Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
02-05-2006dudakościół zaakceptuje prezerwatywy?
serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34174,3302063.html
Czyżby betonowe stanowisko odziedziczone po JPII miało się nadkruszyć? Jeżeli tak, to nie zostaje nic jak pogratulować refleksu! Podziwiam bezkompromisowość kościoła pod tym wzgledem, zwłaszcza zwróciwszy uwagę jak bardzo sam sobie szkodzi: wielu zniechęca do swojej doktryny, 'napędzając koniunkturę' protestantom, albo hoduje sobie stadko hipokrytów, wybierających z zasad religii to co im pasuje. Przestrzegający zakazu sztucznej antykoncepcji katolicy są pewnie w mniejszości, a znam też takich, którzy nie mieli pojęcia, co głosi kościół na ten temat. No i naraża się na ataki za ponoszenie odpowiedzialności za epidemię AIDS. Juz nie takie odstępstwa od swoich niezachwianych zasad koscioł tolerował dla szeroko pojmowanych korzyści, czemu akurat o te nieszczęsne kondomy uparcie kruszy kopie? Czy nie jest przypadkiem tak, że przy swoim kursie na ekumenizm potrzebuje czegoś, co by odróżniało katolika wśród innych chrześcijan (prostestantów)?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
02-05-2006MariuszOszustwo kościoła
Czy uważacie że kościół oszukuje nas świadomie(jeśli to naprawde wszystko jest kłamstwem)czy też nieświadomie,chcąc naszego dobra,żebyśmy zostali zbawieni,w końcu kościół oprócz wyrządzonych szkód też pomaga w wielu klęskach żywiołowych (CARITAS itd.),dokarmia dziecie w Afryce,pomaga ubogim.Co o tym myślicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
02-05-2006quasarEkskomunika
Mam pytanie - gdzie oglasza sie kto zostal ekskomunikowany z uzasadnieniem tego faktu itp przypadlosciami? Jak rozumiem obecnie ekskomunike moze nalozyc jedynie papiez, pewnie wiec beda to jakies zrodla watykanskie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
28-04-2006PatriciaPAMIĘĆ...?
Jestem ciekawa czy Waszym zdaniem księża z racji swojego zawodu mają dobra pamięć np. w zapamiętywaniu swoich parafian.
Mnie osobiście przydarzył sie taki przypadek gdy ksiądz ( którego osobiście nie znam) zapamiętał mnie jako osobę z którą widuje się czasami po drodze. Dodam że te "czasami" to dwa albo trzy razy w miesiącu
Najciekawszy tez był fakt że to było zimą ( a chodziłam w czapce i szaliku opatulonym prawie pod nosem ). Czy faktycznie ma az tak rewelacyjną pamięć aby zapamietać nieznajomą osobę z którą w kilka sekund mija się na ulicy i to w sumie nieregularnie...?
O tym że mnie zapamiętał dowiedziałam się w czasie kolendy - bo powiedział że się czasami ze mną widuje. Dla mnie było to totalne zaskoczenie, wiem tez że tego nie zmyślił, bo fakty sie zgadzały. Co sądzicie na ten temat....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
28-04-2006Herr RaskolnikovJaskinia folkloru
Ośmieliłbym się stwierdzić, że w większości z nas istnieje pociąg do tego co ezoteryczne, niezupełnie oczywiste, niewytłumaczalne. Bez względu na nasze wykształcenie, posiadane poglądy, pozycje społeczną, słysząc o czymś niewytłumaczlnym(lub pozornie niewytłumaczalnym) budzi się w nas jaknajbardziej ludzki odruch zainteresowania, jedni uwierzą, inni wyśmieją, inni nic nie zrozumieją, wszystkich jednak skupi w jeden nawias fakt zainteresowania. I do czego to może doprowadzić? No właśnie, do tej dziwacznej drugiej strony medalu...
W takich, a nie innych okolicznościch miałem okazje uczestniczyć w spotakniu wyjątkowo fanatycznej społeczności religijnej(katolickiej), w Częstochowie. Nastawiono mnie już wcześnij, że mam się przygotować na "wszystko". Istotnie z czasem ludzie zaczęli mdleć, histerycznie śmiać się etc. Następnie miało miejsce przemówienie, bądź co bądź, dosyć charyzmatycznego księdza. Rozwodził się nad sztanem czychającym na nas za każdym rogiem, błachostki, jak "Harry Potter" utożsamiał z najoczywistszym objawiniem sił zła na świecie! Krótko mówiąc atmosfera fanatyzmu, utopijnego i mdłego "kochajmy się" i ludzie padający na ziemę, co jak tłumaczono jest niemal namacalnym faktem obecności ducha świętego... Stek bzdur, ludzie bełkoczący piękne frazesy o miłości boga... I co? No właśnie, kompletnie nic, w tej jaskini folkloru zaczeło się moje racjonalne podejście do życia. Na świecie jest dobro i zło, ale metodą na prztrwanie nie jest głośne wykrzkiwanie "pan bóg jest..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 60 (przedawniony)
25-04-2006S.K.Wiara, przyzwyczajenie, pogląd, czy choroba
Zaczne nie na temat, ale cóż trzeba przedstawić to od czego sie zaczyna i co jest w trakcie aby można było rozwijać dalszy pogląd tematu............................................................
Wiek studencki, studia techniczne umysł jednak troszke ścisły (dlatego gramatyka i epika w nie najlepszym stylu)
Wiara w stanie szukania,, niestety albo stety narazie nie znaleziona,,,
Zamieszkanie ściana południowo wschodnie czyli jak wiadomo region o wysokim katolicyźmie, można powiedzieć radykaliźmie katolickim,,, (dobrze że to nie 16 wiek bo pewnie bym był spalony na stosie)... choc dyskryminacja podobna....
tak więc pewnie juz ta kwestia tu zawitała, ale każdy moze wyraźić swój pogląd ...
Człowiek jest wolny, może wyrażać swój swiatopogląd, i nie powinien być za to znieważany obrażany i szykanowany (jeżeli jego słowo nie obaża czyiś dóbr i uczuć religinych0 podstawowe prawa człowieka...................
To dlaczego tak jest że jeśli człowiek w naszym kraju a dość dobrze jest to widoczne w moim regionie wypowie sie na temat tego że jest człowiekiem niewierzącym,,,,to jest odrazu odsunięty od społeczności, postrzegany jak (morderca, zboczeniec, czy świr))))....
nawet przez osoby które pwoinny przekonywac do wiary,,,,,,,
Jak żyć w takim kraju,,(narazie niestety musze-szkola),,,, ale jeżeli nie uda mi sie opuścic tej naszej pseduo-wolności--- to naprawde będzie można ześwirować>..................
pojęcie wiary nie jest mi obce,,przerobiłem troche lieteretury(niejednokrotnie wiem na..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
18-04-2006miodekgnostyczne ewangelie.. coś w tym jest?
jest to mój pierwszy post więc nalezy się ładnie przywitać co niniejszym czynie. Witam wszystkich bez wyjątku

jak pewnie wiekszość z Was wie po długim czasie jaki upłynał od odkrycia światło dzienne ujrzała ewangelia Judasza. nie ma co wspominac o tym jak nieortodoksyjny scenariusz zdarzeń przedstawia ale po raz kolejny zadaję sobie pytanie: co w tym jest? czemu ktoś w I w.n.e. zadecydował co jest prawą a coś uznał za kłamstwo? na jakiej podstawie uznano prawdziwość ewangelii? czy wszystko czego chyba większości z nas uczono i co wpajano jako jedyna prawdę jest kłamstwem? wreszcie dlaczego tak niewielu ludzi widzi, delikatnie ujmując, nieścisłości w nauce kościoła? choćby pierwiastki jakie ona zawiera a które są jakby zywcem zaczerpniete z innych religii. ktoś sobie zadawał podobne pytania?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
17-04-2006dzwoniecZamiana adresów?
Przedwczoraj na świeckim przecież pogrzebie Lema łaps pozwolił sobie dawać magiczne formuły. "Bo mogą być wierzący".
Przymknąłbym oko, gdyby we Wiedniu nie odbył się właśnie, odpowiednio nagłośniony przez media, marsz milczenia za "prześladowanych chrześcijan".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
17-04-2006fideqKiedy wreszcie skończy się ta ciemnota?!?!?!
Siedze sobie w domu ogladam Tv, slucham radia, czytam gazetę i widze przytłaczającą mnie ze wszystkich stron ciemnotę umysłów ludzi w społeczeństwie, w którym żyjemy. Zamiast pomyśleć i użyć własnego rozumu korzystają z tego co klaruje się z wartości przekazywanych przez bandę "czarnuchów" i nazywane jest nauką kościoła. Ci ludzie nie wiedzą nawet, że istnieją systemy moralne zupełnie odmienne od tego chrześcijańskiego, nie dopuszczają sobie do głowy faktu, że ktoś kto kieruje się w życiu innymi wartościami niż te chrześcijańskie może być dobrym człowiekiem. W ogóle moralnośc to ostatnio w naszym kraju bardzo popularne słowo zwłaszcza w szeregach PiS-u, ciągle słyszę z ust ich posłów, że ktoś tam ma bądż nie ma moralnego prawa cos zrobić, ale co to do cholery jest to moralne prawo?! Domyślam się, że jedyne słuszne w ich mniemaniu to postępowanie zgodne z moralnością chrześcijańska, a co z innymi wartościami? przecież żyjemy w "wolnym" kraju. Zamiast tracić czas na co niedzielne przesiadywanie w kościele i co tydzień sluchanie tego samego bełkotu Ci ludzie powinni poczytać albo powinno się im poczytac, nawet w kościołach trochę filozofii, całego umysłowego dziedzictwa jakie mamy tylko wystarczy je wziąć i zapoznać się z nim, może wtedy a raczej napewno gdyby tylko pozbyli się uprzedzeń zaczęli by MYŚLEĆ i doszli do samodzielnych wniosków i obrali sami konkretna drogę w oparciu o szereg przemyśleń a nie o to czego nauczyli ich mamusia, tatuś, babcia i dziadek. Wydaję mi się, że..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
14-04-2006archiduchowe przygotowania do pielgrzymki
w ramach tychże, j.w., ciekawy jestem co myślicie o przeszłości owego znamienitego pielgrzyma i jego charakterze? być może wątek ten już się tu pojawił, ale może nie...
w czasie wojny pan ratzinger wstąpił do hitlerjugend a następnie został wcielony do wermachtu i o ile to ostatnie nie budzi wątpliwości o tyle wstąpienie do hitlerjugend już tak. tłumaczy się bowiem nam, że był taki obowiązek, ale kiedy wybrano papieża byłem akurat w irlandii i dziennikarze zadali pytanie ambasadorowi niemiec czy był taki obowiązek?odpowiedział, że nie. w miejscowości z której pochodził papa były osoby które nie wstąpiły, zapewne wiązały się z tym pewne niedogodności, może nawet szykany, ale przymusu bezpośrednio nie było.
ale nie tylko o tym. jak wiadomo papa dorastał w nazi czasach, rozwijał się gdy wpajano młodym i starym, że są rasą panów, a reszta to podludzie, rasy służebne, gorsze itd.
a mówi się z reguły o jakimś pokoleniu w kontekście pewnego wydarzenia pokoleniowego, które ukształtowało jego przedstawicieli np. pokolenie '68. uważacie, że po ratzingerze spłynęło to jak po kaczce czy też nie koniecznie, może jego inkwizytorska dusza właśnie wtedy została ukształtowana i święte oficjum to było jedyne miejsce w którym mógł się odnaleźć?
wojtyła dorastał mimo wszystko w czasach pokoju, a po wojne był już oddzielony od rodzącej się komunistycznej rzeczywistości murami seminarium. ratzinger dorastał w czasie kulminacji nazistowskiej potęgi i jej najsilniejszego oddziaływania. biorąc pod..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)