Najnowsze wydanie Forum (nr 15) swoim tematem wiodącym czyni ateizm. Podaje dane statystyczne: Francja - 44%; Szwecja, Norwegia, Dania, Finladia - od 60 do 85% ateistów, wzrost udziału ateistów w społeczeństwie Hiszpanii od 13% (1998) do 20% (2006). Przedstawia pojęcie ateizmu z kilku punktów widzenia. Swoje zdanie prezentuje Richard Dawkins. Nieco inne spojrzenie na ateizm poznajemy w wypowiedziach Salvadora Panikera. Mark Steyn powołuje się na korzyści, jakie odnosi ludzkość z chrześcijaństwa (przykład Matki Teresy, hmm..). W Emipkach pojawił się też nowy numer RES HUMANA (1-2/2006). Prezentuje wiele interesujących tekstów, między innymi o ateizmie humanistycznym, moralności codziennej czy filozofii człowieka Tadeusza Kotarbińskiego. Z pewnego punktu widzenia ciekawym jest krótki tekst o malejącym wpływie katolicyzmu w krajach latynoamerykańskich oraz przyczynach takiego stanu rzeczy.
|