Racjonalista - Strona głównaDo treści
Smutne złudzenia.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
17-06-2007 19:30Zbysław Śmigielski (8639 punktów)Smutne złudzenia.
   Od pewnego czasu zdumiewa mnie brak racjonalności niektórych forumowiczów, mieniących się "racjonalistami". Tak jakby nazwa "racjonalista" uzasadniona była samą negatywną czy wątpiącą postawą wobec kwestii wiary.

   Racjonalizm czy racjonalność, jak wolą niektórzy, nie są przecież związane z tym, czym umysł się zajmuje, raczej z tym, jak się zajmuje. Mówiąc konkretnie - z armaty nie strzela się do wróbli, grochem nie rzuca się w ścianę.

   Posłużę się przykładem wątku znanego nam Rafałka Zdziechowicza "Nie wierzy się w kościół, tylko w Boga". Blisko 600 postów! Prawdziwy huragan grochu, a ściana trwa.

   Racjonalizm nakazywałby zrezygnować już dawno, zmienić groch na co najmniej armatę - ale nie, grochowe strzały, jak widać, sprawiają mnóstwo frajdy. Stanowią jednak tylko złudzenie racjonalizmu.

   Czytać hadko.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Totus (1201 punktów)
Smutne jest też złudzenie Rafałka, że jest chrześcijaninem i obrońcą wiary w Prawdziwego Boga
Bo przecież pytanie:
>Jak wyjaśnić stygmaty , objawienia w Fatimie , cudowne uzdrowienia czy chociażby opętania i egzorcyzmy ?
Jest nielogiczne w stosunku do tytułu, który nadał swojemu wątkowi.
No chyba, że to dziwna podpucha Rafałka bo on doskonale wie, że, jak sam napisał:
>Pan Jezus nauczał , aby wystrzegać się tego co robią kapłani , słuchać ich ale nie naśladować. A ludzie jak to ludzie zawsze coś wymyślą, gdzieś zbłądzą , ale czy wierzy się w ludzi czy w Boga ? Czy to że ludzie postępowali żle powołując się na Boga , wyklucza Jego istnienie ? Czytając Ewangelię dostrzega się różnicę między tym jak być powinno (wedle słów Pana Jezusa) , a tym jak jest , ale to jest sprawka ludzi , nie Boga.
WIE ?
Czy ktoś armatnio zapytał go o to czy o tym W I E ?
machejno (761 punktów)
Oj hadko, hadko, ale przynajmniej pisać łacno...
Pozdrowienia
Yaoming (7480 punktów)
>   Od pewnego czasu zdumiewa mnie brak racjonalności
>niektórych forumowiczów, mieniących się "racjonalistami".
>Tak jakby nazwa "racjonalista" uzasadniona była samą
>negatywną czy wątpiącą postawą wobec kwestii wiary.
>   Racjonalizm czy racjonalność, jak wolą niektórzy, nie są
>przecież związane z tym, czym umysł się zajmuje,
>raczej z tym, jak się zajmuje. Mówiąc konkretnie - z
>armaty nie strzela się do wróbli, grochem nie rzuca się w
>ścianę.
>   Posłużę się przykładem wątku znanego nam Rafałka
>Zdziechowicza "Nie wierzy się w kościół, tylko w Boga".
>Blisko 600 postów! Prawdziwy huragan grochu, a ściana trwa.
>   Racjonalizm nakazywałby zrezygnować już dawno, zmienić
>groch na co najmniej armatę - ale nie, grochowe strzały,
>jak widać, sprawiają mnóstwo frajdy. Stanowią jednak tylko
>złudzenie racjonalizmu.
>   Czytać hadko.
>

To niech Pan przygotuję armaty i zacznie strzelać ku chwale Racjonalizmu. Może trzeba dać przykład niedoświadczonym żołnierzom, pokazać jak obsługuję się takie działo, pod jakim kątem ustwić lufę aby trafić w pożądany cel.
Jednak wydaje się, że nawet po zburzeniu muru, rywale będą uparcie sądzić, że ściana cały czas stoi(Ku pokrzepieniu serc) albo wybudują kolejną.
Pozdrawiam

PS
Nie wiem czy mnie Pan zrozumie
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)
   Zrozumieć - nie taka to znów sztuka, jeżeli ma się chęci nieco. Problem leży w tym, że racjonalista jest człowiekiem niesłychanie grzecznym. Po prostu woli samemu oberwać z tej armaty, aniżeli wystrzelić z niej do przeciwnika. Racjonalista jest zarazem, niestety, humanitarystą, co stanowi zwykle pierwszy krok do samobójstwa.

   Racjonalizm niehumanitarny to coś niepojętego. Humanitarny tym bardziej. Ale tak ma być.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365