 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 07-02-2009 | diogenes | Omen |
No i mamy kryzys. Ludzie tracą pracę. Nerwowość rośnie. Nawet prezydent RP opublikował (podobno przez pomyłkę) jakiś artykuł w Washington Times, gazecie, której właścicielem jest Moon Sun-myung, założyciel sekty Moon. Wyobrażam sobie konsternację w kościele polskim, ale jak znam życie - spowiedź prezydenta i jakaś drobna pokuta załatwi sprawę. A swoja drogą...może to jakiś dobry omen? Skoro modły rodzimych kapłanów RP nie zapobiegły kolejnej narodowej pladze, może należałoby wreszcie zmienić sponsora? Myślę, że mieściłoby się to w dobrze rozumianej pragmatyce. Moon Sun-myung ma główne udziały w światowym handlu żeń-szeniem, który podobno zapewnia długowieczność. Może ten korzeń postawiłby panią Kopacz, jej resort i nas wszystkich na nogi? W każdym razie nie rozumiem, dlaczego minister Sikorski grozi służbowymi konsekwencjami za tę wpadkę. Ja spostrzegałbym ją jako dziejową szansę, którą najprawdopodobniej znowu zmarnujemy.
Omen. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 06-02-2009 | MarcinK | Czy B16 to Jot 23? |
Czytając ten artykuł wiadomosci(*)y_krytykuja_Benedykta_XVI.html zacząłem się zastanawiać czy te wszystkie wpadki B16 to rzeczywiście przypadek. Liczba wpadek tego papieża coś ostatnio nieźle się nasila. Jak dotychczas udało mu się obrazić muzułmanów (no ale oni ogólnie są przewrażliwieni), protestantów, a teraz Żydów. W zasadzie kompromitacja dialogu międzyreligijnego idzie mu doskonale. Nawet Angela Merkel zaczęła go krytykować co już o czymś świadczy. Ciekawa jest linia argumentacji jego obrońców jakoby dobry pasterz przygarnia wszystkie owieczki - no ale te z wścieklizną też? Czy to aby konsumentom nie zaszkodzi? Jeszcze zabawniejszy jest ten nowy biskup Linzu - właściwie to z Rydzykiem powinni utworzyć telemost i na żywo nadawać byśmy mogli jak najczęściej oglądać tych tuzów ludzkiego intelektu. Biskup ten wsławił się takimi oto perełkami: Odnośnie tsunami z 2004 roku - ks. Wagner uznał to za karę boską. Jego zdaniem to nie przypadek, że katastrofa wydarzyła się w Boże Narodzenie, gdy kurorty w biednej Tajlandii zalewali bogaci turyści z dekadenckiego Zachodu. "Czy zwiększająca się liczba katastrof naturalnych to efekt zanieczyszczenia środowiska przez człowieka, czy raczej zanieczyszczenia ludzkiego środowiska moralnego?" - pytał ks. Wagner. Odnośnie huraganu Katrina - Ks. Wagner uznał miasto za symbol grzechu. Coś tam wesołego jeszcze dodał o Harrym Potterze. Widzę 3 możliwości: 1. Ma takich współpracowników.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 03-02-2009 | finder | Dzisiejsze czytanie w kościołach KRK... |
"Przemiatając" dzisiaj po kanałach mojego telewizora natknąłem się na którymś kanale TV publicznej na transmisję mszy świętej (live). Zatrzymał mnie tembr głosu czytającego dzisiejsze czytanie oraz rodzaj konstruowania "napięcia". Nie to mnie jednak zdziwiło (raczej rozśmieszyło - tym bardziej, że deklamował to facet ubrany w jakiś dziwny strój - chyba kurpiowski). Zdziwienie dotyczyło treści kierowanych ku wiernym. A ponieważ postanowiłem dokładnie przeanalizować czytany tekst sięgnąłem do internetu. Bez większego trudu "wygooglałem" strony, o które mi chodziło mateusz.pl/czytania/2009/20090201.htmA oto tekst dzisiejszego czytania: "(Pwt 18,15-20) Pan, Bóg twój, wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana, Boga swego, na Horebie, w dniu zgromadzenia: Niech więcej nie słucham głosu Pana, Boga mojego, i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł. I odrzekł mi Pan: Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę. Jeśli ktoś nie będzie słuchać moich słów, które on wypowie w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć." Przepraszam - ale czy oprócz tego, że z tekstu niewiele wynika - to nie jest to jawne podżeganie do zabijania... stagaw | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 02-02-2009 | MarcinK | Dla mających problem z apostazją. |
