 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-08-2008 14:15 | plonka (42 punktów) | Moralność | Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? Czyz nie wystarczy sama moralnosc ? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | stilgar (7322 punktów) | Odp: Moralnosc | >Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? >Czyz niewystarczy sama moralnosc ? >
A czemu miałaby ją zastępować? Przecież moralność i religia to dwie, osobne, różne rzeczy.
|
|
2 na 2 | Kasia (424 punktów) | >Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? >Czyz niewystarczy sama moralnosc ? > Może się nie znam ale moim zdaniem może, jeżeli tylko oddzielimy religię od wiary. Religia to zbiór dogmatów, wierzeń i rytuałów, zasad. Równie dobrze można mieć te zasady w głowie, i nie dzielić ich z "grupą". Na pewno są ludzie którzy sensu nie znajdują w sypaniu kwiatków w procesji na Boże Ciało a znów 10 przykazań stosują nie jako przykazania Boże ale jako normy moralne.
Natomiast wiara, wiara w Boga to zupełnie inna rzecz niż moralność i religia choć dobrze by było gdyby były ze sobą powiązane.
|
|
 | | Duda (25557 punktów) | >Na pewno są ludzie którzy sensu nie znajdują w sypaniu kwiatków w procesji na Boże Ciało a znów 10 przykazań stosują nie jako przykazania Boże ale jako normy moralne.
Oczywiście opuszczając pierwsze bodajże 4 więc do stosowania pozostaje nam 6. Z tym , że mam drobną trudność w zrozumieniu celowości przykazania o cudzołożeniu i pożądani rzeczy. W ten sposób pozostają nam 4 przykazania i wystarczy.
|
|
|  | | Patty Matheson (2087 punktów) | > Z tym , że mam drobną trudność w zrozumieniu celowości przykazania o cudzołożeniu i pożądani rzeczy.Przyznajmy za George'em Carlinem: pożądanie napędza gospodarkę, więc to przykazanie jest zwyczajnie głupie 
Pozdrawiam
|
|
 | | Madman (7811 punktów) | > Na pewno są ludzie którzy sensu nie znajdują w sypaniu kwiatków w procesji na Boże Ciało a znów 10 przykazań stosują nie jako przykazania Boże ale jako normy moralne.> Natomiast wiara, wiara w Boga to zupełnie inna rzecz niż moralność i religia choć dobrze by było gdyby były ze sobą powiązane.Załóżmy, że pana X obowiązują 3 prawa: religijne, moralne i państwowe, które zezwalają i zabraniają różnych czynów w różnych konfiguracjach. Jest więc osiem możliwości 'popełnienia czegoś', z czego 7 jest zabronionych. Dobrze myślę?
|
|
3 na 3 | Kelly (2051 punktów) | >Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? >Czyz niewystarczy sama moralnosc ?
Religia - zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne. [źródło: słownik języka polskiego PWN]
Moralność - 1. zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe; 2. całokształt zachowań i postaw jednostki lub grupy, oceniany według jakiegoś społecznie funkcjonującego systemu ocen i norm moralnych [źródło: słownik języka polskiego PWN]
Zawsze powtarzam: najlepszym sposobem na ćwiczenie pisania jest czytanie słownika.
|
|
ollikm (2038 punktów) (zablokowany) | Odp: Moralność | Kapłanom na pewno nie.
|
|
1 na 1 | Patty Matheson (2087 punktów) |
Zastąpić? Nieodpowiednie pytanie, jak "czy soja może zastąpić mięso?". Każdy człowiek posiada jakąś moralność, a na to, że do tego nie potrzeba religii, dowodem są niewierzący. Religijne podbudowanie moralności służy tylko tym, którzy czuliby się nieswojo, postępując według własnych zasad moralnych.
Pozdrawiam
|
|
 | witwos (7120 punktów) (zablokowany) | > Zastąpić? Nieodpowiednie pytanie, jak "czy soja może zastąpić mięso?". Każdy człowiek posiada jakąś moralność,
Czy sugerujesz, że się z nią rodzi? Czy też ją buduje?
> Religijne podbudowanie moralności służy tylko tym, którzy czuliby się nieswojo, postępując według własnych zasad moralnych.
Czy zechcesz to jakoś bliżej uzasadnić? Czy możesz wyjaśnić pochodzenie zasad moralnych i różnicę pomiędzy własnymi zasadami moralnymi z wyjaśnieniem co oznacza "własne", a podbudowanymi religiami, z uwzględnieniem ich zróżnicowania?
|
|
|  | | plonka (42 punktów) | >> Zastąpić? Nieodpowiednie pytanie, jak "czy soja może zastąpić mięso?". Każdy człowiek posiada jakąś moralność, >Czy sugerujesz, że się z nią rodzi? Czy też ją buduje? >> Religijne podbudowanie moralności służy tylko tym, którzy czuliby się nieswojo, postępując według własnych zasad moralnych. >Czy zechcesz to jakoś bliżej uzasadnić? Czy możesz wyjaśnić pochodzenie zasad moralnych i różnicę pomiędzy własnymi zasadami moralnymi z wyjaśnieniem co oznacza "własne", a podbudowanymi religiami, z uwzględnieniem ich zróżnicowania? > Idac dalej tym tropem okaże sie iz religia staje sie zbędna ,jakoś sprytnie została nam narzucona.
|
|
|  | 1 na 1 | Patty Matheson (2087 punktów) | >Czy sugerujesz, że się z nią rodzi? Czy też ją buduje?
Sądzę, że przede wszystkim buduje. Nie wykluczam jednak, że mamy też zakodowaną genetycznie pewną moralność.
Postępując według własnych zasad moralnych człowiek może obawiać się, czy są "słuszne", przecież błądzić jest rzeczą ludzką. Uzasadnienie moralności przez "to prawa boskie" (jeśli się w tego boga wierzy, a nie na zasadzie "jakiś bóg tak podobno powiedział") niejako zwalnia z odpowiedzialności. Nie jest to złe, skoro ostatecznie i tak są to nasze "własne" zasady, z niewielkim najwyżej dodatkiem przychodzącym z religią. Gorzej, jeśli przyjmuje się bogów i boskie zasady bez wewnętrznego przekonania, czy wbrew niemu. Dla mnie to patologia rozumu.
Pozdrawiam
|
|
| |  | witwos (7120 punktów) (zablokowany) | >>Czy sugerujesz, że się z nią rodzi? Czy też ją buduje? > Sądzę, że przede wszystkim buduje. Nie wykluczam jednak, że mamy też zakodowaną genetycznie pewną moralność. > Postępując według własnych zasad moralnych człowiek może obawiać się, czy są "słuszne", przecież błądzić jest rzeczą ludzką. Uzasadnienie moralności przez "to prawa boskie" (jeśli się w tego boga wierzy, a nie na zasadzie "jakiś bóg tak podobno powiedział") niejako zwalnia z odpowiedzialności. Nie jest to złe, skoro ostatecznie i tak są to nasze "własne" zasady, z niewielkim najwyżej dodatkiem przychodzącym z religią. Gorzej, jeśli przyjmuje się bogów i boskie zasady bez wewnętrznego przekonania, czy wbrew niemu. Dla mnie to patologia rozumu.
To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Dalej nie wiem, czym dla Ciebie są własne wartości moralne i skąd pochodzą. Nie odniosłaś się również do porównania tego co nazywasz "własnymi zasadami moralnym"i z tymi , które są wynikiem stosowania różnych systemów religijnych, filozoficznych, humanizmu, czy buddyzmu, lub innych uwarunkowań pochodzenia zasad morelnych np. unormowań prawnych.
Bez tego, to Twoje poniższe zdanie: > "Religijne podbudowanie moralności służy tylko tym, którzy czuliby się nieswojo, postępując według własnych zasad moralnych.", staje się nieczytelne.
Pozdrawiam.
|
|
| | |  | | Patty Matheson (2087 punktów) | >Dalej nie wiem, czym dla Ciebie są własne wartości moralne i skąd pochodzą.
Z własnego przeświadczenia. Nasze odczucia i przekonania budowane przez konfrontację z rzeczywistością.
>Nie odniosłaś się również do porównania tego co nazywasz "własnymi zasadami moralnym"i z tymi , które są wynikiem stosowania różnych systemów religijnych, [...].
Bo o takich porównaniach nic nie pisałam. Nie interesowały mnie zasady moralne głoszone przez religie, lecz religijne uzasadnienie własnej moralności. "Uważam, że nie wolno cudzołożyć, a skoro bóg, w którego wierzę, tak nam przykazał, to wszystko w porządku."
Pozdrawiam
|
|
| | | |  | witwos (7120 punktów) (zablokowany) | >>Dalej nie wiem, czym dla Ciebie są własne wartości moralne i skąd pochodzą. >Z własnego przeświadczenia. Nasze odczucia i przekonania budowane przez konfrontację z rzeczywistością.
Wynika stąd, ze wartości moralne biorą się z przeświadczenia i konfrontacji z rzeczywistością? Czy możesz to przybliżyć, podając jakieś przykłady?
|
|
1 na 1 | Madman (7811 punktów) | >Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ? >Czyz nie wystarczy sama moralnosc ? Często osoby wierzące próbują przekonać innych, że religia stoi na straży porządku świata i gdyby ludzie nie bali się Boga, to wszyscy by się mordowali i gwałcili nawzajem (albo odwrotnie). Czy o takie zastępowanie ci chodzi - co dać ludziom zamiast dekalogu, by się nie pozabijali? Zasady dotyczące postępowania są jedynie częścią religii... Moralność może zastąpić dekalog, ale religijność jeszcze długo będzie nas prześladować...
|
|
 | | plonka (42 punktów) | >>Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralność moze zastapic religie ? >>Czyz nie wystarczy sama moralność ? >Często osoby wierzące próbują przekonać innych, że religia stoi na straży porządku świata i gdyby ludzie nie bali się Boga, to wszyscy by się mordowali i gwałcili nawzajem (albo odwrotnie). Czy o takie zastępowanie ci chodzi - co dać ludziom zamiast dekalogu, by się nie pozabijali? Zasady dotyczące postępowania są jedynie częścią religii... Moralność może zastąpić dekalog, ale religijność jeszcze długo będzie nas prześladować... Mam na myśli religie wewnątrz rozumu , tak jak moralność .
|
|
 | | Patty Matheson (2087 punktów) | >co dać ludziom zamiast dekalogu, by się nie pozabijali?
Zapominasz, że ci co mieli dekalog i tak się zabijali.
Pozdrawiam
|
|
|  | | Madman (7811 punktów) | >Zapominasz, że ci co mieli dekalog i tak się zabijali. Ależ ja doskonale o tym pamiętam. To tylko ludzie wierzący próbują nam wmówić, że bez dekalogu świat by się zawalił. A tymczasem, parafrazując, bez religii mielibyśmy dobrych ludzi robiących dobre rzeczy i złych ludzi czyniących zło. Tylko religia może sprawić, że dobrzy ludzie robią złe rzeczy...
|
|
| Piotr Patucha (2279 punktów) | > Moje nastepne nurtujace mnie pytanie dotyczy moralnosci , czy moralnosc moze zastapic religie ?> Czyz nie wystarczy sama moralnosc ?Wystarczy. Trochę odwagi...
"Ogród Wolności" - miejsce dla prawdziwych liberałów: www.ogrodwolnosci.pl
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|