 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 20-05-2013 | KotkaDarwina | Potrzebna pomoc: wątki ateistyczne w Renesansie! |
Witam, piszę pracę na temat myśli ateistycznej w kulturze i sztuce polskiego Odrodzenia. Wspaniałą podstawą okazał się profesor Nowicki i jego "Wykłady o krytyce religii". Wciąż szukam jednak wątków negowania religii lub zwątpienia w istnienie Boga w utworach polskich artystów: malarzy, poetów, pisarzy, myślicieli. Być może jakaś dobra racjonalna dusza zna takie i zechce mnie nakierować. Z radością sprawdzę każdą poszlakę. Jakieś nowe pozycje do literatury przedmiotu również mile widziane Pozdrawiam!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 168 (przedawniony) | | 16-05-2013 | Małyska | Plaga |
"Wikariusz z jednej z inowrocławskich parafii, nauczający religii w gimnazjum, został aresztowany w związku z filmami pornograficznymi z udziałem dzieci, które posiadał. Policja podejrzewa, że ksiądz brał także udział w ich rozpowszechnianiu. Grozi mu od pół roku do ośmiu lat więzienia".natemat.pl(*)hnianie-dzieciecej-pornografiiRMF FM podaje, powołując się na nieoficjalne źródła, że to wikary jednej z Inowrocławskich parafii , katecheta pracujący w gimnazjum. Organizował przedsięwzięcia religijne dla dzieci i młodzieży. Co chwilę słyszymy skandalach pedofilskich w polskim kościele. To już prawdziwa plaga. Część opinii publicznej ma już tego dość i pod każdym artykułem opisującym afery seksualne księży katolickich pojawiają się komentarze wyrażające zniecierpliwienie tą tematyką. Moim zdaniem to dobrze, że coraz bardziej otwarcie mówi się o pedofilii wśród duchownych, a prasa nie ulega połajankom biskupów. Żeby było jasne, czyny pedofilskie zasługują na potępienie i reakcję wymiaru sprawiedliwości bez względu na jego sprawcę. Ciekawe, ale dotąd nie zabrali głosu w tej sprawie "adwokaci" z urzędu... Jakoś nie słychać Terlikowskiego, Hołowni czy Gowina, usprawiedliwiających czyn wikarego jako atak na kościół. Nic nie mówi bp. Pieronek. Czyżby uznał "postępek" wikarego za nieokięznaną namiętność? Może potrzeba dokumentu w stylu " Mea maxima culpa" emitowanego przez HBO, aby wypowiedzieć wojnę pedofilom w sutannach?.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 13-05-2013 | Mad Max | Skromne 90 milionów |
Cytat: Ponad 6 mld zł jest z ofiar ludzkich na tacę, natomiast to, co państwo daje przy okazji współfinansowania szkół katolickich, współfinansowania kościelnych zabytków sakralnych, uposażenia katechetów szkolnych, to w sumie ok. 2 mld zł. W tym kontekście 90 mln zł (z Funduszu Kościelnego, który ma być zastąpiony odpisem podatkowym - przyp. red.) to rzeczywiście symboliczna suma - wskazał kard. Nycz. ŹródłoPolecam cały artykuł. To chyba nawet przestało być śmieszne... Jeżeli dla kardynała suma 90 milionów złotych to faktycznie symboliczna kwota (ot, na waciki) - chętnie je przygarnę. Nie powinno mu to chyba zrobić różnicy? Można się zastanawiać - jeżeli kościół podaje 6 miliardów złotych jako kwotę uzyskaną ze zbiórki "na tacę", a 2 miliardy jako pomoc od państwa, to ile dostają naprawdę? Czy te 6 miliardów to sama taca, a o opłatach za chrzest/ślub/pogrzeb nie ma tutaj mowy? I najważniejsze pytanie - czego ten dochód nie jest opodatkowany, i rząd wyciąga pieniądze z portfela przeciętnego, szarego obywatela, a kiesa księdza jest nietykalna? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 11-05-2013 | Mortimer | Impreza z bogiem. W Warszawie spotykać się będą dzikie plemiona. |
