List otwarty środowiska pozarządowego do władz
autor(ka): oprac. dobr (redakcja ngo.pl)
2006-03-29, 10:20
wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/183766.htmlPrzedstawiciele środowiska pozarządowego są zaniepokojeni atmosferą,
jaka tworzona jest ostatnio wokół niektórych działań obywatelskich.
Wystosowali do władz państwowych otwarty list w sprawie nieprzychylnych
wypowiedzi niektórych polityków i działaczy partyjnych pod adresem
organizacji pozarządowych. Poniżej publikujemy list. Organizacje, które
solidaryzują się z jego treścią mogą się pod nim podpisywać do niedzieli
(2 kwietnia 2006) włącznie.
W poniedziałek (3 kwietnia 2006) kopia listu wraz z podpisami zostanie
wysłana do marszałków Sejmu i Senatu, szefów klubów parlamentarnych,
Ministerstw Edukacji Narodowej i Polityki Społecznej, Rady Działalności
Pożytku Publicznego, Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży i
prasy.
List otwarty
Jako przedstawiciele środowiska organizacji pozarządowych, inicjatyw i
ruchów społecznych wyrażamy głębokie zaniepokojenie atmosferą, jaka
tworzona jest ostatnio wokół niektórych działań obywatelskich. Niepokoi
nas ton wypowiedzi części polityków, przedstawicieli rządu, urzędników i
mediów.
Sektor pozarządowy to obecnie kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, które w
oparciu o konstytucyjne prawa i wolności zrzeszania się i działania w
ramach różnych form prawnych, w poczuciu odpowiedzialności za państwo,
społeczeństwo, lokalne społeczności, angażują się w rozwiązywanie wielu
problemów, nie czekając aż zrobi to za nie państwo. Świadczą pomoc
społeczną, starają się wyrównywać szanse grup społecznie słabszych,
troszczą się o niepełnosprawnych, dbają o ochronę środowiska, o rozwój
samorządności i przedsiębiorczości, zajmują się edukacją dzieci i
młodzieży, promują kulturę, bronią praw człowieka, prowadzą niezależne
ośrodki badawcze, niosą pomoc humanitarną i rozwojową. Są bezpośrednim
przejawem funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, elementu obecnego
w każdym demokratycznym systemie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat
sektor pozarządowy stał się także ważnym partnerem dla administracji
publicznej, rządu, środowisk politycznych i gospodarczych.
Ponieważ rola organizacji i inicjatyw obywatelskich jest szczególna,
objęte są one nadzorem uprawnionych do tego organów państwa. Powinny
także być poddawane społecznej ocenie. Kluczowe w tym przypadku staje
się pełnienie funkcji kontrolnych wobec organizacji w taki sposób, aby
po pierwsze - nie powielać zadań instytucji powołanych do takich celów,
po drugie - aby kryteria te miały obiektywny i wymierny charakter,
umożliwiający rzetelną ocenę. Kryteria oceny nie mogą godzić w wolność
wyrażania poglądów, wolność sumienia i religii; nie mogą ograniczać praw
i wolności człowieka i obywatela. Przede wszystkim zaś recenzowanie
działalność organizacji i grup obywatelskich nie może być stosowane jako
narzędzie realizacji partykularnych celów politycznych różnych
ugrupowań.
Dlatego też protestujemy przeciwko powtarzającym się ostatnio przypadkom
podważania wiarygodności i rzetelności organizacji oraz arbitralnego
dzielenia ich na "dobre" i "złe".
Nie zgadzamy się, aby - bez zbadania faktów - wyrokowano publicznie o
nieuczciwości i nieprzejrzystości organizacji pozarządowych.
Nie zgadzamy się, aby - bez uzasadnienia i dowodów - wyrokowano
publicznie o szkodliwym wpływie na społeczeństwo niektórych organizacji
i aby w ten sposób kwestionowano ich zgodną z prawem działalność.
Nie zgadzamy się, aby ocen, które działania obywatelskie są politycznie
i ideowo poprawne dokonywali politycy i posłuszne im urzędy.
Nie zgadzamy się, aby organizacje stawały się przedmiotem politycznych
przepychanek.
Nasze obawy i niepokoje mają swoje źródło w:
- napaści na Fundację CASE, o której przypomniano sobie przy okazji
konfliktu wokół Komisji Nadzoru Bankowego i której postawiono szereg
zarzutów, bez sprawdzenia podstawowych faktów potrzebnych do ich
sformułowania;
- konflikcie wokół EkoFunduszu, z zarządu którego bezzasadnie próbowano
odwołać dotychczasowego prezesa i twórcę funduszu, osobę o
niepodważalnym autorytecie;
- zawartym w skierowanym do kuratorów oświaty liście wiceministra
edukacji ostrzeżeniu przed wpuszczaniem na teren szkół organizacji,
promujących "atrakcyjne hasła pacyfistyczne, ekologiczne i antywojenne
bezkrytycznie przyjmowane przez młodzież", a niosące w rzeczywistości
"szkodliwe treści wychowawcze";
- idącym za listem wiceministra ostrzeżeniu działaczy bielskiego Forum
Młodych PiS przed działalnością jednej z bardziej skutecznych i uznanych
organizacji ekologicznych - Klubu Gaja, której metody działania zostały
podczas specjalnej konferencji prasowej porównane do działalności sekt;
- sposobie uzasadnienia negatywnego stanowisko niektórych posłów i
polityków wobec programu edukacji z zakresu ratownictwa medycznego,
który miałby być realizowany w szkołach przez Wielką Orkiestrę
Świątecznej Pomocy (zdaniem krytykujących szef WOŚP "jak dotąd zrobił
więcej szkody niż pożytku w wychowaniu młodego pokolenia", zaś sama WOŚP
jako kontrowersyjna organizacja, nie powinna działać w placówkach
oświatowych).
Ponieważ wszystkie te przypadki miały miejsce w ciągu ostatnich paru
tygodni, tendencję tę uważamy za niepokojącą. Chcemy, aby obywatele -
zarówno ci zrzeszeni w ramach organizacji, jak i ci niezrzeszeni - mogli
nadal swobodnie działać na rzecz publicznego dobra. Chcemy też, aby
nadal możliwa była wielość poglądów i żeby każda zgodna z prawem
inicjatywa mogła się rozwijać z pożytkiem dla wszystkich
zainteresowanych. Jednocześnie nie chcemy, aby wykorzystywano
organizacje do realizacji celów politycznych.
Pozostaniemy gotowi bronić przedstawionych powyżej przekonań niezależnie
od układów politycznych, sytuacji gospodarczej i społecznych nastrojów.
Warszawa, 28 marca 2006
Federacja Polskich Banków Żywności
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
Fundacja Idealna Gmina.
Fundacja Rodzić po Ludzku
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego
Fundacja