Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 536 (przedawniony)
23-01-2016Olek MularskiKreacjonistyczna hydra znów podnosi łeb.
Z przykrością i żalem donoszę o powstawaniu w Kentucky, w USA ogromnego kreacjonistycznego centrum indoktrynacji i muzeum. Kosztująca setki milionów konstrukcja będzie miała kształt arki Noego, 155 metrów długości i 5 pięter. Podobno ma być budowana wg "oryginalnych" planów, jednak coś chyba nie wyszło, bo wymiary mitycznej arki były nieco mniejsze- 300 łokci długości, 50 łokci szerokości i 30 łokci wysokości, przyjmując, że łokieć miał 44,5 cm, to wymiary arki wynosiły 133,5 × 22,3 × 13,4 m. To nie jest jednak najważniejsze. Ta ogromna budowla powstaje w niesamowitym jak na konstrukcję drewnianą tempie i ma być gotowa już na początku 2016 roku. Świadczy to o nadal potężnym finansowaniu doktryny kreacjonistycznej z różnych źródeł i wciąż dużej jej popularności.

Gdy ta ideologiczno-architektoniczna maszkara powstanie w jej wnętrzu znajdzie się interaktywne, bardzo nowoczesne muzeum kreacjonizmu pełne fałszywych dowodów na słuszność doktryny kreacjonizmu młodej ziemi. Będzie się można między innymi dowiedzieć, że ziemia ma 6000 lat, oraz że dinozaury wymarły stosunkowo niedawno i ostatnie z nich stąpały po naszej planecie około 150 lat temu.

Część tego przybytku jest już czynna i funkcjonuje ku chwale głupoty. W ostatnim roku odwiedziło ją 250 tysięcy Amerykanów.

Oczywiście całości tego przybytku przyklaskują różne kościoły chrześcijańskie i sowicie ślą wsparcie finansowe dla projektu.

fakty.tvn2(*)e-noego-bo-wierza-w-kreacjon..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
20-01-2016ManoNieposłuszne kobiety
Według arcybiskupa Toledo, Braulio Rodriguez Plaza, kobiety są same sobie winne, jeśli są one maltretowane, molestowane i fizycznie nadużywane przez mężczyzn. Przemoc w rodzinie ma swoje korzenie w tym, że kobiety nie wypełniają poleceń swoich mężów i ich nie słuchają, a nawet składają wniosek o rozwód.

Takie niezwykłe wytłumaczenie zjawiska "przemocy w rodzinie" ogłosił arcybiskup Rodriguez swoim wiernym w kazaniu w dniu 27 grudnia 2015 r. w Toledo. A jako antidotum zaproponował następującą receptę: "Kobiety mogą zapobiec ich biciu przez mężczyzn w prosty sposób; niech robią to, czego mężczyźni od nich wymagają".

W świetle tej wypowiedzi wysokiego rangą duchownego katolickiego wydaje się wskazanym, aby uzupełnić obecną debatę na temat wizerunku kobiet w islamie o dyskusję o wizerunku kobiet w kościele rzymsko-katolickim.

Podczas gdy Europa kazanie Rodrigueza ledwie zauważyła, doprowadziło ono w Hiszpanii do burzliwych komentarzy w mediach socjalnych i do spekulacji, czy wypowiedź Rodrigueza na drodze sądowej może być uznana jako podżeganie do przemocy.

W Hiszpanii w roku 2015 aż 56 kobiet straciło życie w wyniku przemocy domowej.



Braulio Rodriguez Plaza u papieża
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
14-01-2016DyktaFonPomocy.
Wątek swój kieruję do wszystkich mądrali na tym forum, którzy z zapałem dyskutują o wyższości socjalizmu nad kapitalizmem (lub odwrotnie) czy o wyższości Żydów nad Arabami (czy odwrotnie...). Bo fajnie jest pogadać sobie o czymś, na co i tak nie mamy wpływu, tylko możemy sobie pogdybać...

Proszę mi w takim razie podpowiedzieć, jak w XXI w., w centrum nowoczesnej Europy walczyć z religijną indoktrynacją dziecka ok. 10-letniego? Nie chodzi mi o wydumane polemiki co powiedział tamten mędrzec, a co inny... Ale o praktyczne wskazówki jak z tym walczyć, gdy szkoła i mama dziecka usilnie dążą do zbawienia jego duszy, czyli - w skrócie - oskubania go w przyszłości, już w tym życiu, z posiadanych pieniędzy.

Za wszelkie rozsądne podpowiedzi serdeczne bóg zapłać
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
30-12-2015SpringGUS: 92,8% Polaków to katolicy
Dziwne, że jakoś bez echa przeszły badania GUSu na temat wiary.

wiadomosci(*)ezy-i-trzydziestolatkow/fyc1s5
www.fronda(*)eligijnego-w-polsce,62660.html

Nadal ponad 90% Polaków uważa się za katolików. Najmniej osób praktykujących jest wśród ludzi młodych.

Czy waszym zdaniem takie wyniki można uznać za pozytywne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 128 (przedawniony)
07-12-2015chomiszekDrodzy ateiści
Próbowaliście może odpowiedzieć na pytanie czy istnieje coś takiego jak duch lub demon nie na drodzę logicznego myślenia ale poprzez empiryzm w formie wywoływania duchów na różne sposoby?Gdyby ktoś się chciał podzielić doświadczeniem byłbym wdzięczny, pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 184 (przedawniony)
17-11-2015Maria-MagdalenaZBAWIAJMY ŚWIAT
Jak zbawić świat? Trzeba zacząć od siebie, czyli pokonać samego siebie. Nie jest to łatwe, szczególnie wtedy, gdy jest nam ze sobą dobrze. Ale czy innym jest z nami dobrze? "Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego". Mt 22,39
Ale czy my siebie kochamy? Czy umiemy rozpoznać co jest dla nas dobre, a co być może nam szkodzi - naszemu ciału? Naszej duszy? Na ile jesteśmy mocni, aby "stawić czoła" złu, które nas otacza? Na ile jesteśmy zdolni aby otworzyć się na "nowe" i gotowi aby zmienić wszystko na lepsze? Na ile jesteśmy otwarci aby uwierzyć, że wszystko jest możliwe "w tym, który nas umacnia"?
Bóg Wszechmocny i Wszechmogący, który wszystko może, On nas uzdatnia, umacnia i prowadzi do zbawienia. Bóg jest miłością i nie ma nic bardziej pożądanego i niezbędnego - nic bardziej upragnionego i oczekiwanego jak miłość. Bez niej nie ma czystości, doskonałości, bezpieczeństwa i wolności.
W niej zawarte są wszystkie kardynalne wartości. Miłość to silna broń przed wszelkim złem, bo zawatre jest w niej wszelkie dobro. Bez miłości człowiek jest jak "...miedź brzęcząca, albo cymbał brzmiący ...... jest niczym..." Św Paweł. Pierwszy List do Koryntian. Hymn o miłości 13 1-2.
Bądź czystą miłością. Bądź darem dla drugiego człowieka, a nie jego oprawcą.
Maria - Magdalena.
Maria - Magdalena, to symbol miłości i miłosierdzia Boga, a nade wszystko Jego sprawiedliwości. "Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w nią..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 56 (przedawniony)
07-11-2015DrobnerDziady z Rady
Nowy Sejm już niedługo zacznie swoje posiedzenia.

Jak sądzicie: jak szybko do Sejmu "nowe" wróci, skoro oddolnie już bywa tak:
XVIII Sesja Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.

(Całość tutaj (koniec cz. 2)).

"Co to będzie, co to będzie..."

Drobner, z Dziadów
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 67 (przedawniony)
27-10-2015InsitreMój ateizm - początki(prośba o pomoc)
Od dziecka nienawidziłem kościołów i rzeczy z tym związanych, ale byłem zmuszany siłą do praktykowania religii moich rodziców, czyli katolicyzmu. Obecnie mam 16 lat i kilka miesięcy temu postanowiłem się rozmówić z rodzicami i tak dowiedzieli się o moim ateiźmie. Niestety, od tego momentu zaczeły się problemy: "Dopóki mieszkasz pod moim dachem, masz się trzymać naszych zasad i NIE MASZ PRAWA DECYDOWAĆ W CO WIERZYSZ". Ojciec nieraz zaatakował mnie z dużą agresją, bo nie chciałem iść do kościoła, więc zacząłem z nimi wojne. Już sporo razy ich wykiwałem i zamiast iść do kościoła, spacerowałem po okolicy. Pewnej nocy byłem tak wkurzony na moich rodziców, bo znów mnie siłą zaciągneli do kościoła i żadne argumenty do nich nie przemówiły. Śnił mi się ksiądz chodzący po kolędzie i stąd mój post. Gdy przychodzi ten czarny złodziej po koperte, wszyscy się schodzą jak na wigilie. Co robiliście w tym czasie, gdy miał przyjść ksiądz i jak wyglądała wasza wigilia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 60 (przedawniony)
19-10-2015finerbijkOszust, czy demaskator?
Słowa ks. Charamsa "Jestem szczęśliwy z bycia gejem i nikogo za to nie będę przepraszał", które odbiły się szerokim echem w weekendowych mediach wzbudzają wiele emocji. Pozer kreujący się na męczennika, reformatora, poruszyciela sumień, czy może człowiek, który rzeczywiście ma nadzieję coś zmienić w skostniałej instytucji, wyciągnąć i wyprać jej brudy, odsłonić dwulicowość i hipokryzję?

Ja sam mam problem z oceną całej tej sytuacji. W końcu do kółka wędkarskiego nie zapisują się raczej wegetarianie. Jeśli do wegetarianizmu doszli będąc już jego członkami, to czy lepiej się wypisać i walczyć niejako z zewnątrz, czy raczej próbować przekonać towarzystwo od środka, żeby zamiast łowić ryby zajęli się raczej zbieraniem grzybów? To jakiś nowoczesny wallenrodyzm, czy zwykła gra pod publikę?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
22-09-2015VonMFranciszek - król lewicy?
Wprawdzie walkę między lewicą a chrześcijaństwem zawsze uważałem za rzecz absurdalną, teraz tego typu poglądy utwierdzają coraz większe rzesze ludzi. Franciszek, jest chyba pierwszym papieżem, który otwarcie odważył się pokazać, że chrześcijaństwo jest najbardziej lewicową religią na świecie. Inaczej mówiąc, Franciszek jest pierwszym hierarchą kościelnym o tak dosłownym podejściu do Nowego Testamentu.

Do czego poprowadzi polityka Franciszka, kiedy skończy się zwodnicza walka między Kościołem a "świecką" lewicą?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)