"Tym razem nie będzie przemarszu ulicami miasta, ale majówka w obronie Telewizji Trwam i wartości katolickich, która odbędzie się na placu Zamkowym w Warszawie"Pobożni ludzie w maju latają na majówki, więc bojówki Rydzyka również. Zastanawiali się jak podburzyć tłum, by dołączył do nich. Wymyślili! Majówka na placu Zamkowym. Z kolei szef znanego nam Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, powiedział jakże piękne słowa, które powinny trafić do każdego Polaka, rozbudzić w jego sercu wartości chrześcijańsko-patriotyczne: Cytat:Pragniemy zamanifestować poparcie dla wartości katolickich w życiu społecznym i publicznym naszej Ojczyzny oraz dla Telewizji Trwam jako jedynej katolickiej stacji w Polsce, która te wartości krzewi w kraju i na świecie "Na świecie" - przeraziło mnie to. Rozumiem - w tym kraju (bo tu dziwne rzeczy się dzieją), ale na świecie. Rydzyk ma rozmach. Cytat:Na imprezie będą występy artystów, m.in. Haliny Łabonarskiej, Katarzyny Łaniewskiej, Jerzego Zelnika, a także przemówienia zaproszonych gości. Wydarzenie transmitować będzie Telewizja Trwam Majówka to impreza! Pierwsze słyszę takie porównanie, no ale katolicy muszą wymyślać dobre, chwytliwe hasła, by zachęcić współwyznawców do obrony jedynej, dobrej stacji na świecie. Na koniec załączam zdjęcie bojówek Rydzyka. Trzeba powiedzieć, że wyglądają mężnie! (flagi Polskie oczywiście muszą być, a jak! bóg się cieszy, jak widzi Polskie flagi wszędzie, dosłownie.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 09-05-2013 | Małyska | Sakralna hodowla abp Głódzia |
" Nie milkną kontrowersje wokół abp. Sławoja Leszka Głodzia. Miasto Gdańsk przekazało mu w 2008 roku działkę na "cele sakralne" za bezcen. "Gazeta Wyborcza" zastanawia się, czy znajdującą się na niej hodowlę danieli można nazwać działalnością sakralną". wiadomosci(*)rawem,1,5493313,wiadomosc.htmlMetropolita gdański najpierw wyremontował sobie zabytkową rezydencję i urządził ogród. Zabrał się także za przebudowę budynku, która sąsiaduje z jego dworkiem. W ogrodzie hoduje daniele. Do hodowli wykorzystuje grunt przeznaczony na cele sakralne. Parafia otrzymała go za 4,5 tysiąca złotych od prezydenta Gdańska, bez przetargu pomimo, że jego cena to około 500 tysięcy. Prezydent udzielił bonifikaty pod pretekstem właśnie "celu sakralnego". Gdyby zwykły Kowalski nabywał ziemię z przeznaczeniem pod hodowlę zwierząt musiałby zapłacić pełną cenę. Ale nie abp Głódź! Całą sytuację zręcznie tłumaczy rzecznik prezydenta Gdańska stwierdzając, "że hodowla zwierząt może być realizacją celu sakralnego, " jeśli daniele zostaną wykorzystane w szopce bożonarodzeniowej".Dalszy komentarz wydaje się zbędny... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 08-05-2013 | slik | Według katolików piekło to przerażające miejsce. |
Przytaczam ciekawą dyskusję znalezioną w sieci
Miejsce, w którym diabły z ogonami bez końca podpiekają na rusztach i gotują w kotłach ludzi, którzy odrzucili boga i ( lub ) kościelne przykazania. I na tym praktycznie ich wizja piekła się kończy. Pomyślmy logicznie ( a logika to bardzo słaba strona katolików ). Najpierw co to są diabły wg katolickiej wiary. Diabły to upadłe anioły, które podniosły bunt przeciwko bogu. Co prawda sprzeczne to jest z nauką kleru, że anioły tym różnią się od ludzi, że nie mają wolnej woli i wobec tego taki bunt byłby niemożliwy. I w sumie nie wiadomo, po co się zbuntowały, z jakiego powodu ? Przecież bóg jest taki dobry ? I jeśli jest wszechmogący to ten bunt z góry skazany był na porażkę. Kto jak kto, ale anioły powinny to wiedzieć. No, ale jak powiedziano wcześniej logika a wiara to dwie różne rzeczy. Idźmy jednak dalej. Według katolików diabły stworzyły konkurencyjny wobec nieba obóz, w którym tylko one rządzą po wsze czasy ( znowuż logika a wszechpotęga i wszechmoc boga ? ). I tam te diabły mają ( same czy na rozkaz boga ? ) męczyć wiecznie ludzi, którzy odrzucili wiarę katolicką. I znowu gdzie katolicka logika : po co diabły miałyby pomagać bogu karać tych ludzi ? I czy to leżałoby w interesie tych diabłów ? Przecież ci ludzie woleliby w takim razie pójść do nieba, gdzie mieliby raj po wsze czasy. Czyli diabły ( same czy na rozkaz boga ? ) działałyby przeciwko sobie i swoim interesom a pomagały bogu. Ja uważam, że jeśli istnieje katolickie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 08-05-2013 | Fafikowa | Śmierć zwierzaka, Internet i Babcia szczująca mnie księdzem |
Witam wszystkich  Chciałabym podzielić się z Wami historią, która zdarzyła mi się ostatnio i nie daje mi spokoju. Jestem z katolickiej rodziny, ale osobiście jestem ateistką, jakiś czas temu dokonałam apostazji (o wojnie w domu chyba nie muszę mówić...) z czego jestem bardzo zadowolona. Życie w katolickiej rodzinie bywa kłopotliwe (delikatnie mówiąc): np. ostatnio odszedł nasz ukochany psiak.  Mieszkał z nami przez całe swoje psie życie - 12 lat. Dla mnie jest to ciężki czas...pies był ze mną od dzieciństwa. Próbując sobie pomóc znalazłam wirtualny cmentarz dla zwierząt, Ogród Psiej Szczęśliwości. Zapaliłam świeczkę, dałam zdjęcie psiaka i pogadałam z ludźmi, którzy przeszli to co ja. Trochę to pomogło. Meritum: Matka przypadkiem zobaczyła tę stronę, zdjęcie naszego psa itd. Przekablowała reszcie, że "bawię się w zabobony" (nie powiem kto bardziej...) i że całkowicie zgłupiałam. Babcia powiedziała, że musi zawołać do mnie księdza, który mi wyjaśni, że ŹLE CZYNIĘ (argument, że nie jestem katoliczką jakoś do niej nie dociera). Może dla kogoś to głupie, że mam z tym problem, ale ja nikomu nie zabraniam chować ludzi w grobach z krzyżami. Nie zabraniam chodzić do kościoła, jeśli ktoś tego potrzebuje. Czemu ja nie mam prawa pomagać sobie w taki, a nie inny sposób? Nazywanie świeczki zapalonej w internecie nazywają głupotą, ale siedzenie i klepanie modlitw, odmawianie różańca i cała reszta jest już ok. Czy da się uczyć katolików tolerancji? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 04-05-2013 | Olek Mularski | konflikt klechów z parafianami- wojny religijne po polsku. |
Czytając ten artykuł z najnowszego Newsweeka: spoleczens(*)-vs-parafianie,103849,3,1.htmlmożna dojść do jednego wniosku- zamordyzm niektórych księży sięgnął szczytu. Traktują parafian jak prywatny folwark, jak stado owiec. Z resztą nie na darmo nazywają siebie pasterzami. Nie jest to może i nowość, ale niektóre z tych występków aż się proszą o nagranie w telewizji, a może nawet o konsekwencje karne. Przykładem niech będzie sprawa księdza z Dusznik, który rodzicom zabitego w wypadku drogowym motocyklisty podał cenę za pogrzeb rodem z kosmosu. Gdy rodzina zmarłego spytała się dlaczego tak drogo cyniczny klecha odpowiedział: "-Bo już wesela nie będzie". Wszystko ma jednak swoje wady i zalety, księży zamordyzm również. Może ludzie w końcu zaczną mieć tego dość, przejrzą na oczy i zobaczą, że wiara nie jest im konieczna do egzystencji, a ksiądz nie jest bogiem. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |