Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
20-09-2008Zbysław ŚmigielskiNiemiec też potrafi.

Ukazała się wiadomość o możliwej bliskiej beatyfikacji Piusa XII: wiadomosci.onet.pl/1828776,12,item.html

   Właściwie, nic mnie obchodzić nie mogą święci tej wątpliwej moralnie religii, ale trudno nie skomentować, że swój do swego ciągnie.
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
18-09-2008stilgarBóg zmienia imie.
Temat do dyskusji to chyba nie jest, ale ciekawostka, o której warto wspomnieć. Watykan ogłosił, ze zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai".

Zrodlo:
wiadomosci(*)e_rozporzadzenie_Watykanu.html

(a tak z innej beczki, czemu przy tworzeniu watku nie ma tak przydatnej funkcji Podglad?)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
15-09-2008pkmodern85Na świecie coraz śmielej na "to" reagują...
Ukazała się nareszcie ciekawa reklama Antyklerykalna ukazująca zagrożenia jakie niosą ze sobą księża:
www.wrzuta.pl/film/8PXMoIP7gD
Taki Spray powinien być obowiązkowy w każdym domu...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
06-09-2008kulka_na_moleRaport o współpracy księży z SB będzie tajny
Przez kilka minut na głównej stronie Onetu widniała informacja zatytułowana jak mój wątek. Adres: wiadomosci(*)zy_z_sb_bedzie_tajny,item.html

Zastanawia mnie polityka Onetu. Zdjęcie w/w wątku, puszczanie każdego posta znanych PiSowskich trolii jak antek emigrant, Aleksandra IQ 168, Okowita, mariusz polonia, maria 2001 itp. itd. a właściciel portalu ten sam co TVNu...

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
06-09-2008ArchiComunione e Liberazione?
Cytat:
Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie) to katolicki ruch kościelny, założony we Włoszech przez Luigi Giussani w 1954 r. Do ruchu we Włoszech należy ponad 60 tys. osób (dane z 1985 r.)[1]. CL skupia młodzież i ludzi dorosłych, świeckich i duchownych. Działa na skalę międzynarodową, jest obecny w wielu krajach świata.
wiki
Słyszał ktoś o tej organizacji w Polsce? Na Onecie jest o nich artykuł z LeMonde: Dyskretny urok włoskiego Kościoła
Cytat:
Mityng w Rimini, zakończony 30 sierpnia wystąpieniem przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, był jednym z największych spotkań katolików, jakie świat miał okazję widzieć. Impreza raz jeszcze pobiła wszelkie rekordy popularności.
W ciągu tygodnia prawie milion gości wzięło udział w dyskusjach, odczytach, wystawach i koncertach.(...)

Ciekawy jestem czy Barroso był tam kurtuazyjnie, czy wspiera takie rzeczy? Podobno Komisja Europejska niechętnie spotyka się z przedstawicielami europejskich organizacji humanistycznych. Więc może jednak coś jest na rzeczy: Matka Boska patronką UE. Szczególnie, że ostatnio na Wiki piszą:
[cytat] Na łożu śmierci (podkr. moje, Archi) autor-plastyk wyznał, że tworząc projekt wzorował się na obrazie Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, na..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
03-09-2008KrólikApostazja w Niemczech
Witam, to moje początki na Forum. Nie wiem, czy wybrałam dobry dział, jeśli nie, proszę o przeniesienie wątku i wyrozumiałość.
Kiedyś obiło mi się o uszy, że w Niemczech ludzie zdeklarowani jako wierzący płacą podatek na rzecz Kościoła. Czy jeśli osoba ochrzczona z Polski będzie pracowała w Niemczech i zadeklaruje, że nie chce płacić tego podatku, to do jej parafii w Polsce zostanie przysłana informacja? Jeszcze w szkole na religii ksiądz mówił nam, że jest to równoznaczne wystąpieniu z Kościoła, więc chyba miał na myśli apostazję. Niedawno sobie o tym przypomniałam, przy okazji czytania o problemach, jakie robią księża przy próbach wystąpienia. Zdziwiłam się, bo przy samych formalnych wymaganiach Kościoła wobec apostazji (2 świadków, pismo) wydaje się to bardzo łatwe. Będę wdzięczna za skrótowe informacje,jak to wygląda w praktyce.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
03-09-2008Michał LewickiSlub konkordatowy a ślub cywilny
Niedawno byłem na ślubie kuzyna. Był to ślub konkordatowy. On 19 lat, ona 17, dziecko w drodze.Otrzymali zgody na ten ślub zarówno od odpowiedniej instytucji państwowej jak i kościelnej. Niby wszystko w porządku, ale zastanawia mnie jeden fakt. Państwo młodzi z racji swego wieku mają też młodych przyjaciół i spośród nich wybrali sobie osoby będące świadkami ich ślubu. Jeden ze świadków nie miał ukończonych 18 lat. Dla kościoła to nie był problem, bo dziewczyna ta była bierzmowana i dla kościoła jest "dorosła". Co jednak ze stroną "państwową". Czy osoba nieletnia może być świadkiem na ślubie w USC? Z tego co wiem to nie. Czy w takim razie zawarty ślub konkordatowy ma faktycznie swoją wartość dla państwa, czy też ślub ten jest nieważny???
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
02-09-2008plonkaReligia
Rodzac sie otrzymujemy pewne cechy zachowań moralnych przekazywanych w genach , jak ma sie do tego religia ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
31-08-2008plonkaMoralność
Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? Czyz nie wystarczy sama moralnosc ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
29-08-2008betonGodność ateisty a uczestnictwo w ceremoniach kościelnych
Jak ateista powinien zachowywać się uczestnicząc w ceremoniach kościelnych (ślub, pogrzeb) z zachowaniem godności dla własnych poglądów, jak i szacunku dla bliskich mu osób ?
Jestem ateistką i jak to ktoś powiedział 'żaden krzyż nade mną nie zagrozi mojemu ateizmowi', ale czuję się niepewnie w obliczu koniecznego udziału w ceremonii ślubnej bliskiej rodziny. Czy brak uczestnictwa we mszy zostanie odebrany jako pewnego rodzaju afront ? Czy lepiej od razu podarować sobie to męczące przedsięwzięcie ? Nie mam po prostu ochoty na wzbudzanie niezdrowej sensacji (po raz kolejny) wśród rodziny i znajomych o topornych, dewockich umysłach. Jak wy postępujecie w takich sytuacjach ?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)