Apostazja w Polsce to proces żmudny i bardzo sformalizowany. Jest jednak światełko w tunelu. Polecam zapoznanie się z tym artykułem: www.pardon(*)_najwieksza_tajemnice_watykanuArtykuł traktuje o (cytat) "Penitencjarii Apostolskiej - najstarszym i najtajniejszym trybunale Kościoła katolickiego - zajmuje się grzechami tak obrzydliwymi, że moc ich odpuszczania posiada wyłącznie papież". Niezwykle ciekawe jest zestawienie tych największych grzechów kościelnych: "Takie grzechy to na przykład usiłowanie zabójstwa papieża. (Właśnie dlatego Jan Paweł II tak wielką wagę przykładał do osobistych kontaktów z Alim Ağcą.) Poza tym - złamanie przez księdza tajemnicy spowiedzi poprzez ujawnienie grzechu i osoby, która go popełniła. Grzechem równie ohydnym jest też udzielenie przez duchownego rozgrzeszenia własnemu partnerowi seksualnemu. Albo taka sytuacja: o święcenia duchowne ubiega się osoba, która miała jakikolwiek udział w aborcji". Ludobójstwo nie należy do takich grzechów i może być rozgrzeszone w normalnym trybie. Zna ktoś definicję moralności wg tego kościoła? Cięższa zbrodnia to pomoc w aborcji czy rozgrzeszenie własnego kochanka niż zbrodnia ludobójstwa? W artykule jest też przedstawiony dość kontrowersyjny ale niezwykle skuteczny sposób na natychmiastową ekskomunikę - wbicie zardzewiałych gwoździ w hostię (pytanie czemu akurat zardzewiałych?). Jeśli ktoś ma więc z apostazją duże problemy kościół sam wskazuje światełko w tunelu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 01-02-2009 | stilgar | Zdjęcie |
Zobaczyłem zdjęcie przy jednym z artykułów na gazeta.pl i jakoś tak mnie to uderzyło, że musiałem to tutaj wkleić soup.lidel(*)zej-dzi-ga-fot-pawe-ma-ecki-agŚredniowiecze vs. hi-tech ;] Cytat:Szaman kieruje swoją magiczną pałeczkę w stronę maszyny Zła. Krople wody spadają na miedziane ścieżki, następuje zwarcie, które unicestwia Bestię. Zło zostało pokonane po raz kolejny. Taki mi sie opis do tego wymyślił  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 151 (przedawniony) | | 30-01-2009 | kulka_na_mole | Frankenstein Pieronek |
Biskupowi Pieronkowi udało się mnie zaskoczyć.
Po przeczytaniu jego wypowiedzi nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie czy ten facet jest idiotą czy tylko typowym, katolskim hipokrytą? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 25-01-2009 | Rodmin | Sumienie w rękach K.K. |
Witam! Przy ostatnich świętach BN, w kościele sporo mówiło się o zapłodnieniu pozaustrojowym. Jakie to jest niemoralne, antykościelne, przeciwne naturze i rodzinie itd itp. Gdzieś na łamach jakiegoś pisma (nie pamiętam tytułu), wyczytałem natomiast, iż kościół MUSI mieć wpływ na sumienia swoich wiernych, żeby wytyczać im granice moralności. Zawsze sądziłem, że każdy człowiek ma wolną wolę (nawet katolik), a tu nagle okazuje się, że jakaś cywilna instytucja wytycza mi co jest moralne, a co nie. Odnoszę wrażenie, iż już kiedyś próbowano coś takiego wdrożyć w życie ludzi. Zadam teraz pytanie: Jak sądzicie czy da się nie być katolikiem i być pełnoprawnym członkiem polskiego społeczeństwa?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 25-01-2009 | Pabloss | Etyka oczkiem w głowie kościoła |
W porannym przeglądzie prasy znalazłem bardzo ciekawy artykuł w Rzeczpospolitej informujący o tym, że nie tak prosto będzie ograniczyć wpływ kościoła na kształtowanie umysłów naszych dzieci. Możecie go przeczytać np: pod tym linkiem www.rp.pl/artykul/19,249545.html . Metropolita warmiński wysyła swoich chłopców uczących dotychczas religii na podyplomowe studia z etyki. Co to oznacza - otóż marzy im się dodatkowy płatny etat tym razem jako nauczyciela etyki, a po drugie już żadne dziecko im nie umknie. Do tej pory jak w szkole nie było etyki młodzież mogła mieć w tym czasie wolne, lecz gdy taki przedmiot już powstanie to młodzież nie będzie miała wyjścia (przynajmniej formalnego) i będzie musiała wrócić na zajęcia prowadzone przez duchownego, tym razem w innej postaci. Księża-etycy mogą faktycznie nie nauczać na etyce o swojej wierze (w co bardzo wątpię) ale sam fakt, że będą prezentować stanowisko ich organizacji np: co do aborcji, in vitro, homoseksualizmu itp., i zwłaszcza będą to czynić bez nadzoru kompetentnych etyków-zawodowców grozi dalszym praniem mózgów. Mam wobec tego zapytanie - czy faktycznie w Polsce etyków jest tak mało, że księża wykorzystują sytuację i się przekwalifikowują? Czy nie ma na to sposobu aby uciąć takie praktyki w zarodku, które po prostu śmierdzą jednym wielkim monopolem kościoła katolickigo? Jak odciąć ten wrzód, który za czasów Milera opanował polską oświatę, aby pacjent ocalał a narośl wróciła tam skąd przyszła? Czy np: PSR może wystosować.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 25-01-2009 | Atlantis | O katolików spojrzeniu na historię ;) |
Chciałem podzielić się z wami krótką refleksją. Ostatnio zainteresowało mnie kino, którego akcja osadzona jest w realiach drugiej RP i w przededniu drugiej wojny światowej. W końcu trafiła kolej na niskobudżetową produkcję TV "Jutro idziemy do kina" z 2007 roku. Miałem od początku mieszane odczucia, nie spodziewałem się niczego wielkiego, ale w gruncie rzeczy (pomimo takiego sobie poziomu aktorstwa) film mnie specjalnie nie zniesmaczył ani formą, ani treścią, chociaż do zachwytu mi daleko. Zacząłem czytać komentarze na filmweb.pl i trafiłem na prawdziwą perełkę, będącą rzekomo kopią artykułu z "Gościa Niedzelnego", niestety nie udało mi się tego jednoznacznie zweryfikować. www.filmwe(*)y do łóżka.htmlZastanawiam się teraz skąd ludzie biorą takie pomysły? Nie tak dawno temu zastanawiałem się tutaj nad tym, kiedy zdaniem polskich katolików istniała owa arkadia, do której się często odwołują. Kiedy wszyscy ludzie żyli moralnie, nikt nie stosował antykoncepcji, małżeństwa się nie rozpadały, żaden mąż nie katował żony, nikt nie współżył przed ślubem oraz nikt nie słyszał o aborcji. Teraz już wiem! Chodzi o dwudziestolecie międzywojenne.  Jak się okazuje wówczas młodzi ludzie nigdy, ale to przenigdy nie uprawiali przedślubnego seksu. Jakże naiwnym trzeba być, żeby wyjść (publicznie!) z tego typu twierdzeniem. Wystarczy przejrzeć źródła statystyczne z tego okresu by przekonać się, że nieślubne dzieci jednak się rodziły. Jedyna różnica.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 25-01-2009 | Madman | "Proszę Boga Wszechmogącego..." |
Wracam do domu jakoś po 17, odpalam TV i trafiam w Teleexpress. I pierwsze, co widzę i słyszę, to pan Andrzej Czuma na tle polskiej i europejskiej flagi, mówiący: "Proszę Boga Wszechmogącego, aby wzmocnił moje słabości i abym był użytecznym członkiem rządu." Wzmocnił słabości... Hmm... Chce, żeby jego słabości były jeszcze mocniejsze? Miejmy nadzieję, że "Podobno Wszechmogący" akurat dziś nie oglądał Teleexpressu... Dobrze, że pan Czuma dla większej pewności nie poprosił jeszcze o pomoc Allaha, Zeusa i Wisznu z resztą ekipy... Bo jakby się oni wszyscy naraz postarali, żeby był lepszym ministrem sprawiedliwości, to byłoby groźnie. Brrr...
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |