 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 45 (przedawniony) | | 02-03-2009 | Paciorkiewicz | Koniec roku szkolnego i "błogosławieństwo" księdza, a prawo. |
Jestem tu całkiem nowa. Jeśli coś źle robię, proszę o upomnienie mnie, ale miłym tonem lub na pw.  Dzięki. Mam dzieci w szkole, w podstawówce. Miasto jest małe, ma jakieś 11 tys mieszkańców. Podstawówka jest tylko jedna. Na początek i zakończenie roku szkolnego zapraszany jest ksiądz, który "błogosławi" dzieci. Wszystkie, mimo, że nie każdy to katolik. Za 4 miesiące znowu zrobią to samo. Chciałabym wiedzieć, czy jako niekatoliczka mam jakieś prawo bronić siebie i swoje dzieci przed takim zachowaniem dyrektora szkoły, z którego inicjatywy to się dzieje? Czy wolno dyrektorowi mówić dzieciom, żeby wstały, bo ksiądz będzie je "błogosławił"? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 02-03-2009 | placownik | Dziwisz na kryzys | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 60 (przedawniony) | | 28-02-2009 | GOŚĆGOŚĆ | Po co? |
Postanowiłem wyrazić swoje zdanie na temat religii. Jestem ciekaw co wy na to. Ponieważ nie chce mi się pisać po prostu podam link www.racjonalista.pl/forum.php/s,182790/i,2#w182832 Wydaje mi się że to na razie wystarczy aby wywiązała się jakaś polemika. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 26-02-2009 | Adamiak | Biblia ognista. |
Jedna z wrocławskich firm zabrała głos w odwiecznej dyskusji: co jest ważniejsze - forma czy treść. Zdaje się, że przedsiębiorcy znaleźli złoty środek 14.pl/Biblia_ognistaBiskup Pieronek jest zniesmaczony - przyzwyczaił się do opium? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 41 (przedawniony) | | 20-02-2009 | jkl; | Nowa owieczka ekspresowo II |
Niejakie oburzenie na forum wywołała informacja, że ksiądz odruchowo ochrzcił dziecko zostawione pod kościołem. Tym samym wciągnął na "listę chrześcijan" zupełnie nieświadomego tego aktu młodego obywatela. Otóż osobom nie uczęszczającym na religię lub niedostatecznie na niej uważającym, przypominam, że istnieją trzy rodzaje chrztu. Chrzest wody - ten zwykły, Chrzest pragnienia - wystarczy chcieć być chrześcijaninem (lub być uznanym pośmiertnie za chcącego) Chrzest krwi - męczeństwo automatycznie czyni ochrzczonym. Zwłaszcza to ostatnie jest interesujące. Jeśli przyjdzie wam kiedyś zginąć (może wystarczy poważne kalectwo?) ratując życie misjonarza, to w oczach Kościoła jesteście ochrzczeni. A z drugiej strony, taka na przykład święta Elżbieta (matka Jana Chrzciciela) nie była ochrzczona w żaden sposób, a świętą została. msza.net/m/i/cz15_06.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 19-02-2009 | pastefqa | Bóg tak chciał - lekarstwo? |
Witam Właśnie sobie przypomniałem jak kilkanaście lat temu w akademiku, w rozmowie z wierzącym kolegą z roku, przy wódeczce, spieraliśmy się na temat wiary, boga itd. Bardzo lubiłem te rozmowy ponieważ gość był bardzo inteligenty i podawał argumenty, których nie można było tak po prostu wyśmiać czy z marszu odrzucić, ale się z nimi zmierzyć. Często powtarzaliśmy te spotkania (niestety na niekorzyść wątroby i zaliczania kursów na studiach  ). Nie mogłem pojąć, że biega do kościoła wierząc w każde słowo, które tam usłyszy - podkreślam, że kolo był naprawdę kumatym gościem. W którejś tam rozmowie jego podejście bardzo mnie zirytowało (biję się w piersi - choć alkohol może być jakimś tam wytłumaczeniem) i zacząłem na każdy jego argument odpowiadać: bóg tak chciał! I co się stało? Po kilkudziesięciu pytaniach i moich odpowiedziach "bóg tak chciał" (niezbyt grzecznych oczywiście - nie miałem ochoty kontynuować po prostu) kolega zakończył takim oto "argumentem": "yyyyyyy... ekhmmmmmm... eeeeeeee..." Dlaczego o tym piszę? Irytują mnie odpowiedzi wierzących, kiedy jest im to na rękę - nie potrafią nic już "logicznego" wymyślić więc jedno co im pozostaje to: bóg tak chciał, niezbadane są ścieżki... itd. Wydaje mi się, że jest to "lekarstwo" na dyskusję z niereformowalnym "bratem w wierze". Wystarczy przytoczyć nieprzyjemny przykład z jego życia, czy inną niekomfortową sytuację z punktu widzenia wierzącego i odpowiedzieć: bóg tak chciał! Zdaję sobie sprawę, że do niczego konstruktywn.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 16-02-2009 | Adamiak | Tajny chrzest. |
Spotkałem się wczoraj z dość spektakularnym podejściem do sprawy chrztu. Podejściem które może też oznaczać- a właściwie oznacza- dość specyficzne choć rozpowszechnione podejście do rzeczywistości.
Otóż jeden z forumowiczów zaproponował, by zakazać wpisywania ochrzczonych dzieci do kościelnych rejestrów. Pomysł uzupełniony jest także o sekwencję, by w niektórych przypadkach ew. rodzice adopcyjni (niewierzący) zataili wobec delikwenta (dziecka) informację o takowej ceremonii.
Całość umotywowana jest dość... specyficznie: zaletą takiego projektu byłby fakt, że “cała księżowska nadgorliwość sprowadziłaby się do nieszkodliwego chlapania wodą”. Wiem, że temat jest wałkowany na wszelkie sposoby, ale z tak... oryginalnym pomysłem spotkałem się pierwszy raz, więc jestem ciekaw opinii innych o tym “wynalazku”. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 80 (przedawniony) | | 11-02-2009 | Kotarska | Religia w przedszkolu |
Jestem niewierząca. Mój parner typowy polski katolik, nie praktykuje, nie wierzy, ale ksiedza przyjmie............ Mój synek chodzi do przedszkola (4 lata). jest jedynym dzieckiem niechodzącym na religię ( zwyke panstwowe przedszkole). Co mu odpowiadać jak przychodzi i mówi, że świat stworzył bóg, tak mu koledzy powiedzieli....... Probowlam teorii wybuchu w wersji dla 4 latka, ale jakoś nie przyjął. Stworzenie świata bardziej pasuje do jego percepcji. czy ktoś ma podobne doświadczenia za sobą??
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 08-02-2009 | Maciej Wyszpolski | Parę pytań dotyczacych KK i apostazji |
Interesuje mnie kilka kwestii, może ktoś tu będzie mi w stanie pomóc.
1. Czy KK odnosi korzyści z faktu że jestem przez nich uznawany za jego członka? Pomijając oczywiście statystyki, chodzi o kwestie czysto finansowe.
2. Czy działalność KK regulują jakieś podstawy prawne w kwestiach przynależności do organizacji - konkretnie chodzi mi o to, czy jeśli wyboru dokonali rodzice, to po przekroczeniu 18 roku życia coś się zmienia, czy taka organizacja jak KK ma prawo uważać mnie za jej członka, i utrudniać mi jej opuszczenie, kiedy ja będąc pełnoletnim nigdy nie wyraziłem ochoty i zgodny na bycie częścią KK.
3. Czy KK ma prawo przechowywać i przetwarzać moje dane osobowe?
4. Czy można zażądać od proboszcza aby znalazł dwóch świadków - na przykład dwóch innych księzy, albo dowolne osoby które są w pobliżu?
5. Czy istnieje jakikolwiek hak na to, przykładowo - można oskarżyć KK o zniesławienie, zniewagę, ponieważ figuruje się w spisie członków, co może być dla kogoś tak samo obraźliwe jak figurowanie np. na liście komunistów na jakimś blogu.
O co tak naprawdę chodzi - nie mam najmniejszego zamiaru szukać papierów, przygotowywać pism, a co najgorsze - ciągać za sobą świadków żeby wypisać się z organizacji do której zostałem przyjęty na życzenie moich rodziców, kiedy nie byłem pełnoletni. Nie jestem wojującym ateistą (jestem agnostykiem), więc żaden z argumentów podawanych na stronach typu apostazja.info do mnie nie przemawia, ponieważ uważam że poświęcanie czasu na procedury związane.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |