 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 27-01-2018 | Šemū' el Lönneberg | Język polski |
Ministerstwo Edukacji Narodowej mówi:Język polski realizowany jako przedmiot kluczowy w szkole ponadpodstawowej pozwala uczniowi na poznawanie zarówno dzieł literackich wchodzących w skład dziedzictwa polskiej, europejskiej i światowej kultury, jak i utworów literatury współczesnej, których autorzy zdobyli uznanie i pretendują do miejsca wśród uznanych twórców kultury. Dojrzałość intelektualna, emocjonalna i moralna, którą w tym czasie osiąga uczeń, sprzyja kształtowaniu hierarchii wartości, kształtowaniu jego tożsamości osobowej, narodowej i kulturowej, rozwojowi poczucia odpowiedzialności za własny rozwój oraz wybory życiowe. Popieram utwory Kaczmarskiego, Młynarskiego i Osieckiej na liście lektur nakazanych przez MEN, ale dlaczego do cholery znalazła się tam wstrętna Biblia, św Tomasz, św Augustyn, św Franciszek, Lament Świętokrzyski, Bogurodzica, Piotr Skarga i Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka? Czy to nie jest przesada? Precz z klerykalizacją Polski! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 47 (przedawniony) | | 27-01-2018 | Alion | Ateista w moherowej rodzinie |
Witam,
sprawa wygląda następująco: Moja rodzina jest bardzo wierząca, odkąd pamiętam byłem zmuszany do chodzenia do kościoła nie tylko w niedziele. Byłem bity i poniżany za każdy sprzeciw. Tym sposobem jestem po komuni oraz po bierzmowaniu. Ale potem powiedziałem "dość". Nigdy nie wierzyłem w boga, jednak rodzice powiedzieli mi kiedyś, że MUSZĘ wierzyć, więc udawałem wierzącego, żeby unikać kary. Religia była dla mnie przykrym obowiązkiem, jak szkoła. Reakcja rodziców na mój ateizm "Nie masz 18 lat i nie masz prawa decydować w co wierzysz, już ja cię wychowam na człowieka". Miałem 16 lat i wtedy moja walka z rodziną się zaczęła. Teraz mam 18 i przez te 2 lata nie byłem w kościele ani razu, lecz zanim rodzice przestali mnie zmuszać, były bójki i przepychanki.
Znacie już z grubsza moją historie. Chciałbym was teraz zapytać o kwestie dotyczącą wigilii. Zadeklarowałem, że na czas wigilii mogę sobie pójść i z nimi nie siedzieć. Jednak usłyszałem tekst, że to tradycja i jak by to wyglądało. No to z nimi usiadłem i nie odezwałem się do nikogo ani słowem. Przez całą wigilie słuchałem jak mnie wyśmiewają - sekciarz, kociarz, jechowy, bezbożnik, kasę z bierzmowania mam im oddać, prezentu nie powinienem dostać, to co robię jest nienormalne i powinno się leczyć psychiatrycznie (ateizm), to pewnie koledzy mi w głowie namieszali... Już miałem odejść od stołu i się oddalić, lecz wytrzymałem do końca. Następnego dnia odmówiłem pojechania z nimi na rodzinny obiad ze względu na ich zachowanie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 57 (przedawniony) | | 30-12-2017 | Max Golonko | Prawo i sprawiedliwość dziejowa |
Najwyższy czas na PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ dziejową! Homoseksualni pedofile na służbie Watykanu (i ich koledzy np przedostatni papież - Benedykt - brat znanego biskupa pedofila) od wieków wymuszali darowizny na siebie i ostatecznie zawłaszczyli spory kawał Polski. Ogromny. To nie dziesiątki czy setki lecz aż 1600 kilometrów kwadratowych. Bardzo duże miasto ma zaledwie 100. Co za wstyd! Czas na upaństwowienie ich gruntów! Jakaś nie prokościelna partia powinna podjąć ten temat! Jest to organizacja praktycznie przestępcza. Nie tylko ze względu na wieloletnie krycie swoich pedofilii ale też ze względu ogłupianie dzieci hipotezami o Adamie i Ewie - sprzecznymi z nauką (Biologia).  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 110 (przedawniony) | | 20-12-2017 | machtrek | Prawo a zmuszanie dziecka do udziału w I komunii |
Pozdrawiam wszystkich.
Moja sytuacja jest taka, że była partnerka zmusza dziecko do udziału w pierwszej komunii. Czy jeżeli mały wyraźnie artykułuje sprzeciw (nigdy nie chodził do kościoła ani na religię) to ona ma prawo go zmusić? Jak to wygląda? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 09-12-2017 | diogenes | Jak przemówi Rzym... |
Biskup nie przewidział takiego obrotu sprawy. Badania DNA wykluczyły ojcostwo księdza: wroclaw.on(*)ko-parafianie-oburzeni/l62ss02czyli biskup w sprawie ojcostwa w 99,99999% łgał. Ciekawe, jak wobec odwołania księdza i wyników naukowych testów zachowa się Rzym. A jak z prawdomównością kapłanów w innych, np. doktrynalnych sprawach? Brawa dla parafian. Podejrzewam, że nie wiedzą, co czynią... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 22-11-2017 | finerbijk | Podział w KRK |
Coraz bardziej jest widoczny podział w Kościele. Zdanie wyższych hierarchów nie bywa szanowane przez tych będących niżej, kleru i wiernych. Jak choćby w sprawie nachodźców, ale nie tylko. Mam w związku z tym różne odczucia, bo bywa że moje zdanie jest po stronie tej konserwy kościelnej, chociaż zawsze głosiłem, że kościół nie przystaje do naszych czasów i wymaga korekty. Stąd sprzeczne uczucia. Teraz mi nie zależy na żadnej korekcie kościoła bo nie czuję się jego częścią, kieruję się własnym zdaniem i przekonaniami, ale nie ma co się oszukiwać, pewien sentyment, może nazwijmy to inaczej zainteresowaniem wynikającym z wychowania i warunków społecznych pozostał.
Czy kościół rzeczywiście zmierza do swoich dni ostatnich? Czy może do oczyszczenia, albo jakiejś gruntownej modernizacji? Tych rzeczy się nie da pogodzić. I obojętnie czy jesteś, czujesz się katoliczką, katolikiem czy nie to moim zdaniem nie można być na te sprawy obojętnym. Ponieważ to oznacza istotne przemiany w świadomości społecznej, które mogą dotyczyć nas wszystkich.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 11-11-2017 | finerbijk | Parę ciepłych słów dla KK, tak dla równowagi |
Przeważnie bywa tak, że nasze rozumowanie oparte jest na utartych stereotypach. Są one wygodne bo zwalniają z myślenia. Wiedział ktoś, że w XVI wieku papież wydał bullę zakazującą prześladowania, wykorzystywania i okradania tzw. "dzikich" ludzi. Polecam pogadankę Krzysztofa Karonia, niestety jest długa, Karoń nie umie być zwięzły, ale moim zdaniem interesująca www.youtube.com/watch?v=FtTHPwH3coI&t=1471s | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 89 (przedawniony) | | 17-10-2017 | Mariusz Agnosiewicz | Ex-przeor przed komisją |
Dziś bursztynowo-złota komisja maglowała byłego przeora gdańskich dominikanów, Jacka Krzysztofowicza. Przedstawił on Marcina P. i jego małżonkę jako osoby religijne - tak mocno, że dominikanin stał się niemal codziennym towarzyszem ich działalności, głównym powiernikiem, chyba jedynym przyjacielem rodziny.
Można sobie wyobrazić taka sytuację, że rąbiący polskich ciułaczy na grube miliony dla swojej równowagi psychicznej mógł potrzebować prywatnego duchownego, który będzie mu koił sumienie. Znacznie jednak prawdopodobniejsze wydaje się to, że w zamian za profity dla zakonu i czysto osobiste, ex-ojciec Jacek został jednym z wielu ogniw budowania wiarygodności piramidy finansowej. Zakon otrzymać miał od Amber Gold 1,5 mln zł. Ojciec Jacek podróżował sobie za darmo samolotami, towarzyszył w zagranicznych wyjazdach małżeństwa. Za pieniądze Amber Gold wyremontowano kaplicę św. Jacka w gdańskim kościele dominikanów. Wedle przesłuchań złoto z piramidy miało być ukrywane u tajemniczego Jacka. Pomimo tego służby nigdy nie przeszukiwały zakonu dominikanów.
Gdański kościół ma "szczęście" do wielkich afer. Ledwo zakończyła się sprawa Stella Maris o wypranie 67 mln zł przez kapelana abpa Gocłowskiego, a gruchnęła Amber Gold. Wniosek z tego dla Kościoła jest taki, że nieco ducha papieża Franciszka by się nad Wisłą przydało. Czy dominikanin powinien podróżować samolotami? Pociągiem byłoby bliżej wiernych i bardziej ewangelicznie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 59 (przedawniony) | | 17-10-2017 | Wenancjusz | To się dzieje w Polsce w XXI w. |
Robert Makłowicz na swoim Facebooku opublikował post dotyczący tragicznego losu lipy. Drzewo przez ponad 700 lat rosło w miejscowości Cielętniki (woj. śląskie) i było obowiązkowym punktem pielgrzymki do Częstochowy (dla lipy to naprawdę wiek starczy). To, co z pomnikiem przyrody robili pielgrzymi, rozżaliło Makłowicza. Cytat:W miejscowości Cielętniki niedaleko Częstochowy od siedmiuset lat rosła lipa. Powalił ją ostatnio wicher Ksawery, gdyż dendrologiczny Matuzalem był wielce osłabiony systematycznym podgryzaniem. Pątnicy z pielgrzymek na Jasną Górę przechodzących przez Cielętniki zapamiętale gryźli drzewo wierząc, że jego kora uśmierza ból zębów i generalnie poprawia stan zdrowotny jamy ustnej. Nie pomogły smołowanie ani ogrodzenie, każdego roku tłumy wpijały swe zęby w pień, kąsając go w uniesieniu i odmawiając przy tym modlitwy do św. Apolonii, niegdyś patronki cyrulików i balwierzy, dziś dentystów. To nie wydarzyło się pięćset, trzysta ani sto lat temu. To wydarzyło się w XXI wieku. W Polsce. Za publikacją w portalu wp.pl Zwykle z pątnikami jadą/idą także osoby zwane duchownymi. Ciekawe, że nie reagują na takie zachowania, gdzie przy akompaniamencie modlitw i śpiewów pielgrzymi obgryzają drzewo. Nie mam zamiaru wyśmiewać takich rzeczy (prawdę mówiąc to powstrzymanie powagi jest trudne), lecz praktyki pogańskie w towarzystwie księży? Faktem jest, że tragizujący wpis Roberta Makłowicza jest przesadzony, bo faktyczną przyczyną był huragan oraz fakt, że drzewo "wyceniane".. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |