 |
Przegląd wątków w dziale Kościół i antyklerykalizm
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 26-08-2004 | Skaut | Blokada "Fim" |
No i proszę. Cenzor internetowy zablokował stronę "Faktów i mitów". Czy wobec tego w odwecie powinniśmy posyłać wirusy na skrzynki e-mail stron katolickich? Uważam, że to trochę jakby powrót do czasów "sprzed". Reguła się potwierdza. Uciskany staje sie tyranem. Co za pocieszenie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 18-08-2004 | Joachim Patryas | Nawracanie niedowiarków |
Chciałbym powrócić do tematu który już wcześniej podnosiłem a dotyczący dokumentu Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi Rady Konferencji Episkopatu: "Niewierzący w parafii" /4 lata wcześniej moje opinie na ten temat były zamieszczone w "Przeglądzie", a tego roku w "Polityce"/. Jednak z uwagi na fakt, iż wszelkie dokumenty Kościoła katolickiego w naszym zkatolicyzowanym kraju - nawet gdy formalnie mają chrakter wewnętrzny - dotykają nas wszystkich, trzeba o tym mówić. Dlatego uważam, że warto także na tym forum powrócić do tej problematyki. W "Polityce" problem został ujęty w artykule pt. "Niewierzący praktykujący". Tytuł może kogoś dziwić, jednak chyba nie w Polsce, bo przypadki uginania się niewierzących pod presją rodziny, środowiska a czasami miejscowego kleru i podejmowanie przez te osoby prakryk raligijnych, nie są odosobnione. Postawa taka może być oceniana jako przejaw oportunizmu, ale także, w moim przekonaniu, jako skutek klerykalizacji naszego życia społecznego. Wracając do artukułu, autorka cytujac wspomniany dokument podkreśla, że zwraca się tam uwagę na potrzebę dialogu z niewierzącymi, określając ich jako osoby często zranione przez Kościół, które w swoim życiu dokonały innego wyboru. Komentując ten fragmen autorak stwierdza, że:"To są ważne słowa, bo niewierzący w katolickim słowniku często określani są jako "zagubieni", tak jakby ateizm czy agnostycyzm nie mógł być kwestią wyboru, ale jakiegoś błędu czy życiowej pomyłki". Czytając wspomniany dokument chciałbym też.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-08-2004 | Paulina Tendera | Czy ktoś widział, czy ktoś czytał...? |
Przeczytałam książkę pt: "Życie seksualne księży", którą dostałam od znajomego przypadkiem. Czy ktoś mi może powiedzieć (jeśli czytał tą książkę, kto jest autorem polskiego tłumaczenia lub polskiej edycji, lub jeszcze- jeśli jest to zgodne z prawdą- drugiej części tej książki, która została podobno dopisana przez polskiego autora. Konkretne dane: "Życie seksualne księży" Robert A. Haasler, wydawnictwo CREDO 2003. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 15-08-2004 | Jeremiasz | Ten strasznie zacofany kler |
z innego forum ale bardzo tu pasuje: ''Pewien profesor historii zdobił zwykle swe wykłady takimi uwagami: "Księża są do niczego! Od wieków nienawidzili oni wiedzy, sztuki, a kochali zawsze wstecznictwo i ciemnotę". Raz po wykładzie przyszedł do niego student, dobry i zdolny chłopiec, który nie dał się łatwo zbić z tropu. - Panie profesorze - rzekł - czy nie byłby pan tak dobry rozwiązać mi kilka wątpliwości, które mną owładnęły od chwili, gdy słucham pańskich wykładów? - Dlaczego nie, kochany przyjacielu! Bardzo chętnie! O cóż to chodzi? - Tylko kilka pytań, panie profesorze! Kto zachował nam dzieła starych klasyków? W jaki sposób nie zginęły one, gdy za czasów średniowiecza barbarzyństwo zalało cały świat kulturalny? - Mnisi poodpisywali je w swych klasztorach i tym sposobem zdołali je uratować. - Mnisi? - Tak, mnisi, zwłaszcza benedyktyni. - Ach te klechy! Więc to oni poodpisywali stare kodeksy i w ten sposób dla nas je uratowali! Musiała to być wielka i żmudna praca? No i naturalnie niejeden nabawił się suchot wśród pyłu bibliotecznego? Nie inaczej! Prawda, to było jeszcze wtenczas, gdy głowy panujące nie umiały się nawet podpisać? Dziwne, zaiste, czasy! I dziwni, zaiste, ci mnisi, że mieli ochotę przepisywać literę po literze z Liwiusza, Cezara, Cycerona, Wirgiliusza itp. A jak te kodeksy wyglądają? Starannie pisane, jak malowane, a inicjały - to istne dzieła sztuki! Przemierzłe klechy! Po chwili znów drugie pytanie: - Czy to prawda, że bez nich nie mielibyśmy.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 28-07-2004 | Adam Jackowski | Kłamstwa Metra (Agora) na temat o. Rydzyka |
Przepraszam ze pisze, ale wkurzają mnie już te rozróby w wykonaniu Michnika i spółki Agora który kłamie, jątrzy i szerzy nienawiść. Możecie po moim poście już zablokować i mój post ale nie mogą sobie odmówić aby i tu na forum przytoczyć odpowiedź drugiej strony, bo skąd ludzie mają poznać odpowiedź na te rzucane kalumnie... Przytaczam na dowód tego oświadczenie O. Tadeusza Rydzyka i inne artykuły z Naszego Dziennika sobota - niedziela 10-11 lipca 2004 www.naszdz(*)hp?typ=po&dat=20040717&id=mainOświadczenie jest też dostępne na stronie: www.radiomaryja.pl/""Módlmy się za tych, którzy nas prześladują" Ponieważ od ostatniego wtorku, po wspaniałej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, jesteśmy w naszej rozgłośni w Toruniu nagabywani przez dziennikarzy różnych mediów w związku z następnym pomówieniem, że mówiący te słowa ma samochód maybach (lub jeździ nim), który kosztuje, jak piszą, od 1 mln 600 tys. do 4,5 mln zł - oświadczam, iż to jest następne kłamstwo, próba wywołania nienawiści do naszej, katolickiej i polskiej rozgłośni. Ta próba zresztą nie jest pierwsza. Ten kolejny napad polskojęzycznych mediów odczytuję w kontekście ostatniej pielgrzymki kilkuset tysięcy słuchaczy Radia Maryja i widzów telewizji TRWAM na Jasną Górę. Pamiętamy od początku, jaką nasze Radio miało drogę, aby otrzymać koncesję. Pamiętamy pomówienia, pogardę wśród decydentów państwowych dla Narodu i katolików. Dyskredytowano słuchaczy naszej rozgłośni, między innymi.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 21-07-2004 | Dr. Stefan Kalzberg | Nowy portal |
Zapraszam na mój nowy portal, na którym będę się wyśmiewać z antyklerykałów i absurdów politycznej poprawności www.freeyourmind.up.pl/A tutaj moja stara stronka : www.antyklerykalizm.up.pl | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 15-07-2004 | Joachim Patryas | Dzisiaj to niemożliwe |
Ostatnio przeczytałem zaległą lekturę, a konkretnie - jak zwykle - ciekawy miesięcznik "Dziś" /z czerwca/. Warto tam zaglądnąć i przeczytać fragmenty pamiętnika pułkownika Adama Ludwika Korwin-Sokołowskiego szefa Gabinetu Marszałka. Wspomniany pułkownik opisuje incydent z biskupem Stanisławem Gallem, biskupem polowym Wojska Polskiego. Nie będę opisywał szczegółów powodów zatargu J. Piłsudzkiego z wspomnianym biskupem, bowiem nie o to chodzi. Chciałbym tylko podkreślić jak można było w tamtym czasie potraktować biskupa, gdy się naraził swoim postępowaniem władzy świeckiej, a jak DZISIAJ JEST TO NIEMOŻLIWE. Właśnie w wyniku narażenia się Marszałkowi J. Piłsudzkiemu, ówczesnemu Ministrowi Obrony Narodowej, Bp Gall musiał odejść ze swojego stanowiska, czego jednak nie chciał zrobić dobrowolnie. Wobec tego - i tu cytuję autora pamiętnika - "Marszałek powiedział:'No to zastosujemy z konieczności skuteczną szykanę'. Otrzymałem polecenie wstrzymania wypłaty uposażenia dla całej Kurii Polowej i dla bpa Galla, a w razie interwencji, miałem nie podawać wyjaśnień...Wstrzymanie uposażenia okazało się istotnie skuteczne...Wkrótce po wstrzymaniu uposażenia otrzymałem telefoniczną informację od mni. Beca, że właśnie otrzymał od nuncjusza zgodę na odwołanie z wojska ks. bpa Galla, mogę więc juz wstrzymać stosowanie dalszych kroków i nacisków." Kto dzisiaj w naszym kraju, rządzonym przez tzw. lewicę, miałby odwagę wstrzymać jakiekolwiek wypłaty, przeznaczone z kiesy państwowej, dla np. Głodzia,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 12-07-2004 | PTRqwerty | Kościół odpycha mnie od Boga |
Nie jest to prowokacja, ale mój stosunek do antyklerykalizmu. Na Forum Katolik pewien forumowicz napisał: Kościół odpycha mnie od Boga, sztuczne zachowania księży zmieżające jedynie do pieniędzy, wpajane innym nauki których sami nie przestrzegają(np cudzołóstwo, brak skromności, pogoń za pieniędzmi i coraz to nowszymi modelami samochodów). Większość z nich wykorzystuje jedynie swoje kapłaństwo by zdobyć władzę nad innymi.
A ja mu odpsiałem tak: Księża są naprawdę różni. Zaryzykowałbym tezę, że gdybym miał im wytknąć coś, to głownie to, że większość jest tak beznadziejnie normalna. Ani nie są specjalnie gorsi od reszty, ani specjalnie lepsi. Tu się pojawia problem czego ja bym od niech oczekiwał... aureola im się nie pojawi w końcu, a ich działania też są ograniczane przez okoliczności. Niemniej do uszu antyklerykałów docierają tylko złe wiadomości. Ich zmysł moralny nakazuje im odrzucić Hierarchię Kościoła Rzymskiego i głosować w ostatnich parlamentarnych na SLD tak, że uzyskało około 60%. SLD miało więcej afer w tym czasie niż Kościół Rzymski, ale to antyklerykałom nie przeszkadzało. Ot, taka wybiórcza percepcja świata. Oceniają księży jedynie przez pryzmat afer o których się pisze w prasie. Księży natomiast osobiście nie znają. Większość z nich nie była zaangażowana w nic religijnego nigdy. Zastanawia mnie, czy nie postrzegają całego świata w ten sam sposób. W końcu czy jest cokolwiek na świecie absolutnie dobre? Nawet podejrzewam, że bardzo często antyklerykali.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 01-07-2004 | Antymon | Jeszcze jedna religia - ale jaka ważna |
Modny obecnie antyklerykalizm z racjonalizmem nie ma wiele wspólnego. To raczej emocja niż pogląd. Tak się dziwnie składa, że antyklerykalni "racjonaliści" odnoszą się do jednej tylko religii. Czyżby była to religia jedynie niesłuszna? Gdy spotykam takiego wybiórczego racjonalistę poddaję go badaniu. I chociaż nie używam inkwizycyjnych narzędzi, wywołuję skutki wykraczające na ogół poza dyskurs. Jakby diabeł tkwiący w naszym racjonaliście poczuł nagle potrzebę zamanifestowania swojej obecności. Cóż takiego wyczyniam? Otóż do kolekcji wielkich uniwersalnych religii współczesności dorzucam jeszcze jedną i rozpoczynam analizę porównawczą. Konkluzja jest oczywista, ale reakcje moich racjonalistycznych oponentów sprowadzają się najczęściej do emocjonalnego odrzucenia. Badanie zatem wykazuje, że nie mam do czynienia z racjonalizmem, bo czy racjonalizm może być względny? Czy można być racjonalistą wybiórczym, np. tylko wobec katolicyzmu? Jako racjonalista odpowiadam - nie! Pozostaje wyjawić, której to religii używam jako probierza. To proste - marksizmu! Zachęcam do przeanalizowania zasadniczej zbieżności tej religii, zarówno w doktrynie jak i w praktycznym zastosowaniu, z katolicyzmem, z którego niewątpliwie czerpała wzorce pełnymi garściami. Dla zachęty podaję zaskakujący wynik egzegezy jednej z centralnych kategorii religii marksistowskiej. Otóż skoro odpowiednikiem raju jest komuna pierwotna (w religiach nie tworzy się nic nowego, tylko zrzyna wszystko od poprzedników, wierzcie.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |