Oczywiście wiem doskonale kim jest Norbert Wójtowicz: ur. 1 grudnia 1972, historyk (Uniwersytet Wrocławski) i teolog (Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu). W latach 1997-1999 ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie, od 1997 uczestnik Studium licencjacko-doktoranckiego przy PFT we Wrocławiu, gdzie w 2001 uzyskał tytuł Magistra Licencjonowanego Świętej Teologii, od 1998 doktorant w Instytucie Historycznym UWr, stypendysta The De Brzezie Lanckoroński Foundation - Londyn 2000, członek zwyczajny Societas Scientiarum Plociensis. Aktualnie pracownik naukowo dydaktyczny w Katedrze Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Prowadzi badania nad dziejami i myślą masonerii ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1918-1939. Efektem tych prac jest szereg publikacji, m.in. książki "Sztuka Królewska. Historia i myśl wolnomularstwa na przestrzeni dziejów" (Wrocław 1997) oraz "Wielki Architekt Wszechświata. Teologiczna krytyka masońskich wizji Boga" (Wrocław 1999). Aktualnie w kręgu jego zainteresowań znajduje się kwestia istnienia i funkcjonowania stereotypu masona w polskiej myśli politycznej II Rzeczypospolitej oraz problem praktycznego rozumienia "religii" i "religijności" w wypowiedziach wolnomularzy. Drugim polem jego zainteresowań jest historia kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki związanej z dalekowschodnimi systemami walki. Rzecznik Prasowy Polskiej Federacji Combat Kalaki, Krajowy Rzecznik Prasowy The Millennium School of Martial Arts International w Polsce oraz Krajowy Rzecznik Prasowy World Eskrima Kali Arnis Federation w Polsce. Współautor książki "Combat Kalaki. Alternatywna sztuka walki wywodząca się z tradycji wojowników filipińskich" (Oleśnica 2002). Zwolennik poglądów konserwatywnych i monarchistycznej wizji państwa. Na VI Konwencie Organizacji Monarchistów Polskich (27 listopada 1999) wybrany Strażnikiem Praw ergo Przewodniczącym Sądu Honorowego.
Podjęliśmy współpracę o tyle o ile zamieszczę (prawdopodobnie) kilka jego tekstów o masonerii. Dlaczego? Odpowiedział Pan sam: "Ma on niewątpliwie bardzo dużą wartość poznawczą i nie zawiera wartościujących opinii". Z tego co się zdążyłem zorientować po fragmentarycznym przeczytaniu części nadesłanych prac są one nad wyraz rzetelne, krytyki teologicznej p. Wójtowicz mi nie przysyłał, a jedynie teksty które pozwalają poznać masonerię. Zauważyłem też że podchodzi krytycznie do funkcjonującego stereotypu masona, co jest zaskakujące w kontekście jego biografii, gdyż nie spotkałem się jeszcze z monarchistą o podobnym podejściu. Jeszcze wprawdzie wszystkich tekstów nie zdążyłem przeczytać, ale jeśli są podobne jak ten zamieszczony, to wszystkie się znajdą w Racjonaliście. Już wielokrotnie powtarzałem, że nie stosuję klucza biograficznego w doborze autorów publikacji, lecz jedynie merytoryczny. Odrzucałem wiele tekstów "ateistycznych", które były słabe, a jeśli teksty ludzi o odmiennym niż nasz światopoglądzie były dobre i wyrazili oni chęć ich zamieszczenia w naszym serwisie, to nie było najmniejszych przeszkód w ich zamieszczeniu. Wśród autorów jest wielu takich osób, których nie mogę uznać za racjonalistów, ale których teksty uznałem za racjonalne lub ciekawe poznawczo: - poganie - postmoderniści - sataniści (niemagiczni, lecz filozoficzni) - buddyści - twórcy własnej religijności - newageowcy - chrześcijanie różnych denominacji Norbert Wójtowicz nie będzie zresztą pierwszym katolikiem publikującym w Racjonaliście. W dziale religioznawczym zamieściłem kilka tekstów A. Rumpla (Magister farmacji z Górnego Śląska, aktualnie studiuje zaocznie etnologię na Uniwersytecie Śląskim - liberalna odmiana katolicyzmu, katolicyzm otwarty) Nie interesuje mnie też ani gdzie udziela się p. Wójtowicz, ani co wyprawia Civitas Christiana (w pryzmacie publikacji p. Wójtowicza). Wprawdzie główne pisma p. Wójtowicza to "Rojalista - Pro Patria", "Szewska Pasja", "Posłaniec Serca Jezusa", "Wspólnota Wiary", itp., ale opublikował kilka tekstów w pismach masońskich, np. "'Kozioł' wskaże masona, Polska ze śmiechu kona", "Wolnomularz Polski", [1995], nr 5, s. 14-15. Franco a masoni, "Wolnomularz Polski", 1997, nr 13-14, s. 6-9. Czy istnieje filozofia masońska? (Wywiad z prof. dr. hab. Andrzejem Nowickim), Biblioteczka "Wolnomularza Polskiego". T. 19, [Warszawa 1997], ss. 8. "Szewska Pasja" o masonerii, "Wolnomularz Polski", 1997-1998, nr 17-18, s. 7. Wolnomularze - Psychiatrzy, "Wolnomularz Polski", 1998, nr 19-20 z lutego-marca, s. 13-15. Mistyk i jego Bóg, "Wolnomularz Polski", R. 1999, nr 29, s. 13-14. Wolnomularskie rozumienie wolności, Biblioteczka "Wolnomularza Polskiego". T. 27, [Warszawa 1999], ss. 22 Freemasonry in Poland formerly and today, II edition, "Polish Freemason's Library", Or:. Warsaw 6000/2000, ss. 12. a nawet w takich pismach jak : Czy istnieje filozofia masońska?, "Wiedza Tajemna", nr 15 (2000), s. 16-19. Szatan w loży, "Wiedza Tajemna", nr 18 (2000), s. 70-72. Mistyk i jego Bóg, "Wiedza Tajemna", nr 19 (2000), s. 24. Szatan w loży. Cz. 2, "Wiedza Tajemna", nr 19 (2000), s. 42, 56-57. Nie ma więc doprawdy chyba żadnych przeszkód przed ich publikacją w Racjonaliście. Nie zamierzam publikować CZEGOKOLWIEK z ideologicznych naleciałości powyżej wymienionych osób nieracjonalistycznych nurtów światopoglądowych, oczywiście pewnie nie sposób absolutnie tego uniknąć, ale dbam o to, by nie przekroczyło to granic rozsądku i umiarkowania. Jeśli kiedyś nie uda mi się tego dopilnować, będę wdzięczny za uwagę na ten temat - człowiek nie jest w stanie nigdy się nie pomylić. pozdrawiam
|