 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-11-2009 14:46 | lotrek (14275 punktów) | Dyspensa za kasę.
11 na 11 | Jeszcze jeden przykład zachłanności katolickiego kleru w Toruniu: Cytat: Księża dają piątkową dyspensę za 300 zł Toruńscy duchowni za pieniądze zwalniają wiernych z piątkowych postów, obowiązujących katolików wiadomosci(*)medium=Nlt&utm_campaign=856991To i tak nie dużo, jak się pomyśli, że w czasach Bolesława Chrobrego za jedzenie mięsa w piątek wybijano zęby. Wiedziałem, że za pieniądze można w Kościele Katolickim wszystko kupić, wszystko załatwić....nie znałem tylko stawek. Okazuję się, że stawki są zróżnicowane....wszystko zależy od zachłanności i potrzeb finansowych poszczególnych klechów. Który chce mieć bardziej "wypasioną" furę, atrakcyjniejszą kochankę, lub kochanka bierze więcej. Jakie to logiczne i ludzkie....tylko po co ta obłuda? Cytat:Proboszcz tej parafii, ks. Stanisław Majewski, potwierdził "Gazecie", że opłaty pobiera, ale zaznaczył, że stawki wcale nie są aż tak wysokie. - Bierzemy od nowożeńców te pieniądze, bo przecież za każdą dyspensę również my - księża - musimy zapłacić kurii. Nigdy natomiast nie zażądaliśmy od młodej pary więcej niż 20-30 zł. Proboszcz parafii św. Janów w Toruniu pewnie pozazdrościł pewnemu redemptoryście Maybacha  Kawał o chrzcie kotka pewnie znacie....takie kawały nie są czczym wymysłem, ale odzwierciedlają stosunki w Kościele Katolickim od zwykłego wikarego począwszy a na papieżu skończywszy. Tego ostatniego też pewnie można kupić....tylko za większą kasę. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Kurczewski (2471 punktów) | Dość absurdalne- w myśl prawa kanonicznego należy pościć przez połowę piątków roku (zmiana sprzed paru lat). Nie dość że chciwość to wykorzystywanie niewiedzy współwierzących. hototogitsu.blogspot.com/
|
|
 | 7 na 7 | lotrek (14275 punktów) | >Nie dość że chciwość to wykorzystywanie niewiedzy współwierzących. Nic nowego, gdyby to od nich zależało, bylibyśmy narodem analfabetów. Wystarczy zobaczyć, jak wygląda "wychowanie seksualne" w ich wydaniu. Katoliccy księża są najlepszym przykładem twierdzenia Marksa, że "byt kształtuję świadomość".
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | | lodowy (1486 punktów) | >>Nie dość że chciwość to wykorzystywanie niewiedzy współwierzących. >Nic nowego, gdyby to od nich zależało, bylibyśmy narodem analfabetów. Wystarczy zobaczyć, jak wygląda "wychowanie seksualne" w ich wydaniu. Katoliccy księża są najlepszym przykładem twierdzenia Marksa, że "byt kształtuję świadomość". > Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu ( K. Marks)
Czy Karol Marks jest dla Ciebie autorytetem?
|
|
| |  | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) |
>Czy Karol Marks jest dla Ciebie autorytetem? Czy Karol Marks jest tematem tego wątku?
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| | |  | | lodowy (1486 punktów) | >>Czy Karol Marks jest dla Ciebie autorytetem? >Czy Karol Marks jest tematem tego wątku?
Beśpośrednio nie, ale w toku dyskusji powołałeś się na niego, dlatego zaciekawiło mnie jak bardzo utożsamiasz się z jego poglądami.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) |
>Beśpośrednio nie, ale w toku dyskusji powołałeś się na niego, dlatego zaciekawiło mnie jak bardzo utożsamiasz się z jego poglądami. Poglądy mam zdecydowanie lewicowe, ale Marks, jak na dzisiejsze czasy jest już trochę archaiczny. Co nie znaczy, że nie cenię niektórych z jego "myśli"....co zresztą widać w mojej stopce.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
4 na 4 | marta (887 punktów) | > Jeszcze jeden przykład zachłanności katolickiego kleru w Toruniu:> Cytat: Księża dają piątkową dyspensę za 300 złToruńscy duchowni za pieniądze zwalniają wiernych z piątkowych postów, obowiązujących >katolików > wiadomosci(*)medium=Nlt&utm_campaign=856991Tylko za 300zł?Jak wyciągać, to na całego.Trochę mi się kojarzy z Sanderusem z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". On nawet szczebel z drabiny do nieba, która przyśniła się św Jakubowi potrafił sprzedać, odpusty różne również.Dyspensy rozmaite sprzedawałby po solidnych cenach. Tylko że takie praktyki zostały jeszcze w średniowieczu zakazane przez któryś sobór.Widocznie pieniądz przesłonił naszym duchownym nawet prawa, które kościól sam stanowił. Wszak nawet cesarz rzymski mawiał "pieniądz nie śmierdzi", ustanawiając opłaty od miejskich szaletów. A na poważnie - już nic, co dotyczy zachłanności duchownych nie jest w stanie mnie zdziwić.
|
|
2 na 2 | Pontifex Maximus (3006 punktów) | > Jeszcze jeden przykład zachłanności katolickiego kleru w Toruniu:> Cytat: Księża dają piątkową dyspensę za 300 złToruńscy duchowni za pieniądze zwalniają wiernych z piątkowych postów, obowiązujących >katolików A czy w ogóle ktoś jeszcze pości w piątki? Podobno to już nie obowiązuje. Nie znam nikogo - a mam wielu znajomych tzw. katolików - kto by pościł w piątki. Moja żona, która jest racjonalną katoliczką oszczędza 1200 zł miesięcznie, bo nie prosi o dyspensę 4 razy w miesiącu (4*300=1200) tylko wcina szyneczkę, którą ja przynoszę z pobliskiego mięsnego. Muszę odstać swoje w kolejce - nawet w piątki w katolickim kraju  Racjonaliści są też po drugiej stronieNie klękamy przed bakterią
|
|
 | 3 na 3 | -jad- (18783 punktów) |
>A czy w ogóle ktoś jeszcze pości w piątki?
Chodzi o niejedzenie mięsa czy w ogóle niczego? Kiedyś, w czwartek, jeden z moich kolegów stwierdził, że już "pół do dwunastej" i trzeba szybko zjeść tą kiełbasę, bo zaraz nie będzie można. Spytałem czy boga nie zadowoliłby bardziej, gdyby przestał kraść sygnał telewizyjny setek kanałów a ten zamiast odpowiedzieć, zmierzył mnie pełnym miłości do bliźniego wzrokiem i wziął się za przeżuwanie.
Dość często spotykam się z tym, że ludzie w piątki mięsa nie jedzą. Moja mała w przedszkolu w piątki jada ryby dla przykładu.
Myśl i rzeczywistość są jak gdyby dwoma odpowiadającymi sobie brzmieniami, o których żaden człowiek nie może powiedzieć z pewnością, które z nich jest głosem, a które echem. Coleridge
|
|
 | 1 na 1 | Autografka (10638 punktów) |
> A czy w ogóle ktoś jeszcze pości w piątki? Podobno to już nie obowiązuje. Nie znam nikogoA ja znam takich. W piątki poszczą, za to szóstego przykazania nie przestrzegają. 
Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. [Goethe]
|
|
|  | witwos (7120 punktów) (zablokowany) | > >A czy w ogóle ktoś jeszcze pości w piątki? Podobno to już nie obowiązuje. Nie znam nikogo> A ja znam takich. W piątki poszczą, za to szóstego przykazania nie przestrzegają.  Ja w piątki jem, to co mi na talerz wrzucą, albo to co jest w lodówce. Przeważnie zimne powietrze. Wszystko mi jedno. O czym mówi to szóste przykazania? Zapomniałem. Pamiętam tylko "nie zabijaj" i "nie kradnij". O pożądaniu to ja już tutaj wystarczająco dużo pisałem.
|
|
| lodowy (1486 punktów) | >Wiedziałem, że za pieniądze można w Kościele Katolickim wszystko kupić, wszystko załatwić....nie >znałem tylko stawek. Okazuję się, że stawki są zróżnicowane....wszystko zależy od zachłanności i >potrzeb finansowych poszczególnych klechów. Który chce mieć bardziej "wypasioną" furę, >atrakcyjniejszą kochankę, lub kochanka bierze więcej. Jakie to logiczne i ludzkie....tylko po co ta >obłuda?
Bez przesady, jakoś nie widzę, żeby księża rozbijali się wypasionymi furami. Nawet jeśli jeden jeździ Maybachem to i tak przeciętny ksiądz czy nawet proboszcz to bidula.
|
|
 | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) |
>Bez przesady, jakoś nie widzę, żeby księża rozbijali się wypasionymi furami. Nawet jeśli jeden jeździ Maybachem to i tak przeciętny ksiądz czy nawet proboszcz to bidula. To niech się za jakąś robotę weźmie jeden z drugim....a nie kombinuje, jak od wiernych wyrwać dodatkową kasę. Młode małżeństwa też nie opływają w luksusy, przeważnie z każdym "groszem" się liczą.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | | lukaszewicz (5674 punktów) |
>To niech się za jakąś robotę weźmie jeden z drugim....a nie kombinuje, jak od wiernych wyrwać dodatkową kasę.
Zaspokajanie potrzeb ludzi to praca.
> Młode małżeństwa też nie opływają w luksusy, przeważnie z każdym "groszem" się liczą.
Ślub kościelny nie jest w Polsce obowiązkowy.Jeżeli kogoś nie stać, może zrezygnować.
Łukaszewicz.
|
|
| |  | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) |
>Zaspokajanie potrzeb ludzi to praca. Gdyby nie indoktrynacja religijna ze strony kościoła, to ludzie w ogóle by nie wiedzieli, że mają jakieś "potrzeby" związane z niejakim panem B. Nikt się przecież z tym nie rodzi, trzeba mu to dopiero do mózgu "w prać".
>> Młode małżeństwa też nie opływają w luksusy, przeważnie z każdym "groszem" się liczą. >Ślub kościelny nie jest w Polsce obowiązkowy.Jeżeli kogoś nie stać, może zrezygnować. Teoretycznie tak....jednak tradycja, przyzwyczajenie, presja rodziny a i czasem własne przekonania robią swoje.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| | |  | 1 na 1 | lukaszewicz (5674 punktów) |
>Gdyby nie indoktrynacja religijna ze strony kościoła, to ludzie w ogóle by nie wiedzieli, że mają jakieś "potrzeby" związane z niejakim panem B. Nikt się przecież z tym nie rodzi, trzeba mu to dopiero do mózgu "w prać".
Sporo naszych potrzeb jest wynikiem jakiejś indoktrynacji.I za zaspokojenie wielu z nich musimy płacić. Problem jest gdy zmusza się nas do płacenia za towar, którego nie zamawialiśmy.
>Teoretycznie tak....jednak tradycja, przyzwyczajenie, presja rodziny a i czasem własne przekonania robią swoje.
To nie moja wina, że ktoś ma takie przekonania.
Łukaszewicz.
|
|
| Degre (752 punktów) | Ale to było przerabiane.W 1517 po odpuszczaniu grzechów za kupowanie odpustów zaczynał powstawać protestantyzm(pierwszy protest) Historia lubi się powtarzać ... Może zrobimy zakłady - kiedy kolejny rozłam  ?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|