 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-05-2013 17:15 | Mad Max (156 punktów) | Skromne 90 milionów
9 na 9 | Cytat: Ponad 6 mld zł jest z ofiar ludzkich na tacę, natomiast to, co państwo daje przy okazji współfinansowania szkół katolickich, współfinansowania kościelnych zabytków sakralnych, uposażenia katechetów szkolnych, to w sumie ok. 2 mld zł. W tym kontekście 90 mln zł (z Funduszu Kościelnego, który ma być zastąpiony odpisem podatkowym - przyp. red.) to rzeczywiście symboliczna suma - wskazał kard. Nycz. ŹródłoPolecam cały artykuł. To chyba nawet przestało być śmieszne... Jeżeli dla kardynała suma 90 milionów złotych to faktycznie symboliczna kwota (ot, na waciki) - chętnie je przygarnę. Nie powinno mu to chyba zrobić różnicy? Można się zastanawiać - jeżeli kościół podaje 6 miliardów złotych jako kwotę uzyskaną ze zbiórki "na tacę", a 2 miliardy jako pomoc od państwa, to ile dostają naprawdę? Czy te 6 miliardów to sama taca, a o opłatach za chrzest/ślub/pogrzeb nie ma tutaj mowy? I najważniejsze pytanie - czego ten dochód nie jest opodatkowany, i rząd wyciąga pieniądze z portfela przeciętnego, szarego obywatela, a kiesa księdza jest nietykalna? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | >I najważniejsze pytanie - czego ten dochód nie jest opodatkowany, i rząd wyciąga pieniądze z portfela przeciętnego, szarego obywatela, a kiesa księdza jest nietykalna? Bo tak. A jeśli ta odpowiedź wydaje ci się niewystarczająca, to spytaj posłów, premiera, ministrów, prezydenta i samorządowców.
|
|
1 na 1 |
5 na 5 | Maldoror XXIII (2480 punktów) | Gdyby nie "polski" episkopat, to nigdy byśmy nie mieli pojęcia ileż to trzeba mieć pieniędzy, by głosić o błogosławieństwie ubóstwa.
br
|
|
| pawel_wr (4297 punktów) | > Polecam cały artykuł. To chyba nawet przestało być śmieszne... Jeżeli dla kardynała suma 90 milionów> złotych to faktycznie symboliczna kwota (ot, na waciki) - chętnie je przygarnę. Nie powinno mu to> chyba zrobić różnicy?Mi do pełni szczęścia wystarczył by skromniutki 1% od tej kwoty...
|
|
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | >> Czy te 6 miliardów to sama taca, a o opłatach za chrzest/ślub/pogrzeb nie ma tutaj mowy? << Policzmy: w Polsce żyje około 10 mln rodzin. Jeśli w niedzielę na mszę udaje się połowa, to mamy tylko 5 mln. 6 mld/5 mln daje 1200 zł rocznie na rodzinę, czyli 100 zł miesięcznie. Średnio około 25 zł tygodniowo. Nawet przy 100-200 zł przy okazji kolędy to ciągle jest 20 zł tygodniowo. Pewnie jednak na te 6 mld składają się również chrzty, wesela i pogrzeby.
|
|
1 na 1 | Selanos (12869 punktów) | Smutno się człowiekowi robi, jak człowiek to czyta. Grube miliardy wydane na kler. Szkoda, że ludzie tak marnują swoje pieniądze, mogliby sobie coś kupić, mogliby zainwestować, ale nie. Lepiej zmarnować. Policzmy: sześć miliardów z tacy, podzielone przez 38 mln obywateli, daje nam w przybliżeniu 158 złotych rocznie od każdego obywatela na kościół, z noworodkami, ateistami i osobami innych wyznań włącznie.
Jednak nie przerywajmy w tym momencie, liczmy dalej. Przecież regularnie do kościoła chodzi pi razy drzwi 40% Polaków, a najbardziej religijni są ci na wsiach, tj. raczej z tej biedniejszej części Polski. Datki tych ludzi pewnie stanowią znaczny procencik kościelnych dochodów. Nie wiem czy się roześmiać, czy zapłakać.
I w tym momencie przestaję obwiniać kościół. Im można przestać dawać, zarówno osobiście, jak i z poziomu skarbu państwa. Ale ludzie dają i zmuszają do dawania tych którzy nie chcą, a jak społeczeństwo głupie, to cóż, chyba na to nie ma rady, ja na pewno nie mam żadnych pomysłów.
|
|
 | 1 na 1 | filip34 (64 punktów) | >Smutno się człowiekowi robi, jak człowiek to czyta. Grube miliardy wydane na kler. Szkoda, że ludzie tak marnują swoje pieniądze>
Szkoda, że nie ma akcji billboardowej w stylu: po jednej stronie biedne dziecko z sierocińca, obok brzuchaty młody proboszcz wsiadający do swojej nowej fury, a pod spodem prosty napis "kto bardziej potrzebuje Twojego cotygodniowego wsparcia?"
|
|
|  | 2 na 2 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | >Szkoda, że nie ma akcji billboardowej w stylu: po jednej stronie biedne dziecko z sierocińca, obok brzuchaty młody proboszcz wsiadający do swojej nowej fury, a pod spodem prosty napis "kto bardziej potrzebuje Twojego cotygodniowego wsparcia?" Kto za taką akcję miałby zapłacić? I co niby ona miałaby dać? Ponadto księżom pieniędzy żadnych nie daję, ale nie widzę też powodu do rozdawania ich innym. Nie mam żadnych powinności wobec biednych dzieci, dorosłych czy nastolatków.
|
|
| |  | | filip34 (64 punktów) | Wiem, że nikt pieniędzy na takie coś nie da  Ale była chyba jakaś akcja billboardowa racjonalistów czy też ateistów, nie pamiętam dokładnie i myślę, że taki przekaz byłby jednak bardziej "medialny" to raz, dwa bardziej konkretny. Co miałby dać? Przede wszystkim jeśli chociaż jakiś procent wiernych ograniczając coniedzielną tacę, przeznaczyłoby pieniądze na inny cel charytatywny to już moim zdaniem byłoby dużo. Wiem, że takie coś i tak nie powstanie, ale byłoby miło
|
|
| | |  | 1 na 1 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | > Wiem, że nikt pieniędzy na takie coś nie da Ale była chyba jakaś akcja billboardowa racjonalistów czy też ateistów, nie pamiętam dokładnie i myślę, że taki przekaz byłby jednak bardziej "medialny" to raz, dwa bardziej konkretny. Co miałby dać? Przede wszystkim jeśli chociaż jakiś procent wiernych ograniczając coniedzielną tacę, przeznaczyłoby pieniądze na inny cel charytatywny to już moim zdaniem byłoby dużo.Tak czy inaczej wątpię aby coś takiego podziałało. Wierni dając pieniądze na tacę robią to świadomie. Jeśliby ich nie dawali to spodziewam się raczej odłożenia czy przeznaczenia na konsumpcję, nie zaś wspierania domów dziecka. > Wiem, że takie coś i tak nie powstanie, ale byłoby miło Komu miło, temu miło. Nie potrzebuje pouczań w kwestii wydawania moich pieniędzy. O ile nie darzę sympatią kościoła, to ludzi sprawa na co przeznaczają swoje własne pieniądze.
|
|
1 na 1 | Mario70 (28 punktów) | Nie dawajcie ofiar na tace (gdziekolwiek). Nie ma potrzeby. Wystarczy wprowadzic podatek wyznaniowy w Polsce i problem zniknie, a koscioly/religie ekonomicznie upadna. Nie wspierajcie darmozjadow.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|