Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
08-12-2009ZellaAmerykańskie życie religijne.
Ateizm, bardzo powoli, ale jednak ma zwiększającą się liczbę zwolenników .Zaciekawiają, kolejnych, na ogół młodych ludzi, lektury jak np. znajdujące się w :Racjonaliście” .Na łamach „Racjonalisty” pisze sie o takich „grzechach” Kościoła Katolickiego w Polsce, na skutek których powiększa się liczba ludzi odchodzących od Kościoła. Buszujący po Internecie,dzięki ciekawej lekturze przedruków streszczeń artykułów z czasopism,
z literatury dotyczącej religii, wyznań , życia spoleczno-religijnego, coraz częściej sięgać po czasopima czy książki.
W tygodniku „Polityka” , którą czytam od deski do deski,w nr. 48, przeczytałam artykuł, który polecam. Można znależć go pod adresem :

www.polity(*),cukierkowa-religia-w-usa.read

Dla zachęcenia do tej lektury, przeniosłam do „Racjonalisty” niewielkie fragmenty artykułu. Autorem jest Tomasz Zalewski,który w tygodniku "Polityka" nr.48
pt.”Cukierkowa religia w USA” napisał o największym kościele w Huston Rocket.
Siedem lat temu pastor Joel Osteen wydzierżawił halę sportową Houston Rocket. Przerobił ją na siedzibę swego ponadwyznaniowego kościoła Lakewood. Hala mieści 20 tys. ludzi i na niedzielnym nabożeństwie jest pełna.
Osteen odziedziczył kościół po ojcu, ubogim farmerze, zrujnowanym przez Wielki Kryzys. John Osteen głosił z początku Słowo Boże w wiejskim magazynie na pasze. Nie dbał o pedantyczną zgodność..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
06-12-2009wolanaRokita załatwił miliony Jezuitom i teraz u nich pracuje
Ciekawa rzecz, i o dziwo w Superaku. Tekst mocno niepoprawny politycznie w klerykalnym kraju, ale pokazuje pewien mechanizm. Prywatna - kościelna uczelnia w dodatku słabkiutka dostaje dzięki Rokicie miliony z budżetu. Teraz Rokita naucza na niej egzotycznego przedmiotu: wiadomości polityczne. Od nas zależy czy zakopiemy ten temat pod dywan.

Oto link do tekstu
www.se.pl/(*)-oni-dali-mu-prace_121657.html


Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
05-12-2009Marius ApostataObraza uczuć religijnych w reklamie PETA
Witam, przeglądając wiadomości znalazłem informację o kampanii PETA nakłaniającej „żeby brać szczeniaki ze schroniska zamiast kupować”.
źródło: www.pardon(*)rzatka_i_wkurza_kosciol_zobacz
www.pudele(*)licy_wsciekli_na_joanne_krupe/ wiem, jak to wygląda, niestety nie chciało mi się dalej szukać i zadowoliłem się informacją z takiego portalu
W reklamie wystąpiła polska modelka Joanna Krupa, która „Jako goły blond anioł "ubrana" w wielki krzyż, służący jej za biustonosz i majtki, chce ratować pieski”. Środowiska katolickie (nie wiem dlaczego nie ogólnie chrześcijańskie) zareagowały oczywiście na to oburzeniem, że jest to „To kolejny przykład obrażania wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie. To nadużycie, które nigdy nie powinno mieć miejsca!”
Sprawa jest kontrowersyjna, bo reklama może obrażać wartości chrześcijańskie.
Nie wiem dokładnie, jakie jest w tej kwestii prawo w USA, ale w Polsce autorzy projektu byliby z góry na przegranej pozycji (art. 196 Kodeksu Karnego). Na szczęście w Stanach funkcjonuje prawo do wolności wypowiedzi. Intencją reklamy nie jest przecież obraza wartości chrześcijańskich, tylko zwrócenie uwagi na poważny problem. Takie mamy czasy, żeby przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy należy szokować. W tym przypadku wykorzystano symbol religijny w słusznej, moim zdaniem, sprawy. Według mnie chrześcijanie powinni się cieszyć z faktu, iż w tej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
03-12-2009Zbigniew ModrzejewskiZdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej!
Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych!

Prof. Zbigniew Mikołejko pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Mikołejko filozof religii, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, w debacie na temat symboli religijnych w przestrzeni publicznej zwrócił uwagę, że Konstytucja RP prawnie definiuje i rozróżnia dwie przestrzenie: przestrzeń publiczną w ogóle oraz przestrzeń publiczną instytucji państwowych. Są to dwie różne przestrzenie. Nie chodzi o to, aby zabraniać obecności symboli religijnych w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, jak na przykład krzyży na budynkach kościelnych, ale o to, aby bezprawnie nie umieszczać symboli religijnych w przestrzeni publicznej instytucji państwowych.

Mamy do czynienia z precedensem: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w szkołach narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z "własnymi przekonaniami" i "wolność religijną uczniów". Wyrok zapadł 3 listopada 2009 w związku ze skargą, jaką wniosła Soile Lautsi Albertin, włoszka fińskiego pochodzenia, przeciw obecności krzyży w szkole, do której chodziły jej dzieci. Trwająca od 2002 roku batalia zakończyła się dla niej sukcesem.

Prawnicy nie mają wątpliwości. Wtorkowe (03.11.2009) orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu otwiera prawdziwą puszkę Pandory. W oparciu o strasburską linię orzecznictwa przed polskimi sądami można..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
30-11-2009diseaseDwaj papieże, jeden naród
W przeszłości bardzo źle oceniałem pontyfikat Jana Pawła 2. Uważałem, że papież Polak nasilił fanatyczny katolicyzm w naszym kraju oraz umocnił utożsamianie tej wiary z naszą ojczyzną.

Być może i tak było. Do dzisiaj pamiętam strasznie głupi komentarz Lecha Wałęsy, którego ogólnie bardzo poważam, kiedy po wyborze Ratzingera na papieża powiedział, że Benedykt XVI powinien przyjąć obywatelsto polskie, bo w Polsce większość ludzi to katolicy.

Niestety takie myślenie pokazuje jak bardzo wsiąkła w ludzi potrzeba posiadania rodaka na stanowisku głowy kościoła katolickiego, religii niemal całkowicie utożsamianej z polskoscią.

Pod tym względem pontyfikat Wojtyły dobry nie był z punktu widzenia ateisty żyjącego w Polsce. Myśląc jednak globalnie można dojść do wniosku, że czasy Jana Pawła 2 to okres laicyzacji Europy, a łagodne oblicze papieża humanisty sprawiło, że jako człowiek dialogu nie lubił teologicznych sporów i szukał zawsze pojednania. Tak właśnie. Jan Paweł 2 był bardziej humanistą niż teologiem. Był blisko ludzi.

Josef Ratzinger to jego dokładne przeciwieństwo. Do ludzi trzyma swoisty dystans natomiast świetnie radzi sobie z teologicznymi łamigłówkami i duma jakby tu ocalić kościół przed upadkiem, który nieuchronnie się zbliża. Jego przedsoborowe pomysły (przywrócenie mszy trydenckiej) coraz bardziej stają się realne, a działania wyglądają na takie co to 'ratuje się co się da'.

Laicyzacja kontynentu za Jana Pawła 2 była niezagrożona (dziękujmy za ten pontyfikat) natomiast..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 38 (przedawniony)
28-11-2009DivaAbsurdalne "zakazy" księży
Hm nie wiem czy ten temat był juz poruszany, ale stwierdziłam że warto byłoby na ten temat podyskutować.

Sprawa jest dość dobrze znana. Otóż jak się pewnie każdy bardzo dobrze orientuje w Afryce AIDS rozprzestrzenia się na wielką skalę. Problem można by rozwiązać bardzo prostym sposobem: prezerwatywami. Niestety. Cudowni i wspaniałomyślni księża kategorycznie zabronili tych prezerwatyw używać gdyż jak sami stwierdzili to nie prezerwatywy uchronią przed AIDS tylko modlitwa do boga (tego może ja już nie skomentuję).
I tu mi się nasuwa pewna myśl: kościół jest przeciwny aborcji, a środki antykoncepcyjne to sam zło, jednak zabronienie używania prezerwatyw i jednoczesne skazywanie ludzi na zarażenie wirusem HIV i zarazem śmierć w okropnych męczarniach już jest tą dobrą stroną tego wszystkiego? czy ktoś mi może podać jakiś racjonalny powód ich toku myślenia? dla mnie to jest niepojęte.

Druga sprawa (z mojego regionu): Kobieta bardzo religijna która dorobiła się 12 dzieci poszła do spowiedzi prosić księdza żeby jej pozwolił używać środków antykoncepcyjnych bo jak sama stwierdziła ona już nie ma siły, że jest już zmęczona taką ilością porodów i jeszcze jeden poród ją wykończy.
Stary piernik (za przeproszeniem) odmówił.
Przerażać mnie zaczyna to wszystko. Księża zaczynają mieć coraz większy wpływ na ludzi... czy to jest normalne?!

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
27-11-2009edu79Polscy duchowni biją na alarm...
Kościół już przegrał codzienne fakty zaprzeczają istnieniu jakiegoś tam boga i bredni napisanych w niby świętych książkach. One zresztą były jedynie pisane przez ludzi dla ludzi po to aby móc nimi manipulować. Chociaż może się pomyliłem może jednak to próba dla ludzi nie kościoła. Próba, która pokaże co wygra czy rozum i miłość do drugiego człowieka czy naiwna wiara w bożków rodem ze średniowiecza. Ludzie nie dajcie się a zobaczycie, że świat jest znacznie prostszy, bardziej zrozumiały i przyjazny niż ten opisywany we frajerskich książkach. Odkąd jestem ateistą (około 10 lat) otworzyłem swój umysł i wodzę złodziejsko - zbrodniczą działalność kościoła, widzę potężna nienawiść do drugiego człowieka podsycaną przez religię jaka by nie była. Obudźcie się i przejrzyjcie na oczy już najwyższy czas mamy XXI wiek!!!! Czasami się zastanawiam czy nie jesteśmy takim samym narodem jak te z za wschodniej granicy. Niestety tam ludzie kochają mieć bata na dupie. Niektórzy do tej pory opłakują Stalina. Tak samo ludzie w Polsce nie chcą odsunięcia kościoła od władzy. Wszystko co mądre i logiczne uważają za źródło zła wszelakiego. A kościół mącący im w głowach i starający się o zaprzestanie myślenia uważają za źródło niekończącego się dobra. Dopóki kościół nie zniknie życie ludzi jest skazany na przegrana i zapomnienie. Tak samo jak kiedyś myślący ludzie byli skazania przez kościół.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
25-11-2009ARGutowskiPSR vs. Polska?
Witajcie,

Z listu przesłanego przez PSR jednemu z parlamentarzystów (w ramach akcji "Pan się myli, Panie Prezydencie"):

O ile wyrok w sprawie Lautsi versus Włochy nie odnosi się bezpośrednio do Polski, o tyle jeśli jakiś Polak podniesie przed Trybunałem podobną sprawę będzie miał niemal pewność wygranej, a państwo polskie będzie się musiało wyrokowi podporządkować.

Ze strony www.poznan.so.gov.pl/strony/1/i/170.php :

Naruszenie praw określonych w konwencji musi dotyczyć strony bezpośrednio i osobiście. Nie znaczy to jednak, że sam skarżący musi być koniecznie osobą fizyczną, skargę może też złożyć np. osoba prawna - przedsiębiorstwo czy stowarzyszenie.

Czy PSR - jako stowarzyszenie - powinno zaangażować się w taką batalię sądową? Teoretycznie wygrana jest w zasięgu ręki. Zwróćcie uwagę, że wyrok w sprawie Włoch zapadł dopiero po 7 latach od rozpoczęcia sprawy. W Polsce może się to wiązać z jeszcze dłuższą i - co ważne - bardzo kosztowną drogą sądową.

Ja sam widzę tu wiele "za" i "przeciw"... Rzucam tylko luźny pomysł, chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
24-11-2009Mariusz AgnosiewiczChcecie krzyża w godle, no to macie
Racjonalista ma propozycję stosownego wpisania krzyża w godle państwowym - jeśli już koniecznie nasi klerykałowie tam krzyża pragną



To jest pierwsza wersja okładki naszej książki:
www.racjonalista.pl/ks.php/k,1879
która to naraz okazała się bardzo aktualna...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 54 (przedawniony)
24-11-2009lotrekCnoty JP2.
Blisko, coraz bliżej....właściwie tuż, tuż....idol milionów Polaków zostanie świętym.
Jak donoszą media:
Cytat:
Zakończyła się narada kardynałów. Bliżej do beatyfikacji Jana Pawła II

Pobożny katolicki ludek się wreszcie doczeka. Wiemy nawet dlaczego zostanie świętym...bo był pełen heroicznych cnót:
Cytat:
uczestnicy opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót polskiego papieża.

Watykańscy decydenci uznali te cnoty.....ale nie podali jakie to były właściwie te heroiczne cnoty. Bardzo chciałbym wiedzieć, może jakieś były, tylko ja w swoim zaślepienie ich nie widziałem? A może tylko nikt nie chce powiedzieć, że "król jest nagi"?
wiadomosci(*)edium=Nlt&utm_campaign=5957585
Z tej informacji prasowej wynika, że JP2 był sprawcą 1 cudu (słowie: jednego)....no, słabo się starał.
Może ktoś wie, dlaczego te obrady obłożone są tak wielką tajemnicą, że za ujawnienie szczegółów grożą surowe kary?
Cytat:
abp Angelo Amato nałożył "sekret papieski" na uczestników narady

Wiadomo...kościół nigdy nie był transparentny a może coś trzeba jednak ukryć?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)