Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
06-07-2011bafiozoŚwiecka edukacja, czyli dylematy studenta-racjonalisty.
Stoję przed niezwykle trudnym wyborem wyższej uczelni w Krakowie (studia drugiego stopnia). Dotychczas byłem słuchaczem na prowincjonalnej uczelni, o której nie można niestety powiedzieć, że była w pełni świecka (i apolityczna). Moje pytanie jest następujące - który z krakowskich uniwersytetów cieszy się najwyższym poziomem poszanowania świeckiego charakteru placówki naukowej? Będę Państwu wdzięczny za wskazówki i sugestie.
P.S. Chodzi mi oczywiście o "realną" świeckość, nie zaś "ustawowo-teoretyczno-fasadową".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
06-07-2011KarolGAteistom potrzeba katechezy ?
Cytat:
"Każdy, niezależnie od tego czy jest ateistą, czy wierzącym, powinien uczestniczyć w katechizacji; jest to sprawa ogólnego wykształcenia
- powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk źródło
Z tego rozumiem, że wykształcony człowiek powinien zaliczyć także kurs w szkole koranicznej, u jakiegoś dobrego rabina i może także kurs Zen i jeszcze parę innych. Coś Jego Ekscelencja, chyba zapomniał jaki jest cel katechizacji. Otóż
tutaj można poczytać, co na ten temat mówił sam błogosławiony:
Cytat:
Jan Paweł II w adhortacji Catechesi tradendae określa katechezę następująco: Katecheza jest wychowaniem w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych, a obejmuje przede wszystkim nauczanie doktryny chrześcijańskiej, przekazywane na ogół w sposób systematyczny i całościowy, dla wprowadzenia wierzących w pełnię życia chrześcijańskiego

i jakie jest zdanie Episkopatu
Cytat:
Nadrzędnym celem katechezy, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe, jest nie tylko spotkanie z Jezusem, ale zjednoczenie, a nawet głęboka z Nim zażyłość

Wypowiedź Prymasa jest, wg mnie, co najmniej bezczelna.
Miłe jest tylko to, że sam porównuje katechizację do wykładów z Marksizmu i Leninizmu
[cytat]Nie wiem, dlaczego czasem ze strony lewicy takiej czy innej występuje się przeciwko. Ja chodziłem na..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
02-07-2011astrotaurusRydzyk - obywatel państwa ...... jakiego?
Scyzoryk mi się w kieszeni otwiera wobec postawy naszych władz w reakcji na brukselskie wystąpienie Rydzyka.

Prosić głupca z Watykanu o pomoc w utemperowaniu głupca z Polski, dzięki któremu ten z Watykanu ma wiernych i kasę? Trzeba być niespełna rozumu.
Trzeba być niespełna rozumu, aby występować również w interesie Kościoła (zdrajca Głódź np. znowu wyrwał od zdrajców w samorządzie kawał ziemi za prawie nic).

Orwell to mało!

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
01-07-2011KowalskaMądrości, czyli co Jan Paweł II miał na myśli
"Człowiek bez miłości traci piękno swego człowieczeństwa"
Czy zgadzasz się z tymi słowami Ojca Świętego Jana Pawła II?


   To temat na wypracowanie w jednej ze szkół. Zastanawiam co bym zrobiła na miejscu ucznia. Czy poszłabym po bandzie i napisała prawdę co myślę o miłości papieża i klech ogólnie do innych ludzi, czy podkuliłabym ogon i przepięknie napisała o miłości kleru do wszystkiego co się rusza a nie ucieka.

To chyba nie w porządku, żeby w szkole średniej stawiać uczniów przed takimi wyzwaniami i wyborami

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 528 (przedawniony)
29-06-2011Ag-nesJak to sobie można podyskutować z katolikiem.
Z okazji niedzieli palmowej mam przykład, jak niektórym katolikom "uderza palma".
Cytat:
Jeśli Polacy nie będą chrześcijanami, to będą potworami. Rozmowa z katolickim publicystą Tomaszem Terlikowskim

W artykule: Polska ustami Boga

I niektóre kwiatki z tegoż artykułu:
Cytat:
Co zrobić z ustawą antyaborcyjną?
- Zmienić. To jest zgniły kompromis, dla nas nie do zaakceptowania. Zgodnie z polskim prawem morduje się 549 osób rocznie - to są oficjalne dane za 2009 rok. Dla mnie podstawą jest całkowity zakaz aborcji i jak on będzie, to możemy się dalej sprzeczać.

Cytat:
Płód.
- Nie. Człowieka.
A czy ja mogę uważać, że płód?
- Możesz sobie uważać, co chcesz. Tyle że nie masz racji.

Cytat:
Czy w sprawie in vitro mamy szansę się w Polsce spokojnie dogadać? Bez krzyków?
- Tak, przy prostym założeniu, że in vitro będzie zakazane.

itd., itp.
Czytając takie wypowiedzi zastanawiam się czy są granice nietolerancji, ignorancji, egoizmu, ciemnoty i jeszcze wielu innych "przymiotów" fanatyków religijnych?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
27-06-2011KonowalNowy wydatek :-)
swiatowidz.pl/?p=2673

w końcu nie możemy pozwolić żeby nasz nie był największy
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
25-06-2011diogenesBim, bam, b...
Kościelny dzwon cichnie powoli. Podejrzewam, że zależy to od jego masy i siły uderzenia serca. Wczoraj, po mszy z okazji bożego ciała, a więc nie byle jakiej okazji, było inaczej: zamilkł w jednej chwili, jak nożem uciął. Uświadomiłem sobie, że bił z play backu. Ludzie klęczeli przed kościołem. Podnieśli się i ruszyli w procesji dookoła centrum. Wkrótce ludwisarze, inaczej zwani brązownikami, definitywnie stracą pracę. Dzwony zostaną zezłomowane, a na ich miejscu zawisną wypasione kolumny.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-06-2011Christopher CJ JozwiakKomisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i KEP (Episkopatu)
Jakie jest dziś uzasadnienie istnienia tej komisji ?

W moim odczuciu, takie spotkania mają na celu urabianie i wywieranie presji na rządzących, aby zapobiegać ewentualnemu odcinaniu źródeł finansowania kleru, a wręcz zwiększanie strumienia pieniędzy - najlepiej takiego pod przykrywką np. renowacji zabytkowych kościołów.

Czy ruch laicki nie powinien mieć na sztandarach, obok likwidacji funduszu kościelnego, także postulatu likwidacji tej komisji ? Czy w innych państwach coś takiego funkcjonuje ?

link: pl.wikiped(*)stawicieli_Rządu_RP_i_KEP
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
24-06-2011HodżaGdyby to człowiek stworzył Kościół, już by on nie istniał
Piękny, smaczny argument dla racjonalistów... Dodam, że słowa te wygłosił dziś papież Benedykt podczas obchodzonej dziś uroczystości Zesłania Ducha Świętego (przy okazji - serdeczne pozdrowienia dla zielonoświątkowców, dzięki, ta woda rzeczywiście przepłoszyła wszystkie krety w okolicy).
Przypuszczam, że w tym argumencie chodzi o to, że to Kościół już by nie istniał, nie człowiek.
Spróbujmy obalić ten argument. Ja proponuję taki:
Gdyby to człowiek stworzył skrzypłocze/mrówki/piramidy egipskie/Słońce, to już to wszystko by nie istniało. To oczywiste.
Gdyby to człowiek stworzył Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to by już nie istniał.
Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, jak ostatecznie obalić argumentację wybitnego teologa?
wiadomosci(*)nie-i,1,4416818,wiadomosc.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
21-06-2011HodżaDobry pomysł na biznes
Kilka dni temu zasmuciła mnie wiadomość o tym, że Lima planuje przebicie naszego Jezusa Świebodzińskiego. Pomijając kwestie światopoglądowe, które mnie sytuują daleko od czci wszelkich bogów a już z pewnością pomników tychże, odczułem jednak coś w rodzaju frustracji. Jest bowiem w tym jakaś pociecha, że przynajmniej w produkcji artefaktów dewocyjnych stanowimy jakąś tam światową potęgę.

Stąd pojawiła się myśl - a może to zostało już gdzieś zrealizowane? - by wreszcie ktoś stworzył Muzeum Seryjnych Jezusa i Maryi. Chodzi o stworzenie wielkiej kolekcji wszelkich figur tych postaci, jakie zostały wyprodukowane na świecie. Nie wątpię, że byłoby niemożliwością zgromadzenie wszelkich odmian (zakładam, że chodziło by tu tylko o egzemplarze seryjne, nie wyroby artystyczne ani rękodzieło ludowe). Jednak stworzenie takiej kolekcji przemysłowej emanacji Świętej Rodziny stanowiłoby niewątpliwie dobre nawiązanie do Świebodzińskiego, ugruntowywałoby silną pozycję Polski na dewocyjnej mapie świata i stanowić by mogło bardzo interesującą propozycję wycieczkową dla osób napędzanych Bzikiem Odpustowym. Przy takiej placówce można by prowadzić sprzedaż różnych gadżetów związanych z tematem - figurek fosforyzujących, z pozytywkami, zestawów ruchomych , kuchennych (solniczki, pieprzniczki), łazienkowych (odświeżacze), technicznych (zegary, higrometry, barometry, liczniki Geigera-Muellera), ogrodowych (w wersjach: dominanta skalniaczka, kapliczka w murze, zwieńczenie dachu, strach na wróble), samochodowych..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)