Polecam film. film dokumentalny USA, 2004, 52 min. reżyseria: David Priest najbliższe emisje: 25.03 sobota, godz. 20.45 01.04 sobota, godz. 12.20 07.04 piątek, godz. 09.05 Jest głównodowodzącym największej światowej potęgi gospodarczej, przywódcą wolnego świata i głową amerykańskiego rządu. Waga jego odpowiedzialności jest niemierzalna. George W. Bush sprawuje te funkcje na kolanach... w modlitwie i skupieniu. Nawet Pearl Harbor, który pogrążył USA w wojnie, nie wstrząsnął Amerykanami tak drastycznie i dogłębnie, jak wydarzenia z 11 września 2001 roku. Gdy runęły dwie wieże w Nowym Jorku, naród potrzebował silnego przywódcy. W tym dniu George W. Bush sprawował swój urząd dopiero od dziewięciu miesięcy i wciąż walczył z pogłoskami, które mówiły, że tak naprawdę nie on wygrał wybory prezydenckie w 2001 roku, tylko Al Gore. Więc jak człowiek na tak pozornie chwiejnym gruncie stanął na wysokości największego wyzwania Ameryki od 60 lat? Twórcy filmu mówią, że prawdopodobnie żaden prezydent w historii Stanów Zjednoczonych jak George W. Bush śmiało, publicznie i szczerze nie przekłada swojej wiary na pracę. Korespondent BBC Justin Webb twierdzi: "Nikt nie spędza tyle czasu na kolanach co on. Jego administracja słyszy odgłosy modlitwy. Spotkania modlitewne odbywają się w dzień i w nocy. Nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem widok pracowników Białego Domu na korytarzach z Biblią w ręku". Newsweek pisze: "Jego prezydentura jest najmocniej oparta na wierze w dzisiejszych czasach, wspierana zaufaniem do ponadczasowej i duchowej potęgi Boga". Twórcy filmu śledząc Busha i jego ekipę, krok po kroku pokazują, jak próbowali oni stawić czoło kryzysowi powstałemu po 11 września. Realizatorzy mówią, że na krytyczne decyzje powzięte przez George'a W. Busha wpłynęły tajne informacje, które znali tylko on i jego doradcy. Zostały one wprowadzone w życie, by chronić kraj. Dokument odkrywa troskliwego, współczującego i głęboko wierzącego prezydenta - wizerunek rzadko pokazywany w mediach. Przedstawiają nadzwyczajną wiarę i życie w modlitwie prezydenta USA i jej wpływ na jego decyzje osobiste i jako przywódcy wolnego świata. Właśnie religia daje mu wewnętrzny spokój oraz jasność w czasach terroryzmu i chaosu na całym świecie. Ukazują prezydenta wspierającego pogrążony w żałobie naród, gdy w tym samym czasie przygotowywał ich do nadchodzącej wojny - walce z Al-Kaidą, uwalniania Iraku od reżimu Saddama Husseina, wykorzenianiu terrorystów z Afganistanu oraz w czasie ataku terrorystycznego 11.09. W filmie są zawarte publiczne komentarze wielu krytyków Busha oraz wywiady z m.in. telewizyjnym ewangelistą, rabinem, wydawcą katolickim, nauczycielem religii Busha czy obrońcą praw człowieka. Dokument amerykańskiej produkcji "George Bush. Wiara w Białym Domu" jest odmiennym spojrzeniem na prezydenturę Busha od kontrowersyjnego "Fahrenheit 09.11" Michaela Moore'a, powstałego także w 2004 roku. Film od lat siedmiu Film z cyklu: PORTRETY |