 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 49 (przedawniony) | | 09-06-2007 | Anna | Wiara a pełnoletność. |
Witam. Mam 17 lat i mały problem. Od kilku lat nie uznaję KK. Planuję w przyszłości złożyć akt apostazji, a przynajmniej nie być praktykującą (którą generalnie już nie jestem). Niestety, póki co jestem niepełnoletnia (chociaż nie wiem co ma ta pełnoletność do spraw wiary...), chodzę na religię bo muszę. Nie mam informacji na temat tego, czy ja mogłabym złożyć deklarację 'nie chcę chodzić... etc' czy też może to zrobić wyłącznie rodzic. (Dodam, że przeczytałam artykuł pt 'Pierwsza walka: katecheza' i zgadzam się z autorem. To chore, aby składać deklarację że sie NIE CHCE. Natomiast w mojej szkole, w przypadku np. wychowania do życia w rodzinie składało się deklarację dotyczącą chęci. Dlaczego z religią jest odwrotnie?). Wracając do tematu, moja rodzina to katolicy i nie tolerują mojego wyboru. Prawdopodobnie w przyszłym roku 'czeka mnie' bierzmowanie. Już zapowiedziałam, iż nie chcę przyjąć tego sakramentu. Można się domyślić jaka była reakcja. Rodzina zapewne będzie chciała to na mnie wymusić, podczas gdy ja nie mam zamiaru uczęszczać na spotkania i uczyć się przykazań kościelnych i całej reszty. Nie przekonują mnie ich argumenty dot. np. tego, że w przyszłości ktoś zechce, abym była matką chrzestną. Moje wytłumaczenie jest proste - odmówię, co w tym za problem? Nie jestem też za chrzczeniem nieświadomych dzieci. Kolejny ich argument - ślub kościelny - wezmę tylko cywilny. Już na czystą odczepkę odpowiadam, że jeśli będzie taka potrzeba, to sakrament mogę przyjąć w przyszłości.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 64 (przedawniony) | | 09-06-2007 | fratris | Czym jest Miłość BOŻA |
By zrozumieć sens cierpienia trzeba zrozumieć czym jest Miłość BOŻA
teraz zacytuję słowa BOGA OJCA skierowane ku Nam z Objawień do Matki Eugeni posiadające Imprimatur Rzymu Cytuję tylko drobny fragment Tych Objawień, ale proszę byście przeczytali go bardzo dokładnie, gdyż jest w nim klucz do Świętości;
[b][color=blue]Posłuchajcie, dzieci MOJE. Przy pomocy pewnego porównania pragnę zapewnić was o MOJEJ Miłości. Dla MNIE wasze grzechy są jak żelazo, a wasze akty Miłości - jak złoto. Nawet gdybyście dali MI tysiąc kilogramów żelaza, nie będzie ono znaczyć dla MNIE tyle, ile dziesięć kilogramów złota, które MI ofiarujecie! To znaczy, że odrobiną Miłości można odpokutować za ogromne niegodziwości.
To tylko bardzo nikłe podobieństwo do MOJEGO sądu nad MOIMI dziećmi, ludźmi, wszystkimi bez wyjątku. Dlatego należy przychodzić do MNIE. Jestem tak blisko was! Dlatego trzeba Kochać MNIE i Czcić, abyście nie byli sądzeni, albo co najwyżej - sądzeni z nieskończenie Miłosierną Miłością. Nie wątpcie! Gdyby MOJE SERCE nie było takie, zgładziłbym świat już dawno, gdy popełnił grzech! Tymczasem jesteście świadkami, że MOJA opieka objawia się nieustannie poprzez Łaski i różne dobrodziejstwa. Możecie z tego wywnioskować, że istnieje OJCIEC nad wszystkimi ojcami, który Kocha i nigdy nie przestanie was Kochać, byle tylko byście tego pragnęli.
Przychodzę do was dwoma drogami: poprzez Krzyż i Eucharystię!
Krzyż jest Moją drogą zstępowania ku Moim dzieciom. Sprawiłem, że przez.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 06-06-2007 | stilb | Czy to możliwe? | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 03-06-2007 | Piotr G. /Grim/ | Jesus Camp- Documentary |
Film, do którego podam za chwilę link polecam jedynie osobom o bardzo mocnych nerwach, albo po wysokim progu wrażliwości. Film "Jesus Camp" zrealizowany jest na zasadzie nieskomentowanego materiału filmowego, przedstawiającego ruch ewangeliczny w USA. Poznamy rodziny żyjące podług słowa Biblii w jej dosłownej interpretacji. Film skupia się na dzieciach owych rodzin, dlatego jest taki trudny. Rodziny wybierają się na doroczny obóz, na którym dzieci ulegają wyniszczającej psychicznie indoktrynacji. Okrucieństwo, jakie się im wpaja przez obrazy nieustającej wojny z szatanem przekracza moje pojęcie. Dzieci stają się wojownikami Jezusa, narzędziami w rękach bezwzględnych środowisk klerykalnych. Dopiero niedawno uzyskałem pełnoletniość, ale ten film kilkakrotnie przekroczył próg mojej tolerancji. Oczywiście, nie ma w nich scen znęcania się fizycznego. Jest tylko obraz ludzi żyjących według przykazań swojego kościoła. Film w dwunastu częściach, wszystkie opublikowane przez tego samego użytkownika. Część pierwsza: www.youtube.com/watch?v=Tl1lo0nrEDM | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 03-06-2007 | klucznik | Religia zaprogramowana na apoptozę ateistyczna? |
Jest to naturalny krok za ciosem, wątku J.Szulc "Bóg w genach?"
Problem ujmę za pomocą procesu. O ile ewolucyjnie religia w pierwszych fazach klarowania się społeczeństw, cywilizacyj, instytucji itp. tylko służyła jako spoiwo i doskonały przetrwalnik (kultury, heglowskiego Ducha, "samolubnego" DNA - co dla kogo jest mózgiem operacji).
To po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju, przestając być potrzebna i nie pozwalająca rozwinąć skrzydeł nauce w naturalny i konieczny dla dalszego rozwoju zostaje wypierana, najlepiej widać to na przykładzie filozofii. W gigantycznym skrócie:
Inkubacja stopniowo ukazująca nieprzydatność dla ogółu - średniowiecze Stopniowe rozluźnianie kokonu - renesans, barok Wielkie pęknięcie - oświecenie Pozostałe pęknięcia - do dziś dnia
Czy zatem kościół powinien skromnie pogodzić się, że wszelkie znaki na niebie i ziemii zdają się mówić: "kończ już Waść, wstydu oszczędź, Twa rola spełniona, czas zejść ze sceny". Najwyraźniejszym wg mnie znakiem wspomnianej apoptozy jest to, że kościół na własnym łonie i we własnym kręgu kulturowym "produkuje" najsilniejsze enzymy demontujące go u samych podstaw.
Czy tysz widzicie ten proces? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 75 (przedawniony) | | 02-06-2007 | Baraban | Inkwizycja |
Inkwizycja podlegała papieżowi, który w niektórych przypadkach cedował tę władzę na miejscowego biskupa. Nie dotyczyło to jednak osławionej Inkwizycji Hiszpańskiej. Tam Wielki Inkwizytor podlegał bezpośrednio królowi. Inkwizycja Hiszpańska była narzędziem kontroli Kościoła przez króla i jego orężem w walce politycznej. W Polsce niegodziwości Inkwizycji Hiszpańskiej znamy głównie ze źródeł anglojęzycznych (vide "Studnia i wahadło" Edgara Poe), które raczej trudno uznać za obiektywne. Co ciekawe, Hiszpanie oceniają ją znacznie łagodniej. Inkwizycja Hiszpańska bowiem, niszcząc wrogów wewnętrznych, umocniła państwo, które wyrosło na pierwszą potęgę w Europie. Zresztą takie to były czasy, że mordowano innowierców. W Anglii bez Inkwizycji palono papistów. W Polsce Inkwizycja (podlegała bezpośrednio papieżowi) heretyków i innowierców nie ścigała (trudno by zresztą było, skoro do heretyków zaliczały się możne rody magnackie, np. Radziwiłłowie). Oczywiście ta reguła miała wyjątki. Paru heretyków i Żydów na ziemiach polskich spalono, czyniła to jednak na ogół nie Inkwizycja, tylko ludzie "brali sprawy w swoje ręce".
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 27 (przedawniony) | | 02-06-2007 | Progmast | Prawa dziecka i jak to sie ma do religii w szkole? |
W konwencji praw dziecka ratyfikowanej przez Polske w 1991r. jest napisane: "Artykuł 14 1. Państwa-Strony będą respektowały prawo dziecka do swobody myśli, sumienia i wyznania." Jak to sie ma do religii w szkole czy mogę sie wypisać z religii, bez zgody prawnych opiekunów?W ustawie o religii pisze, ze nie.No coz ustawa swoje a konwencja swoje. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 31-05-2007 | J.Szulc | Bóg w genach? |
Przeczytałam dość ciekawy artykuł na Onecie pod takim właśnie tytułem, autorstwa Angeli Boto, zamieszczony w El Pais.
Co prawda, jakoś to do mnie nie przemawia, ale autorka powołuje się na kilka badań, które mogą (nie muszą!) podważyć sposób myślenia wielu ludzi. Tu na Forum również.
Jak myślicie? Czy to możliwe? Wydaje mi się, że to raczej psychiczna potrzeba naszej jaźni, żeby mieć coś nieokreślonego, do czego zawsze można się zwrócić, co można obwinić za niepowodzenia. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 28-05-2007 | Michał Stanislawkiewicz | Antyklerykalizm równie dobry jak antyrabinizm |
Ponieważ podniosły się zarzuty antysemityzmu wobec mojej osoby, gdy krytycznie pisałem o religii mojżeszowej, pragnę poinformować, że będę zaciekle ścigał antysemityzm u tych użytkowników tego forum, którzy będą krytykować chrześcijaństwo (religię wymyśloną przez Żydów) oraz niepochlebnie pisać o takich sławnych Żydach jak Jezus z Nazaretu, jego matka Maria, ojciec Józef, uczniowie- a zwłaszcza Piotr i propagatorach chrześcijaństwa takich jak Paweł z Tarsu.
No, antysemici, miejcie się na baczności!!!
P.S. Nie można by do tytułu działu "antyklerykalizm" dodać też "antyrabinizm"? W końcu podobno nie ma równych i równiejszych....
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 28-05-2007 | diogenes | Śmierdząca sprawa |
wyobraźmy sobie współczesny trybunał, który wziąłby na wokandę inkwizycję. jak zostałaby osądzona? czy byłaby to zbrodnia przeciwko ludzkości? jak wedle współczesnych standardów należałoby ukarać kościół katolicki za tego rodzaju zbrodnie?
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |