 |
Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej! Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-11-2009 14:13 | Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej!
15 na 15 | Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych! Prof. Zbigniew Mikołejko pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Mikołejko filozof religii, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, w debacie na temat symboli religijnych w przestrzeni publicznej zwrócił uwagę, że Konstytucja RP prawnie definiuje i rozróżnia dwie przestrzenie: przestrzeń publiczną w ogóle oraz przestrzeń publiczną instytucji państwowych. Są to dwie różne przestrzenie. Nie chodzi o to, aby zabraniać obecności symboli religijnych w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, jak na przykład krzyży na budynkach kościelnych, ale o to, aby bezprawnie nie umieszczać symboli religijnych w przestrzeni publicznej instytucji państwowych. Mamy do czynienia z precedensem: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w szkołach narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z "własnymi przekonaniami" i "wolność religijną uczniów". Wyrok zapadł 3 listopada 2009 w związku ze skargą, jaką wniosła Soile Lautsi Albertin, włoszka fińskiego pochodzenia, przeciw obecności krzyży w szkole, do której chodziły jej dzieci. Trwająca od 2002 roku batalia zakończyła się dla niej sukcesem. Prawnicy nie mają wątpliwości. Wtorkowe (03.11.2009) orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu otwiera prawdziwą puszkę Pandory. W oparciu o strasburską linię orzecznictwa przed polskimi sądami można będzie domagać się zdjęcia krzyży ze szkolnych ścian. Trybunał dokonał wiążącej wykładni Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która jest bezpośrednio stosowana przed polskimi sądami. - W obecnej chwili przed polskim sądem można wystąpić z roszczeniem podobnym do tego roszczenia włoskiego - podkreśla prof. Artur Nowak-Far, szef Katedry Prawa Europejskiego Szkoły Głównej Handlowej. Prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu (11.11.2009) nawiązał do niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". - " Nikt nie będzie w Polsce przyjmował do wiadomości, że w szkołach nie wolno wieszać krzyży, nie ma na co liczyć. Być może gdzie indziej tak, ale w Polsce nie" - powiedział kategorycznie Prezydent Lech Kaczyński pod Grobem Nieznanego Żołnierza. - "Polska konstytucja mówi, że państwo i Kościół są w swoich działaniach, a także symbolice autonomiczne i rozdzielone, a zatem nie ma powodu, żeby mieszać te dwa porządki - religijny i świecki. Niestety żyjemy w państwie klerykalnym, ale zgodnie z naszą konstytucją powinniśmy być państwem świeckim. Istotą państwa świeckiego jest to, że nie wiesza się żadnych symboli religijnych" - argumentowała Senyszyn. Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych! Szanowny Czytelniku, jeżeli tak, jak ja, jesteś przekonany, że najwyższy już na to czas, że symbole religijne muszą w końcu jak najszybciej odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych, to PROSZĘ , GŁOSUJ NA TEN ARTUKUŁ . Razem możemy stworzyć ogólnonarodowy ruch obywatelski - koalicję na rzecz ostatecznego usunięcia symboli religijnych z przestrzeni publicznej instytucji państwowych. - Wystąpię do premiera Tuska i do rządu, aby pani minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie nakazujące zdjęcie krzyży, ponieważ to, że one tam wiszą, jest niezgodne z polską konstytucją. Jednakże nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ponieważ pani minister Hall jest całkowicie związana z klerem - powiedziała Senyszyn. Dodała, że w polskich instytucjach publicznych nie ma miejsca dla żadnych symboli religijnych i zasada ta powinna dotyczyć wszystkich wyznań. - Polska konstytucja mówi, że państwo i Kościół są w swoich działaniach, a także symbolice autonomiczne i rozdzielone, a zatem nie ma powodu, żeby mieszać te dwa porządki - religijny i świecki. Niestety żyjemy w państwie klerykalnym, ale zgodnie z naszą konstytucją powinniśmy być państwem świeckim. Istotą państwa świeckiego jest to, że nie wiesza się żadnych symboli religijnych - argumentowała Senyszyn. www.onet.t(*)1133,5,klip.html#m=5701133,c=5CZY POLSCE GROZI OGÓLNONARODOWE ZDEJMOWANIE KRZYŻY? senyszyn.b(*)-OGOLNONARODOW,2,ID393895694,nJoanna Senyszyn Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | lukasz9 (1220 punktów) | no właśnie dziwiło mnie to nadużywanie pojęcia przestrzeni publicznej. Dobrze, że wreszcie ktoś zabrał głos na ten temat.
|
|
| Ojciec Ateusz (9201 punktów) | > Konstytucja RP prawnie definiuje i rozróżnia dwie przestrzenie: > przestrzeń publiczną w ogóle oraz przestrzeń publiczną instytucji państwowych.
Tak tylko z lenistwa i ciekawości zapytam - w którym konkretnie miejscu? Bo pobieżny Ctrl+F nie dał mi żadnych rezultatów, a chętnie rzuciłbym okiem.
|
|
2 na 2 | placownik (17853 punktów) |
>PROSZĘ , GŁOSUJ NA TEN ARTUKUŁ .
Na jaki artykuł? Tekst w całości, łącznie z literówką jest zerżnięty z EIOB-y.
Na razie tylko ostrzeżenie.
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
 | 2 na 2 | Adamiak (36436 punktów) | > >PROSZĘ , GŁOSUJ NA TEN ARTUKUŁ .> Na jaki artykuł? Tekst w całości, łącznie z literówką jest zerżnięty z EIOB-y. Na EIOBie już zdjęty: Cytat:Wystąpił błąd
Artykuł został usunięty przez administrację EIOBA. Został uznany za SPAM.
|
|
 | Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | >>PROSZĘ , GŁOSUJ NA TEN ARTUKUŁ . > Na jaki artykuł? Tekst w całości, łącznie z literówką jest zerżnięty z EIOB-y. > Na razie tylko ostrzeżenie. > Pozdrawiam
Przepraszam, ale przed czym to ostrzeżenie? Ja jestem autorem tego tekstu na Eiob-ie.
Jak na SPAM, mój tekst dostał tu 12 plusów. Dostał też dużo plusów na Eiob-ie, zanim został tam brutalnie ocenzurowany.
Czy napisałem w nim coś niedopuszczalnego, obrażliwego, kłamliwego, irracjonalnego?
Pozdrawiam
|
|
|  | 2 na 2 | placownik (17853 punktów) |
> Ja jestem autorem tego tekstu na Eiob-ie. Nic na to nie wskazuje. W dostępnej jeszcze kopii strony w polu Autor figuruje Joanna Senyszyn. A pomieszczony w tekście apel o głosowanie na artykuł, bezsensowny w tutejszym kontekście, potwierdza tylko podejrzenie, że Twoja wypowiedź powstała przy użyciu popularnej metody kopiuj-wklej. Jeśli jest inaczej, pozostaje mi tylko uwierzyć na słowo. Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
| |  | 2 na 2 Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | > >Ja jestem autorem tego tekstu na Eiob-ie.> Nic na to nie wskazuje. W polu Autor figuruje Joanna Senyszyn. A pomieszczony w tekście apel o głosowanie na artykuł, bezsensowny w tutejszym kontekście, potwierdza tylko podejrzenie, że Twoja wypowiedź powstała przy użyciu popularnej metody kopiuj-wklej.> Jeśli jest inaczej, pozostaje mi tylko uwierzyć na słowo.> PozdrawiamDziękuję, że uwierzyłeś mi na słowo, bo niestety, ale nie próbowałbym udowadniać mojej niewinności. Prawda jest taka, że to ja jestem autorem tego tekstu.Skoro tak, pytasz, to dlaczego w polu "Autor" figuruje Joanna Senyszyn? Dlatego, że mój tekst na Eiobie zawierał obszerny cytat z bloga Senyszyn, który zastąpiłem linkiem w obecnej wersji. Nie rozumiem, dlaczego cenzor z Eioby tak z uporem godnym inkwizytora "tępił" ten tekst? Poprosiłem moich znajomych, aby oni też spróbowali go opublikować na Eiobie, ale nikomu się to nie udało! Co to ma znaczyć? Jeżeli miałby to jednak być plagiat, jak sugeruje znak Twojego "OSTRZEŻENIA" to gdzie jest tekst oryginalny? Czy Joanna Senyszyn przyznałaby się do autorstwa mojego tekstu? Bardzo wątpię! A mój APEL jest jak najbardziej aktualny i na miejscu: "Szanowny Czytelniku, jeżeli tak, jak ja, jesteś przekonany, że najwyższy już na to czas, że symbole religijne muszą w końcu jak najszybciej odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych, to razem możemy stworzyć ogólnonarodowy ruch obywatelski - koalicję na rzecz ostatecznego usunięcia symboli religijnych z przestrzeni publicznej instytucji państwowych. ".
|
|
| | |  | -7 na 7 Niereb (-23 punktów) (zablokowany) | Boicie się krzyży. Ale to przecież dwa kawałki drewna, metalowy ludzik i kilka małych gwoździ?? A może jednak nie?
|
|
| | | |  | 3 na 3 | Gąsiorowski (60 punktów) | >Boicie się krzyży. Ale to przecież dwa kawałki drewna, metalowy ludzik i kilka małych gwoździ?? A może jednak nie?
To nie strach tak jak piszesz przed kawałkami materiałów uformowanych w wymowny model, ale odpowiedź na fanatyczny brak tolerancji i znaczne przekraczanie praw, wynikające z przesadnego tradycjonalizmu narodu polskiego. Strach nie leży po stronie pewnych i świadomych swoich przekonań lecz przed ludźmi którym brak tego przekonania i świadomości.
|
|
| | | |  | 4 na 4 Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | >Boicie się krzyży. Ale to przecież dwa kawałki drewna, metalowy ludzik i kilka małych gwoździ?? A może jednak nie?
Jeżeli to tylko dwa kawałki drewna, metalowy ludzik i kilka małych gwoździ, to po co to wszędzie wieszać, w świeckich instytucjach państwowych i w szkołach publicznych?
W jakim celu?
|
|
| | | | |  | 6 na 6 | Gosia (9452 punktów) |
>Jeżeli to tylko dwa kawałki drewna, metalowy ludzik i kilka małych gwoździ, to >po co to wszędzie wieszać, w świeckich instytucjach państwowych i w szkołach publicznych? >W jakim celu? Zaznaczanie swojego terytorium. Coś jak znakowanie moczem przez zwierzęta.
|
|
| | | | | |  | Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | >>W jakim celu? >Zaznaczanie swojego terytorium. Coś jak znakowanie moczem przez zwierzęta.
Tak! Trzeba sikać na niewiernych i ich odstraszać! Precz z Polski, nie-katolicy!
.
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | darlove (2804 punktów) | W jakim celu?
Odpowiedź jest prosta. Jak się nie ma Boga w sercu, a strasznie chce się pokazać publicznie, że się jednak ma (coś jak faryzeusze za czasów Jezusa), to się wiesza krzyż na ścianie. Ale prawda jest inna. Polska jest np. daleko za Danią, Szwecją i Norwegią (nieprzypadkowo te państwa) jeśli chodzi o poszanowanie bliźniego i postępowanie godne człowieka myślącego. Tam nie potrzeba krzyży do tego, aby Państwo dbało o swoich obywateli i darzyło ich i ich pracę szacunkiem. W Polsce wszystko jest na pokaz. Szczególnie zaś szacunek dla człowieka... To dlatego w Polsce forma już dawno stała się jedyną treścią.
Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
|
|
| michalp (1 punktów) | >Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych! >Prof. Zbigniew Mikołejko
Panie i Panowie,
Zdaje sobie sprawę, że Racjonalista.pl to nie jest portal li-tylko dla ateistów (choć sam się za ateistę uważam). Dziwi mnie jednakże walczenie z krzyżami we Włoszech, chustami we Francji, etc. Myśle że każdy z nas jadąc do Chile, Meksyku, Egiptu, z przyjemnością ogląda artefakty starych religii. Jadąc do krajów arabskich oglądamy piekne meczety. Pewnie większość z nas zastanawia się nad tym jak fajnie udało się zmanipulować masy ludzi zeby budowali piramidy, swiatynie slonca czy meczety... ale przeciez nie nawołujemy do zniszczenia Stonehenge czy posągów na Wyspie wielkanocnej tylko dlatego ze być może są symbolami religii w przestrzeni publicznej... Powinniśmy walczyć oczywiście z wszelkimi przejawami wpływu kościoła na państwo (dostacje do kościołów, ulgi podatkowe, etaty w wojsku i policji, dofinansowanie katechetów i brak kasy na etyke) - wszedzie tam powinniśmy walczyć.
Ale w zakresie krzyży, raczej niż walczyć z krzyżami, lepiej przynieść np. Gwiazdę Dawida, Półksiężyc, Buddę, czy fotografię Dalajlamy i poprosić o powieszenie w klasie. Wtedy będzie o co protestować. To pokaże system obłudy. \ Teraz wychodzimy na "antykatolików" ale przecież my nie powinniśmy być "anty-cokolwiek" tylko chyba raczej "pro-wszystko". Spróbujmy powiesić jing-jiang w klasie obok krzyża i wtedy krytykujmy tych co nam nie pozwolą tego zrobić...
PS. jeszcze apropos chust - to co, we Francji nie można chusty, bo to państwo laickie, a można beret? A co będzie jak wróci moda na chusty? Albo jak muzułmanie przerzucą się na berety?
Pozdrawiam,
Michal
|
|
 | Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | > Ale w zakresie krzyży, raczej niż walczyć z krzyżami, lepiej przynieść np. Gwiazdę Dawida, Półksiężyc, Buddę, czy fotografię Dalajlamy i poprosić o powieszenie w klasie. Wtedy będzie o co protestować. To pokaże system obłudy.> Spróbujmy powiesić jing-jiang w klasie obok krzyża i wtedy krytykujmy tych co nam nie pozwolą tego zrobić...Juz to zaproponowalem wczesniej : www.racjonalista.pl/forum.php/s,267541 ,
|
|
 | 2 na 2 Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | > ale przeciez nie nawołujemy do zniszczenia Stonehenge czy posągów na Wyspie > wielkanocnej tylko dlatego ze być może są symbolami religii w przestrzeni publicznej. >Pozdrawiam, >Michal
NIE nawołujemy do burzenia polskich kościołów.
Nawołujemy do koalicji na rzecz ostatecznego usunięcia symboli religijnych z przestrzeni publicznej instytucji państwowych.
.
|
|
|  | 1 na 1 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | >NIE nawołujemy do burzenia polskich kościołów. >Nawołujemy do koalicji na rzecz ostatecznego usunięcia symboli religijnych >z przestrzeni publicznej instytucji państwowych..
i samorządowych - dla porządku dodam.
|
|
2 na 2 Zbigniew Modrzejewski (157 punktów) (zablokowany) | |
|
 | | elfir (1058 punktów) | > >Zdejmujemy! Krzyże muszą odejść z przestrzeni publicznej instytucji państwowych!> Proponuje, aby w ramach akcji zdejmowania krzyzy,> zacząć od Jaonny Krupy: www.peta.org/images/600JoannaKrupaAdult.jpgTak, tam aż się prosi o usuniecie
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|