Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bóg zmienia imie.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
11-09-2008 16:09stilgar (7322 punktów)Bóg zmienia imie.
Temat do dyskusji to chyba nie jest, ale ciekawostka, o której warto wspomnieć. Watykan ogłosił, ze zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai".

Zrodlo:
wiadomosci(*)e_rozporzadzenie_Watykanu.html

(a tak z innej beczki, czemu przy tworzeniu watku nie ma tak przydatnej funkcji Podglad?)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MociumPan (744 punktów)
>Temat do dyskusji to chyba nie jest, ale ciekawostka, o której warto wspomnieć. Watykan ogłosił, ze
>zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai".
>Zrodlo:
>wiadomosci(*)e_rozporzadzenie_Watykanu.html
>(a tak z innej beczki, czemu przy tworzeniu watku nie ma tak przydatnej funkcji Podglad?)

czyli widzimy na załączonym obrazku jak ludzie "udosknalają" , zmieniają religie...
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Byliby raz szczerzy i zmienili na "USD".
Kasia (424 punktów)
>zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai".

Jak zwykle, liturgia po łacinie - nie można jednak w ojczystym języku. biblia zakazana- Biblie można czytać. Teraz w Biblii tysiąclecia wyd II i III wszędzie występuje "Jahwe", czyli unikać tego przekładu, bo teraz na topie Adonai.
Rządzić, rządzić, rządzić......motto KrK.
No chyba że jest jakiś ukryty motyw którego nie rozumiem....
11-09-2008 20:07 
 Ocena 2 na 2
Zulka (2198 punktów)

>No chyba że jest jakiś ukryty motyw którego nie rozumiem....

Może "udowodnienie" Żydom, że używają "nieprawidłowego" imienia? że o Świadkach Jehowy nie wspomnę...
Jak zwykle - podkreślenie Patentu na Prawdę
11-09-2008 21:02 
 Ocena 4 na 4
Małgorzata (3242 punktów)
>>No chyba że jest jakiś ukryty motyw którego nie rozumiem....
>Może "udowodnienie" Żydom, że używają "nieprawidłowego" imienia? że o Świadkach Jehowy nie wspomnę...
>Jak zwykle - podkreślenie Patentu na Prawdę

   Jeśli pozwolisz - zacytuję samą siebie:

   JHWH to imię niewysłowione, którego nie wolno wymawiać i które niesłusznie bywa transkrybowane jako Jahwe albo Jehowa. Gdy tetragram pojawi się w tekście wymawia się go Adonaj (Mój Pan), albo ha-Szem (Imię). Spośród rozlicznych , uznawanych za opisowe nazwań Boga (Adonaj, Adnj, Jah, El, Eloha, Elohim, Ehjeh, Szaddaj, El Szaddaj, Cewaot, Szem adnut, ha-Szem, szem ha-meforasz, szem hawaja, midat ha-chesed, midat ha-rachamim, El Brit, El Olam, ha-Makom, ha-Rachaman, Melech ha-Melachim, Jocer ha-Kol) jedynie tetragram uchodzi za jego prawdziwe imię, jednakże tak naprawdę tylko arcykapłani wiedzieli jak je wymawiać; a mogło być wymawiane tylko raz w roku w miejscu Świętym Świętych w Świątyni, w święto Jom Kipur, podczas recytacji Błogosławieństwa kapłańskiego. Prawdziwa wymowa JHWH zdaje się być na zawsze utracona, gdyż wymówienie go grozi utratą przypadającej cząstki Przyszłego Świata. U Żydów więc Bóg nie jest znany pod imieniem Jahwe. Takiego imienia po prostu nie ma. ( mój post w wątku pt. Całokształt i ewolucja wyznań)

   Pozdrawiam

kol jom hu hizdamnut chadasza
12-09-2008 02:12 
 Ocena 2 na 2
Psyk (14071 punktów)
>JHWH to imię niewysłowione, którego nie wolno wymawiać i które niesłusznie bywa transkrybowane jako Jahwe albo Jehowa. (...) Prawdziwa wymowa JHWH zdaje się być na zawsze utracona, gdyż wymówienie go grozi utratą przypadającej cząstki Przyszłego Świata. U Żydów więc Bóg nie jest znany pod imieniem Jahwe. Takiego imienia po prostu nie ma.

Zastanawiam się na ile jest to próba odcięcia się od żydowskich korzeni w duchu miłości a la Giertychy. To nie jest tak do końca wykluczone - obecny papież wydał przecież - podpisaną przez schorowanego JP2 - deklarację Dominus Iesus, mamy zielone światło dla Mszy Trydenckiej, kontrowersyjne beatyfikacje i kanonizacje itd. To wszystko tworzy atmosferę w której mogło narodzić się pragnienie odseparowania się od tego, co chrześcijaństwu zarzucali czołowi naziści (Himmler, Rosenberg) i pseudoreligijna podbudowa nazizmu czyli Towarzystwo Thule - mianowicie żydowskość. Nie twierdzę oczywiście, że Kuria Rzymska to naziści, ale jest to decyzja, którą Rosenberg, sądzę, powitałby z zadowoleniem.
Drugie wyjaśnienie jest znacznie prostsze - teraz trzeba będzie wydać nowe dziesiątki milionów "poprawionych" Biblii i śpiewników...
dark magus (320 punktów)
>Zastanawiam się na ile jest to próba odcięcia się od żydowskich korzeni w duchu miłości a la Giertychy. To nie jest tak do końca wykluczone - obecny papież wydał przecież - podpisaną przez schorowanego JP2 - deklarację Dominus Iesus, mamy zielone światło dla Mszy Trydenckiej, kontrowersyjne beatyfikacje i kanonizacje itd. To wszystko tworzy atmosferę w której mogło narodzić się pragnienie odseparowania się od tego, co chrześcijaństwu zarzucali czołowi naziści (Himmler, Rosenberg) i pseudoreligijna podbudowa nazizmu czyli Towarzystwo Thule - mianowicie żydowskość. Nie twierdzę oczywiście, że Kuria Rzymska to naziści, ale jest to decyzja, którą Rosenberg, sądzę, powitałby z zadowoleniem.

Widze, ze masz rozlegla wiedze historyczna .... ale...

>Drugie wyjaśnienie jest znacznie prostsze - teraz trzeba będzie wydać nowe dziesiątki milionów "poprawionych" Biblii i śpiewników...

....problemy ze zrozumieniem slowa pisanego

Ja zrozumialem to tak, ze imienia "nie wolno wypowiadac" "Znacznie prostsze wyjasnienie" niczego wiec nie wyjasnia, tylko wskazuje na - niezrozumienie o czym sie pisze
12-09-2008 09:59 
 Ocena 1 na 1
Zulka (2198 punktów)

>>Drugie wyjaśnienie jest znacznie prostsze - teraz trzeba będzie wydać nowe dziesiątki milionów "poprawionych" Biblii i śpiewników...
>....problemy ze zrozumieniem slowa pisanego
>Ja zrozumialem to tak, ze imienia "nie wolno wypowiadac" "Znacznie prostsze wyjasnienie" niczego wiec nie wyjasnia, tylko wskazuje na - niezrozumienie o czym sie pisze

To, że "imienia nie wolno wypowiadać", to o Żydach (o tym mówiła Małgosia).

Wypowiedź Psyka dotyczyła bezpośrednio rozporządzenia Watykanu:

wiadomosci(*)e_rozporzadzenie_Watykanu.html
Cytat: "Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych gdzie dotąd używano starotestamentalnego tetragramu JHWH .

Jak więc widzisz: poprawienie Biblii i śpiewników będzie konieczne

Wydaje mi się że wskazane pyłoby przeproszenie Szanownego Pana Psyka za zarzut "niezrozumienia o czym się pisze"
12-09-2008 11:49 
 Ocena-4 na 4
dark magus (320 punktów)
>To, że "imienia nie wolno wypowiadać", to o Żydach (o tym mówiła Małgosia).
>Wypowiedź Psyka dotyczyła bezpośrednio rozporządzenia Watykanu:
>wiadomosci(*)e_rozporzadzenie_Watykanu.html
>Cytat: "Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych gdzie dotąd używano starotestamentalnego tetragramu JHWH .

