale nie znam języka. Wiadomo, że polski "dwór" w stolicy apostolskiej został jeśli nie zlikwidowany to zdziesiątkowany, ale ćwierć wieku układów nie da się od tak zmienić. Prosiłbym o wypowiedź jakiegoś znawcy tematu albo podanie jakiś adresów, gdzie sprawa jest analizowana (może być po angielsku). |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 30-01-2007 | nieuważny | Antyklerykalizm PSR |
Nie mogę odnaleźć żadnej informacji na tematy sprzeciwu, jaki PSR wystosowało do obecnych władz (marszałek Sejmu, premier, prezydent) wobec przegłosowania wydatkowania 40 mln zł z FUS na budowę ŚOB. Gdzie powinienem szukać? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 52 (przedawniony) | | 28-01-2007 | Balkowski | Świątynia Opatrzności raz jeszcze |
Po niedawnej dyskusji nt. 20-milionowej dotacji do budowy ŚO miałem nadzieję że sprawa jakoś przycichnie a dwadzieścia baniek starczy żeby wybudować budowlę dziwnie przypominającą kształtem skarbiec McKwacza z bajek dla dzieci. Niestety, zgodnie z powiedzeniem "daj diabłu palec a weźmie całą rękę" okazuje się że potrzeby KRK rosną z roku na rok (za www.money.(*)osci/artykul/147,0,214419.html ) : Dzięki senatorom PiS Świątynia Opatrzności Bożej będzie finansowana z pieniędzy przeznaczonych wcześniej na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze, które miały zasilić FUS, zostaną także przerzucone na Inspekcję Handlową, budowę dróg czy ochronę zabytków. Środki Funduszu zostaną obcięte o 600 milionów złotych.
O sprawie pisze "Trybuna". Senat planuje przeznaczyć na Świątynię Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie 40 milionów złotych. Państwowa dotacja na ten cel ma pochodzić z pieniędzy, jakie co roku dopłacane były do FUS, aby mógł on wykonywać swoje działania. Fajnie. Nasi reprezentanci po raz kolejny wychodzą z założenia że skoro jakiekolwiek głupstwo które im przyjdzie do głowy staje się prawem to mogą i powinni sobie poszaleć na koszt podatnika. Swoją drogą zastanawia mnie koszt ŚO. 20 mln w jednym roku, 40 w następnym... a nie wiadomo na ile lat planowana jest budowa (zresztą, po co ją kończyć skoro jest to niezły biznes). Nawet za "gołe" 60 mln można zbudować lekko licząc 100 mieszkań - a mogę się nieomal założyć że KRK w przeciwieństwie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 27-01-2007 | Archi | Kolejny znany zakonnik bez kiecki |
Teraz już niejaki Pan Bartoś o bardzo ciekawych poglądach teologicznych jest szczęśliwym świeckim. klikChoć z tekstu nie wynika jasno czy został świeckim księdzem (bo tak też chyba się jeszcze mówi) czy świeckim w ogóle i nie będzie już czarował na ołtarzu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 24-01-2007 | smag | Apostazja - pytanie o konkrety. |
Witam. Noszę się z zamiarem urzędowego potwierdzenia opuszczenia kościoła katolickiego (tzn. dokonania aktu apostazji) i mam kilka pytań. Sądziłem, że jestem dość dobrze zaznajomiony z tym jak i gdzie, komu, co dać aby wystąpić z kościoła, lecz po ostatniej lekturze internetowych witryn dotyczących apostazji, doznałem lekkiej konfuzji. Dlatego o ile jest to możliwe chciałbym sprecyzować sprawę. więc zadaję pytania : 1. Czy podanie wysyłać do kurii, czy wręczyć proboszczowi? 2. Czy osobiście, czy listownie? 3. Ile musi być kopii dokumentu (aktu apostazji) i dla kogo mają być te kopie? 4. Czy i ilu świadków potrzebuję do dokonania apostazji? 5. Czy świadkowie muszą udać się ze mną osobiście do księdza, czy wystarczą ich podpisy? 6. Czy potrzebuję odpisu świadectwa chrztu ? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 23-01-2007 | kowalski | Przejmowanie majatku przez kler |
Ostatnie wydazenia w kosciele sklonily mnie do nastepujacej refleksji. Od mometu gdy nad Wisła mamy IV Łże(cz)-pospolita mnoza sie jak grzyby po deszczu liczne przypadki bezprawnych lub na wpol legalnych zawlaszczen majatkowych przez kler . Nasi kochani rodzimi talibowie, potocznie zwani ksiezmi przescigaja sie wzajemnie w pazernym rabunku mienia spolecznego. Przyklad przejmowania gruntow w Krakowie, czy proba zawlaszczenia przez klechow Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, to tylko znikomy promil rabunkowej dzialalnosci kleru. Wydaje mi sie ze w ostatnich dniach klimat by poruszyc na forum publicznym ten temat jest zankomity. Dziwi mnie ze media jakos siedza cicho i potulnie. Przeciez to jedyna okazja by powstrzymac rozgrabianie spolecznych dobr przez hieny w sutannach. Po czyjej stronie stoja wplywowe stacje telewizyjne i prasa- spoleczenstwa czy czarnej mafii? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 23-01-2007 | Atarax | Ataki na KK są OK! |
Nie rozumiem, dlaczego liczne ataki na Kościół Katolicki tak bardzo oburzają większość jego członków. Przecież tak właśnie ma być, Chrystus to zapowiedział. Gdyby było inaczej to by oznaczało, że Chrystus się mylił. Poza tym, z mojego punktu widzenia ataki te nie są szkodliwe. Bo jeżeli KK jest prawdziwym Kościołem Chrystusowym, to jego wrogowie, choćby się pofajdali, nie będą w stanie mu zaszkodzić. Przecież Chrystus powiedział, że nawet "moce piekielne nie zwyciężą go" (Mt 16,18). Jeżeli natomiast te ataki zniszczą Kościół Katolicki, to nie będzie czego żałować. Będzie to bowiem oznaczało, że nie był on Kościołem Chrystusowym. Dla mnie te ataki na Kościół są jak woda królewska lana na kruszec. Jeżeli to złoto - nie uszkodzi go. Jeżeli uszkodzi - to podróbka, której nie szkoda.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 16-01-2007 | Thorvoy | Thorvoy cytowany. |
Nie pierwszy raz widzę cytowanego Thorvoya, choć z reguły cytowanie mnie odbywało się na łamach forum Racjonalista.pl. Dzisiał pogooglałem troszkę i odkryłem że jednemu mojemu postowi, pewna osoba poświęciła parę miesięcy temu całą notkę na blogu. Pamiętacie może Haereticusa?
ZERO TOLERANCJI DLA CHRZEŚCIJAN - ATEISTYCZNE MYŚLENIE Na jednej z ateistycznych stronek znalazłem dziś ciekawy komentarz (pominę już znieważanie mojej osoby), który mnie dogłębnie zbulwersował: Chrześcijanie chcieliby tak bardzo leczyć na siłę homoseksualistów (nie tylko). Ja za to mam pomysł na ustawę o przymusowym leczeniu nawiedzeńców. Ciekawe ile osób by się pod nią podpisało. Należy pamiętać że każdy religijny fanatyk jest potencjalnie bardzo szkodliwy- bezpośrednio przez własną osobę, pośrednio przez indoktrynowanie swego potomstwa. Poza tym religie, będące ideologiami nie mającymi racjonalnych podstaw, jako ingerujące mocno w funkcjonowanie nie tylko jednostek ludzkich, rodzin ale także całych państw (co u nas widać nader wyraźnie) powinny zostać poddane rygorystycznej cenzurze kulturalnej. Wolność myśli wolnością myśli, ale jeśli nazizm został całkowicie zabroniony, to dlaczego nie przyciąć trochę chrześcijanom i zabronić na ten przykład chrztów przed 18 rokiem życia, czy karać rodziców za wpajanie religianckiej dogmatyki? Nie wspomnę już o równouprawenieniu kościołów z innymi organizacjami jakiegokolwiek autoramentu. Jeśli nie mogą paradować po ulicy niewygodni politycznie demonstranci, niech.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 16-01-2007 | Dudek | Czy to początek końca polskiego Kościola ? |
Ostatnie dni przyniosly polskiemu Kościolowi wielkie wstrząsy. Okazuje sie bowiem że niektórzy wysocy hierarchowie KK wspólpracawoli ze slużbami bezpieki. W mediach panuje nagonka na Kościól: redakcje prześcigają sie w publikowaniu informacji o kolejnych "księżach-kapusiach". Wielu wiernych potępia księży i Kosciól. Giertych mówi o spisku masonów. Jakie bedą skutki tych wydarzeń? Co zrobi KK dla odzyskania swojego utraconego autorytetu? Czy to początek końca KK?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 10-01-2007 | Atlantis | Kościół, seks i wychowywanie najmłodszych |
O poglądach Kościoła na sprawy płciowości człowieka powiedziano i napisano już wiele. Obiektem częstej krytyki jest całkowity zakaz antykoncepcji (z wyjątkiem tzw. "metod naturalnych", które jednak z antykoncepcją wiele wspólnego nie mają...), całkowity zakaz jakichkolwiek eksperymentów z erotyką aż do ślubu czy wręcz (przynajmniej niegdyś) krytyka niektórych praktyk. Zadziwiające jest, że w naszym społeczeństwie, gdzie często jakakolwiek forma społecznej dyskusji na te tematy spotyka się niemalże z oburzeniem, gdzie kwestia ludzkiej seksualności, jakże naturalnego aspektu naszego życia, ciągle jest tematem tabu, gdzie budzi zgorszenie, zwłaszcza wśród starszego pokolenia... Jakie to dziwne, że w takim społeczeństwie ludzie pozwalają sobie wchodzić z butami w najintymniejszy aspekt swojego życia. Jednak nie o tym chciałem dziś napisać, a o innej kwestii - sposobie w jaki Kościół podchodzi do seksualności w wychowywaniu dzieci, a nie ma co ukrywać - ma w tym ogromny udział. Zacząłem się zastanawiać, czy pod tym względem jest to wpływ pozytywny czy raczej negatywny, wręcz konstruktywny. Nie jestem co prawda psychologiem (choć dziedzina ta mnie bardzo interesuje, to nie posiadam fachowej wiedzy, może ktoś kto takową posiada odezwie się w tym wątku) ale przecież ludzka seksualność zaczyna się budować już w dzieciństwie. Mam spore wątpliwości, czy pozytywny wpływ wywołuje, jeśli dziecko słyszy, że WSZYSTKO co związane z kwestią płciowości jest grzeszne. Słyszałem o księżach, którzy.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |