Racjonalista - Strona głównaDo treści
Baranki boże się budzą?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
30-08-2013 21:40kogut59 (3090 punktów)Baranki boże się budzą?
Ocena 6 na 6
Katolicy niemieccy podpisują się w Frankfurcie nad Menem pod listem otwartym nawołującym do ustąpienia biskupa Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst.Katolicy oburzeni są autorytatywnym stylem prowadzenia Diecezji i szastania pieniędzmi. Jednocześnie wprowadzając w parafiach ogromne oszczędności. Trzech wiernych złożyło w prokuraturze Hamburg doniesienie o fałszywych oświadczeniach biskupa dot. lotu samolotem.
wiadomosci(*)14867945,wiadomosc.html#opinie
Śledztwo jest zamknięte a wyniki śledztwa będą w końcu września ogłoszone.
www.rhein-(*)geschlossen-_arid,1030841.html
Tym przykładem niemieccy katolicy stworzą pewien trend dla całej Europy? Szansa dla polskiego katolicyzmu ? W zapleczu mając skromnego papieża Franciszka ? Wczoraj Biskup szukał poparcia w Watykanie i podobno znalazł !
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

cmos (1664 punktów)
>Katolicy niemieccy podpisują się w Frankfurcie nad Menem pod listem otwartym nawołującym do
>ustąpienia biskupa Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst.

Ha! Akurat przedwczoraj napisałem o tym notkę: nrdblog.cm(*)bi-w-niemczech-zbytki-biskupow

A wczoraj pojawił się list otwarty broniący biskupa.

Akurat mieszkam we Frankfurcie - stąd wiem że wśród tutejszych katolików niezadowolenie szerzy się od dłuższego już czasu. Notkę o tym strzeliłem już ponad półtora roku temu: nrdblog.cm(*)sciol-katolicki-sie-likwiduje/
Hippopotomonstrosesquippedaliofob (578 punktów)
Szkoda że tak późno do nas to dotarło.
cmos (1664 punktów)
Ciąg dalszy:

Wczoraj pojawił się list biskupa. Pisze on że " ... niektóre zarzuty mnie zraniły, inne skłoniły do namysłu". Ogólnie dyplomatyczne blablabla, nawet śladu czegoś w rodzaju skruchy. "Trzeba będzie porozmawiać i wyjaśnić, proszę o cierpliwość.". Tłumaczenie na tekst otwarty: Spróbuję wziąć na przeczekanie, może rozejdzie sie po kościach.

Z tej strony może i mu się uda, ciekawe jak będzie z drugiej - inwestycje powyżej 5 mln euro musi zatwierdzić Watykan, a nowy jego szef takich rzeczy chyba nie lubi.
09-09-2013 07:57 
 Ocena 1 na 1
cmos (1664 punktów)
Ponieważ ktoś w wątku się żalił, że takie informacje za późno docierają, to najświeższe newsy w sprawie:

Dziś po południu do Limburga przyjedzie kardynał Giovanni Lajolo z Watykanu na "braterską rozmowę", źródła oficjalne zaprzeczają że chodzi o wizytację, ale oni zawsze tak mówią. Według pisma z Watykanu to biskup poprosił o taką wizytę. No i oczywiście " mamy pełne zaufanie" itd. Zobaczymy co dalej.
16-09-2013 07:47 
 Ocena 1 na 1
cmos (1664 punktów)
Wiadomość chyba ostatnia w tym wątku:

Wczoraj na uroczystości kościelnej biskup Franz-Peter oficjalnie i publicznie przeprosił za swoje błędy i obiecał poprawę - tekst przeprosin został podobno podyktowany przez kardynała wizytatora. A jeszcze w sobotę obiecał że komisja diecezjalna dokładnie policzy koszty nowej siedziby i ujawni wynik (a mowa jest już o 15-20 milionów euro). Protest wygląda na chwilowo spacyfikowany. Z naciskiem na chwilowo.
Ale to jeszcze nie koniec sprawy - niedługo prokuratura ogłosi, czy wytoczy biskupowi oskarżenie o kłamstwo w oświadczeniu pod przysięgą ( Versicherung an Eides statt), jeszcze może zrobić sie niemiło.
wozieee (274 punktów)
Niedobre owieczki stratowały pasterza.
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>ustąpienia biskupa Limburga Franz-Peter Tebartz-van Elst.Katolicy oburzeni są autorytatywnym stylem
>prowadzenia Diecezji i szastania pieniędzmi. Jednocześnie wprowadzając w parafiach ogromne

Czym są pielgrzymki papieskie, złote ornaty, złote kielichy, bogato zdobione świątynie, jak nie szastaniem pieniędzmi?

>Tym przykładem niemieccy katolicy stworzą pewien trend dla całej Europy? Szansa dla polskiego
>katolicyzmu ? W zapleczu mając skromnego papieża Franciszka ? Wczoraj Biskup szukał poparcia w

Jak sobie wyobrażasz szansę dla polskiego katolicyzmu po odwołaniu 99% biskupów?
U nas ludzie do ostatniej chwili popierają nawet pedofili w sutannach, bo nie wierzą że coś takiego jest możliwe.
Hippopotomonstrosesquippedaliofob (578 punktów)

>Jak sobie wyobrażasz szansę dla polskiego katolicyzmu po odwołaniu 99% biskupów?
>U nas ludzie do ostatniej chwili popierają nawet pedofili w sutannach, bo nie wierzą że coś takiego jest możliwe.

Nie wierzą bo ich biskup nie zgwałcił. A szanse dla polskiego katolicyzmu niestety widzę wraz ze wzrastającymi notowaniami PIS który jest jak wiadomo powszechnie katolicki.
31-08-2013 11:23 
 Ocena 1 na 1
kogut59 (3090 punktów)
>Jak sobie wyobrażasz szansę dla polskiego katolicyzmu po odwołaniu 99% biskupów?
>U nas ludzie do ostatniej chwili popierają nawet pedofili w sutannach, bo nie wierzą że coś takiego jest możliwe.
Parafianie broniący księży przed samowola biskupów w Polsce się zdarzają. Natomiast brak jest w społeczności katolickiej poczucia własnej siły czy samoświadomości oczywiście skrzętnie wykorzystanej przez kler. Pisanie o takich ruchach w innych krajach katolickich możne zainspirować jakiegoś katolika do działania w Polsce
Anna Salman (16360 punktów)
>Tym przykładem niemieccy katolicy stworzą pewien trend dla całej Europy?
Raz już stworzyli precedens ...
>Szansa dla polskiego >katolicyzmu ? ...
Tamto rozwiązanie masowo się u nas nie przyjęło i to się też nie przyjmie.
Polacy nadal mają mentalność chłopów pańszczyźnianych, zwłaszcza politycy i staną murem za swoimi zwierzchnikami kościelnymi. Po prostu nie mają w zamian nic równie skutecznego w manipulowaniu masami i ich skłócaniu.
01-09-2013 20:03 
 Ocena 1 na 1
kogut59 (3090 punktów)
>>Tym przykładem niemieccy katolicy stworzą pewien trend dla całej Europy?
>Raz już stworzyli precedens ...
>>Szansa dla polskiego >katolicyzmu ? ...
>Tamto rozwiązanie masowo się u nas nie przyjęło i to się też nie przyjmie.
>Polacy nadal mają mentalność chłopów pańszczyźnianych, zwłaszcza politycy i staną murem za swoimi zwierzchnikami kościelnymi. Po prostu nie mają w zamian nic równie skutecznego w manipulowaniu masami i ich skłócaniu.

Nadzieja umiera ostatnia

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365