Wypowiedzi Psyka a takze zalozyciela tematu (stilgar?) nie dotycza bezposrednio rozporzadzenia Watykanu, tylko artykulu z gazety

>Jak więc widzisz: poprawienie Biblii i śpiewników będzie konieczne
>Wydaje mi się że wskazane pyłoby przeproszenie Szanownego Pana Psyka za zarzut "niezrozumienia o czym się pisze"

Czy rzeczywiscie (dlaczego musze dyskutowac w temacie religijnym, brrrrr...)? Po pierwsze primo chodzi tylko o uzytek liturgiczny, po drugie primo ( ), to zalozyciel tematu nawet bezposrednio nie przeczytal artykulu i pisze ze zamiast Jahwe ma byc Adonai. Nazwy Boga w katolicyzmie nie leza w centrum moich zainteresowan ale nieumiejetnosc czytania artykulow ze zwyklej gazety (nie mowie o rozporzadzeniach prawnych ), wywoluje moja zastanowienie.

Zastanawiam sie, jak ktos, kto nie umie przeczytac artykulu z popularnej gazetki, moze sie, np. uczyc. Jak moze czytac ksiazki? Jak moze sledzic rozwoj odkryc naukowych?

Pytam sie wtedy siebie, czy taki swiat "nie-wprost" jest moze bardziej interesujacy? Bo z jednej strony mniej realny a z drugiej bardziej zindywidualizowany, blizszy "podmiotowi"?

Ale po chwili kuszaca wizje oparcia zrozumienia swiata na niezrozumieniu odrzucam. Wlasnie z obawy przed ta sprzecznoscia. Sprzecznoscia znana z historii i... - wspolczesnosci...
stilgar (7322 punktów)
>zalozyciel tematu nawet bezposrednio nie przeczytal artykulu i pisze ze zamiast Jahwe ma byc Adonai. Nazwy Boga w katolicyzmie nie leza w centrum moich zainteresowan ale nieumiejetnosc czytania artykulow ze zwyklej gazety (nie mowie o rozporzadzeniach prawnych ), wywoluje moja zastanowienie.

Strescilem w jednym krotkim zdaniu artykul. Jak z tego wynika niezrozumienie tresci?
Dlaczego insynuujesz, ze nie czytalem artykulu? I co znaczy "bezposrednio" ? Jak mozna przeczytac artykul "posrednio" ?

>Zastanawiam sie, jak ktos, kto nie umie przeczytac artykulu z popularnej gazetki, moze sie, np. uczyc. Jak moze czytac ksiazki? Jak moze sledzic rozwoj odkryc naukowych?

A jak moze ktos, kto wyciaga wnioski bez poparcia?
12-09-2008 13:08 
 Ocena-1 na 3
dark magus (320 punktów)
>>zalozyciel tematu nawet bezposrednio nie przeczytal artykulu i pisze ze zamiast Jahwe ma byc Adonai. Nazwy Boga w katolicyzmie nie leza w centrum moich zainteresowan ale nieumiejetnosc czytania artykulow ze zwyklej gazety (nie mowie o rozporzadzeniach prawnych ), wywoluje moja zastanowienie.
>Strescilem w jednym krotkim zdaniu artykul. Jak z tego wynika niezrozumienie tresci?
>Dlaczego insynuujesz, ze nie czytalem artykulu? I co znaczy "bezposrednio" ? Jak mozna przeczytac artykul "posrednio" ?

Wlasnie tak, jak Ty to zrobiles Napisales: "Watykan ogłosił, ze zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai"."
A teraz jeszcze raz przeczytaj artykulik. Stresciles go w zly sposob. Juz blizsze (logicznej) prawdy byloby "Watykan nie oglosil, ze zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai""...

>>Zastanawiam sie, jak ktos, kto nie umie przeczytac artykulu z popularnej gazetki, moze sie, np. uczyc. Jak moze czytac ksiazki? Jak moze sledzic rozwoj odkryc naukowych?
>A jak moze ktos, kto wyciaga wnioski bez poparcia?

No wlasnie o nim mowie
12-09-2008 19:36 
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)

>>Strescilem w jednym krotkim zdaniu artykul. Jak z tego wynika niezrozumienie tresci?
>>Dlaczego insynuujesz, ze nie czytalem artykulu? I co znaczy "bezposrednio" ? Jak mozna przeczytac artykul "posrednio" ?
>Wlasnie tak, jak Ty to zrobiles Napisales: "Watykan ogłosił, ze zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai"."A teraz jeszcze raz przeczytaj artykulik.

Przeczytalem i to zdanie jest praktycznie doslownie z niego wyjete. Masz ode mnie minusa za prowokowanie bezsensownych dyskusji.
placownik (17853 punktów)

>Przeczytalem i to zdanie jest praktycznie doslownie z niego wyjete. Masz ode mnie minusa za prowokowanie bezsensownych dyskusji.

   Zamiast niego, w trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan.

   Mowa jest o odpowiedniku żydowskiego(?)słowa, a nie o samym słowie. Oryginalny tekst listu w języku angielskim można sobie ściągnąć z tej strony: www.lovingit.co.uk/tag/liturgy

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
stilgar (7322 punktów)
>   Zamiast niego, w trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan.   Mowa jest o odpowiedniku żydowskiego(?)słowa, a nie o samym słowie.
Bóg nie ma nosić już imienia Jahwe, ale Adonai - takie dyrektywy w sprawie liturgii wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Myślę, że kłótnia o słówka jest bezcelowa, EOT.
placownik (17853 punktów)

>Myślę, że kłótnia o słówka jest bezcelowa, EOT.

   Przecież "informacja" dotyczy słów właśnie.

   Mój EOT wygląda tak:

   Stale dołujący warsztat dziennikarski pisarczyków z Gazety Wyborczej stawia jej czytelnikom stale rosnące wymagania.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
12-09-2008 19:30 
 Ocena 1 na 1
Psyk (14071 punktów)
>A jak moze ktos, kto wyciaga wnioski bez poparcia?
>
Daj spokój, z takimi się nie da dyskutować. Przecież on tu jest żeby wywołać kłótnię. Dark magnus ma ode mnie minusa za bezpośrednie dążenie do kłótni i pośrednie udawanie mądrego. Wyjątkowo bezczelny typ. Czegóż to nasi adwersarze nie wymyślą żeby wprowadzić zamieszanie...
PS: Aha, równie logiczne jest streszczenie tego artykułu tak: "Watykan nie ogłosił, że dark magus jest pedofilem chodzącym w dresie Adidasa". To tak a propos jego wykładu z logiki.
placownik (17853 punktów)

   Nie dość, że nie masz racji, to jeszcze obrażasz dyskutanta. Po co to?

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Psyk (14071 punktów)
>   Nie dość, że nie masz racji, to jeszcze obrażasz dyskutanta. Po co to?
>   Pozdrawiam
>
Niech strój słów podkreśla urodę myśli


Gdzie 1o i 2ie, za pozwoleniem?
Psyk (14071 punktów)
>Widze, ze masz rozlegla wiedze historyczna .... ale...
>>Drugie wyjaśnienie jest znacznie prostsze - teraz trzeba będzie wydać nowe dziesiątki milionów "poprawionych" Biblii i śpiewników...
>....problemy ze zrozumieniem slowa pisanego
>Ja zrozumialem to tak, ze imienia "nie wolno wypowiadac" "Znacznie prostsze wyjasnienie" niczego wiec nie wyjasnia, tylko wskazuje na - niezrozumienie o czym sie pisze

Obawiam się, że dotyczy to Ciebie.
dark magus (320 punktów)
>Obawiam się, że dotyczy to Ciebie.

A ja sie obawiam ze i Ciebie i stilgara (pw)
Małgorzata (3242 punktów)
>Zastanawiam się na ile jest to próba odcięcia się od żydowskich korzeni w duchu miłości a la Giertychy.

   Nie mieszałabym do tego Giertychów, ani innych znanych z imienia i nazwiska bajkopisarzy. W swoim poście wyraźnie przecież napisałam, że w tradycji żydowskiej nie ma imienia Jahwe. Tetragramu nie wymawia się w taki sposób, nie wymawia się go w żaden sposób. Tetragram zastępuje się określeniami przeze mnie wymienionymi, na przykład Adonai. Powrót do tego imienia (Adonai) byłby więc powrotem do źródła, z którego przecież i chrześcijaństwo się wywodzi; do żydowskich korzeni po prostu. Transkrypcja Jahwe (bądź Jehowa) jest zatem błędna i to właśnie chrześcijaństwo przez wieki w błędzie tkwiło. To przecież w swoim poście starałam się wytłumaczyć. Szkoda, że mi się to nie udało.

   Pozdrawiam


kol jom hu hizdamnut chadasza
14-09-2008 20:39 
 Ocena 1 na 1
Gustaw (370 punktów)
Cóż, przed Tobą (nami) długa droga. Pozdrawiam
dark magus (320 punktów)
>   Jeśli pozwolisz - zacytuję samą siebie:
>   JHWH to imię niewysłowione, którego nie wolno wymawiać i które niesłusznie bywa transkrybowane jako Jahwe albo Jehowa.

W swietle tego co pisza inni uzytkownicy: czy posiadajac duza wiedze w tym temacie uwazasz dzialanie Kosciola K. w tym momencie za anty-, czy raczej projudaistyczne? Czy zaniechanie publicznego odczytywania (choc jak piszesz, byc moze blednego w transkrypcji) imienia nie jest raczej proba uszanowania uczuc religijnych wyznawcow judaizmu (choc nie jestem pewien, czy "urazanie" rzeczywiscie mialo miejsce) i jednak - przyznaniem sie do bledu?
Małgorzata (3242 punktów)
>Czy zaniechanie publicznego odczytywania (choc jak piszesz, byc moze blednego w transkrypcji) imienia nie jest raczej proba uszanowania uczuc religijnych wyznawcow judaizmu (choc nie jestem pewien, czy "urazanie" rzeczywiscie mialo miejsce) i jednak - przyznaniem sie do bledu?

   Wydaje mi się, że nie chodzi tu o uszanowanie uczuć religijnych wyznawców judaizmu. To raczej sprytna taktyka Benedykta XVI; pod płaszczykiem powrotu do korzeni wilk się nasycił i owca pozostała cała.

   Pozdrawiam


kol jom hu hizdamnut chadasza
Psyk (14071 punktów)
To raczej sprytna taktyka Benedykta XVI; pod płaszczykiem powrotu do korzeni wilk się nasycił i owca pozostała cała.
>   Pozdrawiam
>
kol jom hu hizdamnut chadasza


Ale co jest jadłem wilka a co bernardynem owcy, skoro ta zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje (zmiana pieśni i Biblii), nie mówiąc już o wspomnianym przyznaniu się do tkwienia w błędzie przez setki lat? To wygląda raczej na zapłacenie dużej ceny. Poza tym zmiana w praktyce polega na zastąpieniu słowa "Jehowah" na angielskiego "Lord-a", polskiego "Pana" itd. (nie widzę sensu w używaniu oznaczającego to słowa "Adonai", to krok wstecz w stosunku do używania języków narodowych od Soboru Watykańskiego II). Tak więc można tę decyzję interpretować dwojako - albo jako ortodoksyjnie judaistyczną albo wręcz przeciwnie - jako odejście od tych korzeni. I zastanawiałem się czy są jakieś argumenty za tą drugą hipotezą. Również żałuję, że nie zostało to zrozumiałe.

pozdrawiam
Małgorzata (3242 punktów)
>skoro ta zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje (zmiana pieśni i Biblii), nie mówiąc już o wspomnianym przyznaniu się do tkwienia w błędzie przez setki lat?

   Poważne konsekwencje dla kogo? Dla mnie nie; jestem ateistką. Konsekwencjami niech się martwią katolicy - ja nie mam zamiaru. Również nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na kupno nowej wersji Pisma Świętego i książeczek do nabożeństwa...

   Teraz poważnie: nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Wyjaśnij to nieco obszerniej, jeśli uważasz, że temat jest tego wart.

   Pozdrawiam

kol jom hu hizdamnut chadasza
Psyk (14071 punktów)
nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Wyjaśnij to nieco obszerniej, jeśli uważasz, że temat jest tego wart.
>   Pozdrawiam
>
kol jom hu hizdamnut chadasza


O to, że nie jest prawdą, jakobym nie rozumiał Twojego wywodu o podstawach teologicznych tego zagadnienia. Moja wypowiedź dotyczyła czego innego - argumentów za tezą, że nie jest to decyzja tylko teologiczna.
witwos (7120 punktów)
(zablokowany)
>   Poważne konsekwencje dla kogo? Dla mnie nie; jestem ateistką. Konsekwencjami niech się martwią katolicy - ja nie mam zamiaru. Również nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na kupno nowej wersji Pisma Świętego i książeczek do nabożeństwa...

Ja też zostaję przy starych wydaniach
12-09-2008 08:56 
 Ocena 1 na 1
Zulka (2198 punktów)
>U Żydów więc Bóg nie jest znany pod imieniem Jahwe. Takiego imienia po prostu nie ma.
Małgosiu.

Ja oczywiście nie wiem jak jest z imieniem Boga u Żydów. Mówię z pozycji zdania Katolików. Na tym się znam (chociaż oczywiście nie śmiałabym się wypowiadać o "wszystkich" Katolikach), bo w "obrządku" Katolickim się wychowywałam. Z perspektywy byłego Katolika wiem, że większość znanych mi Katolików patrzy na Żydów wiążąc Ich wiarę ze Starym Testamentem. A tym samym (bardzo możliwe że błędnie) z imionami Jahwe, Jehowa.
Może źle sformułowałam to, co chciałam powiedzieć: chodziło mi o "udowodnienie Wiernym (Katolikom) błąd Żydów w kwestii imienia"

Oczywiście to tylko moje przypuszczenia Powyższa sugestia Psyka też wydaje mi się bardzo prawdopodobna hi hi

Może też być tak, że Watykan dba po prostu o to, żeby Katolików nie dotknął "gniew Boży". Pambucek mógłby się wkurzyć, że ciągle "przekręcają" Mu imię
Kowalski (1042 punktów)
Ja w tym miejscu zwykle widzę (w polskich tłumaczeniach katolickich, choć nie sprawdziłem, które to wydanie 'tysiąclatki') Pan (czasem PAN), co stanowi polski odpowiednik słowa "Adonai", a nie "Jahwe". I co jest zgodne z duchem Starego Testamentu, gdzie imienia Boga się nie wymawia, a zastępuje -- właśnie w ten sposób. Ta zmiana dotyczy więc głównie tych kultur (jak anglosaskiej), gdzie dominowało w potocznym użyciu słowo Jahwe.
stilgar (7322 punktów)
Spodobaly mi sie komentarze pod tym artykulem, pozwole sobie zacytowac:

Cytat:
Kolejny fałsz, prawdziwym Bogiem jest Ozyrys


i odpowiedz na to, najbardziej mi sie podoba:

Cytat:
Gadanie...
Jedynym prawdziwym Bogiem jest Światowid, na Odyna.

11-09-2008 17:42 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>Spodobaly mi sie komentarze pod tym artykulem, pozwole sobie zacytowac:
> Cytat:
Kolejny fałsz, prawdziwym Bogiem jest Ozyrys

>i odpowiedz na to, najbardziej mi sie podoba:
> Cytat:
Gadanie...
>Jedynym prawdziwym Bogiem jest Światowid, na Odyna.

>

Bez względu na to, jakich jeszcze bzdur na mój temat nie wymyślicie...

...i tak Wszyscy wiedzą, że prawdziwe imię brzmi:

JURUŚ !!!

Miłego dnia (Skromny)
dark magus (320 punktów)
>Temat do dyskusji to chyba nie jest, ale ciekawostka, o której warto wspomnieć. Watykan ogłosił, ze
>zamiast "Jahwe" należy mówić "Adonai".

Ciekawostka raczej... Ale dziekuje za informacje, ktorej nie spodziewalem sie uzyskac na forum racjonalistow


Prosze o wiecej takich informacji! Bedac racjonalista a w zwiazku z tym majac mala stycznosc z religiami, odczuwam duzy brak tego typu istotnych wiadomosci!!! Jeszcze raz dziekuje!!!

Mariusz Agnosiewicz
Cytat:
Onet zrobił ciekawą sondę pod artykułem: wiadomosci.onet.pl/1823451,12,item.html - ciekaw jestem czy liczba ateistów przekroczy tam tę z ILAiA. Na razie mocno trzyma się 15% i 4,5 tys. głosów. Swoją drogą, niezły kabaret nam Watykan odstawił. [Przemek]
stilgar (7322 punktów)
> Cytat:
Onet zrobił ciekawą sondę pod artykułem: wiadomosci.onet.pl/1823451,12,item.html - ciekaw jestem czy liczba ateistów przekroczy tam tę z ILAiA. Na razie mocno trzyma się 15% i 4,5 tys. głosów. Swoją drogą, niezły kabaret nam Watykan odstawił. [Przemek]

Heh, wyprzedziles mnie, wlasnie mialem o tym napisac
11-09-2008 20:05 
 Ocena 1 na 1
Zulka (2198 punktów)
> [cytat]Onet zrobił ciekawą sondę pod artykułem: wiadomosci.onet.pl/1823451,12,item.html - ciekaw jestem czy liczba ateistów przekroczy tam tę z ILAiA.

Poprzednie odpowiedzi w tej sondzie nie wykluczają bycia ateistą, już nie wspominając o agnostykach
Psyk (14071 punktów)
>> [cytat]Onet zrobił ciekawą sondę pod artykułem: wiadomosci.onet.pl/1823451,12,item.html - ciekaw jestem czy liczba ateistów przekroczy tam tę z ILAiA.
>Poprzednie odpowiedzi w tej sondzie nie wykluczają bycia ateistą, już nie wspominając o agnostykach

Od razu mnie to uderzyło. Przy odrobinie złośliwości ten sondaż można zinterpretować tak: "Jesteś ateistą? Jeśli tak to się zamknij a jeśli nie to powiedz co myślisz".
Róża (601 punktów)
Jakby to było istotne jak się Boga wymawia. Przykręcają śrubę i robią ludziom wodę z mózgów. "Widzisz i nie grzmisz?!"


A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki.
Kurczewski (2471 punktów)
No dobrze ale w czym rzecz ? Jeśli ogłoszą że od jutra trzeba mówić "Różowy Miś Uszatek"- co to tak naprawdę zmienia ? To o ile kojarzę wewnętrzna sprawa tej religii, nie ? Dla nas nieco zabawna ale moim osobistym mało istotna- ot, kolejna wolta. Nie pierwsza, nie ostatnia.
Balkowski (5685 punktów)
>Temat do dyskusji to chyba nie jest, ale ciekawostka, o której warto wspomnieć.

Znalazłem juz nawet dowciny wpis na czyims blogu na ten temat:
fragmentas(*)8/09/11/szanowny-panie-adonai/
jimmy_88gno (1653 punktów)
Chodzi o to, by było bardziej krwawo. To przygotowywanie owieczek do szybszej reakcji - do wyciągania kłów na ateistów, bowiem pozycja kościoła troszkę się sypie...
jkl; (5859 punktów)

Może na pierwsze ma Adonai, a na drugie Jahwe. Co za różnica, i tak obchodzi urodziny
matragon (2557 punktów)
no cóż ... i tak się wszyscy mylą
albowiem Bóg jest kobietą
i ma na imię Eris
stilgar (7322 punktów)
>no cóż ... i tak się wszyscy mylą
>albowiem Bóg jest kobietą
>i ma na imię Eris
Czyżby wyznawca dyskordianizmu?
matragon (2557 punktów)
>>no cóż ... i tak się wszyscy mylą
>>albowiem Bóg jest kobietą
>>i ma na imię Eris
>Czyżby wyznawca dyskordianizmu?

powiedzmy że dyskordianin, niekoniecznie "wyznawca" czegokolwiek

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365