Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-09-2010PablossRzeszów walczy o swoją przyszłość
Od wielu już miesięcy w Rzeszowie nie działo się tak wiele jak w minionych 2-3 tygodniach. Chyba najwięksi antyklerykałowie jacy tu mieszkają nie spodziewaliby się, że rzeszowskie społeczeństwo kiedykolwiek odważy się powiedzieć kosciołowki katolickiemu - "NIE".
Niewtajemniczonym tylko zaznaczę, że Rada Miasta Rzeszowa (z dominującą SLD) pod jakimś "dziwnym" wpływem lewicowego prezydenta Tadeusza Ferenca oraz najprawdopodobniej oddziaływania Ducha Swiętego na ostatniej sesji wyraziła zgodę aby część terenu jaki znajduje się przy szkole podstawowej nr 23 na osiedlu Nowe Miasto (obecnie jest tam boisko i teren zielony - własność szkoły) "użyczyć" kościołowi katolickiemu pod budowę kaplicy. Jedna z takich prób przekazania działki klerowi była już jakiś czas temu przeprowadzona jednakże wówczas mieszkańcy osiedla zastopowali ten pomysł. Obecny konflikt jaki wybuchł na tym samym tle jest o wiele bardziej poważniejszy, bowiem to lewicowy prezydent z lewicową radą przy poparciu PO i PiS wbrew wcześniejszej woli mieszkańców osiedla sam wrzucił do porządku obrad punkt przekazania działki kościołowi, a ponadto (w jemu tylko znany sposób) zmotywował swoich lewicowych kolegów do poparcia tego projektu. No i od tego się zaczęło...... burza nad burzami, którą warto prześledzić czytając lokalną prasę, bowiem jak żyję nie pamiętam aby kiedykolwiek rzeszowskie społeczeństwo miało w sobie tyle odwagi. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to poniżej podaję wybrane tytuły nagłówków prasowych i linki..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
09-09-2010plodzienWspółczesne Kingi
Jan Paweł II, jak każdy przeciętne ograniczony człowiek, który zaszedł za daleko - szkodliwy był nie tylko dla swoich przeciwników, którzy ścierpieć nie mogli marnacji państwowego grosza na niekończące się nawiedzenia ojczystej ziemi.
Równie, albo raczej nieporównanie bardziej szkodliwy był dla swojego ludku bożego zakazując mu np. w ciekawszych momentach wypranego z emocji życia zakładać gumkę, przez co często nic dla nich nie było potem takie jak dawniej.

Wydawać by się mogło, że ta mściwość Ojca Świętego za niespełnione życie własne dotykała tylko ludzi młodych, którzy - albo potrafili powściągnąc naturalny żar łamiąc palce na różańcu, albo - nie mogąc się oprzeć pokusie - szli na całość - nie dbając o to, że potem nie wykarmią wszystkiego, co Bóg dał.

Nie. Mściwość kochającego wszystkich Białego Ojca dotyka też wdowy. Ich również nie zostawił w spokoju przywracając w 1994 roku wdowieństwo konsekrowane. Pierwszy odzew miał miejsce dwa lata później w Szczecinie, gdzie pierwsza wdowa złożyła śluby czystości. Dzisiaj jest ich ponad 150 i jeden facet.
Żyją samotnie, codziennie uczestnicząc w mszy św., adorują Najświętszy sakrament, no i aktywnie włączają się w prace porządkowe świątyni.

Nie chodzi mi o to, że z interesującej mnie puli wyrwano 150 obiektów, chociaż prawdopodobnie to dobre gospodynie i na pewno potrafią upiec wyborną szarlotkę, która niestety dostaje się tylko księżom.
Chodzi mi o to, że ogłupia się takie stare kobiety i zmusza je do zachowania wierności w stosunku..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
06-09-2010Michał Aleksy MentrakŚwiadkowie Jehowy idą z Duchem... czasu
Ale numer!!! Aż muszę się z Wami podzielić tą wiadomością.
Nie dalej jak przedwczoraj zadzonił dzwonek u drzwi. Otworzyłem, a tam dwie panie w średnim wieku i takiejż urody pytają mnie co sądzę o Świadkach Jehowy i ich metodzie chodzenia po domach i głoszenia "dobrej nowiny" pomimo spotykania się z powszechną niechęcią mieszkańców? Zgodnie z prawdą odpowiedziałem, że uważam to za przejaw głupoty lub religijnego fanatyzmu, co zresztą na jedno wychodzi. Panie za drzwiami bardzo się ożywiły i koniecznie chciały wejść do mieszkania w celu kontynuacji tej pasjonującej je rozmowy. I wcale im nie przeszkadzało, że jestem w samej bieliźnie (dokładnie szt. 1). Kiedy zwróciłem im uwagę na niestosowność sytuacji, zaproponowały mi jakąś broszurkę do przeczytania i umówienie się na jakiś dogodny dla mnie termin. Ale to małe piwo.

Dziś zadzwonił telefon. Odebrałem. A tam pani przedstawiła mi się z imienia i nazwiska, spytała czy ja to ja i przeprosiła, że nie może zjawić się u mnie osobiście, ale czy zechciałbym poświęcić jej chwilę na rozmowę na bardzo ważny temat. Nieświadom niczego złego zgodziłem się. No i pani zaczęła o tym jak to ludzie czynią zło na tym świecie i czy nie sądzę, że oni to robią bezmyślnie, bo przecież za czynienie zła grozi odpowiedzialność. Nie zgodziłem się z moją rozmówczynią mówiąc, że nie każdemu i nie za wszystko grozi odpowiedzialność. Wtedy pani przeszła do Biblii. Spytała czy wierzę w to co tam jest napisane. A napisane jest, że każdy człowiek odpowie.....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-09-2010Wojtek B.Propozycja forum poświęconego klerykalizacji szkół
W imieniu "Młodych Racjonalistów" proszę Szanownych Forumowiczów o komentarze na temat poniższego pomysłu:

Rozważamy utworzenie internetowego forum dyskusyjnego, poświęconego problemowi klerykalizacji oświaty w Polsce. Chcemy, aby forum było możliwie otwarte. Tak, aby czuł się tam dobrze każdy, kogo niepokoi to zjawisko, niezależnie od jego światopoglądu, poglądów politycznych czy przynależności religijnej. Mamy nadzieję, że do jego współtworzenia przyłączą się sami poszkodowani - czyli uczniowie, rodzice i pracownicy szkół, a także organizacje sprzeciwiające się dyskryminacji na tle religijnym i światopoglądowym.


Takie forum mogłoby być pomocne na kilka sposobów:

* Dokumentowanie toczących się spraw i tych, które już się zakończyły

Raz na jakiś czas, w Internecie, można znaleźć nieskoordynowane pytania dyskryminowanych rodziców i uczniów o wzory pism czy najlepszy sposób postępowania w danej sprawie dotyczącej klerykalnego charakteru ich szkoły. Udokumentowanie sprawdzonych już metod pozwoli poznać wszystkie możliwości działania i uchroni przed działaniem po omacku, przez co nasze starania będą bardziej skuteczne.

* Wsparcie dla dyskryminowanych

Społeczność, w której walki o własne prawa nie traktuje się jako czegoś wstydliwego, a raczej powód do dumy, może być dla wielu lekarstwem na paraliżujące: "co ludzie powiedzą". Wiele osób, które lekceważono przez ostatnie 20 lat, dało sobie wmówić, że wszelki sprzeciw byłby w złym guście, nawet jeśli przeszkadzała im zastana sytuacja...

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
05-09-2010Roksana MałekSwastyka na ramieniu księdza
Chcę z góry uprzedzić, iż postać, której dotyczy niniejszy wątek, nie jest wcale księdzem-kolaborantem z nie tak znowu odległej dwudziestowiecznej przeszłości (kiedy wręcz normą była szeroko zakrojona współpraca kościoła katolickiego z reżimami faszystowskimi), ale całkowicie współczesnym duszpasterzem z włoskiego miasta Vigevano w północnych Włoszech. Faszystkowski ksiądz - bo tak przez wielu nazywany jest Angelo Idi - to postać wielce kontrowersyjna. Jakiś czas temu pobił gumową pałką złodzieja ofiar kościelnych, teraz pojawił się na mszy z nazistowską opaską na ramieniu. Angelo Idi nie kryje się ze swoimi ultraprawicowymi poglądami, członek Bractwa św. Piusa X otwarcie sympatyzuje z Ligą Północną - partią dążącą do oderwania północnej części Włoch. Ostatnio ksiądz Idi został przyłapany na nieofaszystowskim wiecu, kiedy wykonywał faszystowskie pozdrowienie. Twierdzi, iż miał na celu jedynie pobłogosławienie zgromadzonych wiernych. Zresztą, oceńcie sami.......
www.gadu-g(*)3665651880/faszystowski-ksiadz
www.austriantimes.at/index.php?id=12871
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
01-09-2010MedievalKatolicki terroryzm
Islamski terroryzm brzmi "o niebo" lepiej, prawda ?

Nawet nam pojęcie katolickiego terroryzmu wydaje się obce i przesadzone.
A tu proszę, praktyczna realizacja hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" w latach 70-tych:
wiadomosci(*)l_katolicki_kryly_ksiedza.html

Proszę posługiwać się tym przykładem w dyskusjach. Fanatyzm religijny, obojętnie spod jakiego znaku, oraz nacjonalizm (zwany czasami patriotyzmem, bo prosty lud nie rozumie tego niuansu), z domieszką zboczonego mesjanizmu, o którym uczą się nasze dzieci w szkołach, stanowią przepis na krwawy zamach bombowy. Uwaga! Również w Warszawie. Bo dlaczego nie ? Jako zapalnik wystarczy podpuszczony idiota "patriota". Jeden wsadził swoje gówno do słoika i wybrał się na stolicę, następny spisze się "godniej"... i też pokaże palcami V.

Ach, ten Kordian...

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 83 (przedawniony)
01-09-2010libertynJak LPS pomógł mi odkryć łamanie prawa ;)

Dużo się modliłem. Modliłem się do Latającego Potwora Spagetti aby posłużył się mną - swoim wiernym i skromnym sługą do demaskowania wszelkiej obłudy i bezprawia religii fałszywej, wszak tylko moja wiara jest prawdziwa i jedyna. Mój Bóg - Latający Potwór Spagetti okazał mi łaskę i posłużył się mną do odkrycia haniebnego czynu za którym stała religia fałszywa, która wciąż mąci w naszym kraju i lekceważy prawo. Ale do rzeczy:

Znajomy powiedział mi kilkanaście dni temu, że na jednym z osiedli jacyś ludzie zaczęli budować "kapliczkę". Ponieważ mam świadomość w jakim żyję kraju, postanowiłem wszystko sprawdzić (a może to znak od mojego Boga? - tak pomyślałem). Myśl, że owa budowa "kapliczki" może odbywać się bez stosownych zezwoleń nie dawała mi spokoju. Postanowiłem działać. Napisałem prośbę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie "kontroli formalnej" powstającej budowli.

Po kilku dniach otrzymałem odpowiedź:



Po kilku dniach otrzymałem drugie pismo od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru budowlanego:



I w ten oto sposób wyszło na jaw, że inwestorem nielegalnej "inwestycjii" jest Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

A ja się wciąż łudziłem, że Kościół katolicki przestrzega prawa.

Chwalcie Pana Latającego Potwora Spagetti i DZIAŁAJCIE!!! Może i u Was Kościół katolicki stawia jakieś samowole budowlane. Po mojej interwencji budowa stanęła co widać na zdjęciu poniżej...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
25-08-2010Zella"Tylko pod tym znakiem"
   "Tylko pod tym znakiem" w cudzysłowie,to zaznaczenie,że temat wątku sobie    wypożyczyłam..
    Wypożyczyłam z felietonu Daniela Passenta [wwww.polityka.pl.nr.34]
   Polecam felieton na podstawie niektórych moich wyborów.Podoba mi się dowcipny pomysł D.Passenta polegający na tym ,że nie zdziwiłby się gdyby na Pałacu Kultury i Nauki
pojawił się oświetlony krzyż.Byłby z daleka widoczny jako punkt świetlny i wizytówka miasta. Kierowcy nie potrzebowaliby kierować się GPS -wjeżdżając do stolicy z wielu kierunków.
    Dotąd razi bezimienność , bezwyznaniowość tego olbrzyma architektonicznego. Mielibyśmy znak uświadamiający przybyszów,że Warszawa to stolica państwa wyznaniowego, oddanego Kościołowi Katolickiemu. Dodatkowo, taka lokalizacja krzyża przebiłaby Krakowskie Przedmieście jako godne miejsce upamiętniające śmierć wielkiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ewentualny pomnik nie zasłaniałby Pałacu Namiestnikowskiego, siedziby prezydenta Również ego prezesa z pewnością byłoby zaspokojone.
   Także Euro 2012 "tylko pod tym znakiem", byłoby dla Polski, szczególnym wyróżnieniem w historii tych igrzysk!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
23-08-2010abra_champoslijcie dziecko na religie.
gdy dziś zaprowadzałem 7-letniego syna na relgie do szkoly (*u nas, nie ważne gdzie, religia jest w szkole),
prosilem go zapamiętać o czym pani naucza, zeby mi potem opowiedział, chcialem wiedziec
czy go wypisac z tej lekcji. zaczalem tlumaczyc,
ze w religii nie trzeba wszystkiego wierzyc, i zanim skonczylem zdanie, odpowiedzial mi, "ja wiem,
ja w to nie wierze". z zaskoczenia opadla mi szczeka i ta rozmowa skonczyla sie mniej wiecej na tym.
przyszla mi mysl, ze jest to dobra mozliwoscia przeciwdzialania
indoktrynacji religijnej, posadzajac takiego malego trojanskiego konika na lekcje
religii, on mogl by z ukrycia i z poparciem rodzicow (trzeba tlumaczyc, ze nie ma piekla itp.)
podwazac teorie kosciola pomiedzy rowiesnikami.

a dlaczego poslalismy syna na religie?
z koniecznosci, bo gdzie zostawic 6-ciolatka, gdy sie pracuje, a lekcje byly o 8-mej rano, i w dodatku w szkole.

przyznam, ze jest to troche podstepne, ale nie mniej niz ze strony kosciola.

nie wiem czy w polsce aktualnie religia jest w szkolach.
co myslicie o takim koniku?

Blessed Be Her Holy Hooves
abra_cham

ps. prosze nie zwracac zbyt duzo uwagi gramatyce i stylu, ja wyjechac daaawno temu z polszczyzny
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
22-08-2010KowalskiFałszywi etycy trafią do szkół
Od października Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie kształcić przyszłych nauczycieli etyki na dwóch wydziałach: teologicznym i nauk społecznych. Którzy będą prawdziwi? Których będą zatrudniać szkoły? Do których rodzice będą chcieli posyłać dzieci? Czy rodzice w ogóle będą świadomi, że jest etyka i etyka? Dlaczego mówi się o konieczności konsultowania programów nauczania etyki z Episkopatem? Co kler chce nam podrzucić do szkół w ramach przedmiotu religia łamane przez etyka?
www.gloswi(*)ra-jest-ta-prawdziwa,id,t.html
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)