Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wiersz "Szachy" - prośba o korektę

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
28-05-2006 10:36OcykanWiersz "Szachy" - prośba o korektę
Buszując po Internecie trafiłem na poemat nieistniejącej już niestety grupy kabaretowej Loża 44 pod tytułem "Szachy", który bardzo mi się spodobał. Niestety, opublikowany tekst jest (jak to określają bibliści) skażony. W dwóch wierszach (2 od góry, 5 od dołu) znajdują się nic nie znaczące wyrazy: "anem" i "zdarzeńsanem" (wyróżnione przeze mnie). Może ktoś z dobrą pamięcią zna oryginalny tekst i wie co tam powinno być? Lub przynajmniej domyśla się, co by pasowało do reszty tekstu i miało sens. Będę wdzięczny...
SZACHY
Na swej wielkiej szachownicy,
Za zdarzeń anem,
Los ustawia kukiełki drewniane.
Znowu stają przy sobie, pozornie bezduszne,
Zwykłych szachów szeregi posłuszne.
Na bezkresnej platformie
Tysiąc drewnianych graczy
Staje w miejscach, które los im wyznaczył.
I za chwilę gra już rozpocznie się!
Jeden będzie królem!
Drugi pionkiem w grze!
Ty nie będziesz królem,
Ty nie będziesz panem,
Czcić nie będą cię kukły drewniane.
Musi ktoś być na dole, aby inny był górą,
Więc będziesz pionkiem posłusznym figurom!
Takie losu zrządzenie niech cię nie zastanawia,
Wszak nie tylko los grę całą ustawia.
I reguły gry nie dotyczą cię.
Ty masz słuchać, bowiem jesteś tylko
Pionkiem w grze!
Czasem błyśnie odmiany nadzieja spóźniona
Gdy figury się zmieniają na tronach.
Umarł król - niech więc rządzi następny wybrany,
Zabrzmią głosy pochlebców drewnianych.
I już wiesz, choć dotychczas może nie rozumiałeś,
Że grasz w grę, którą dawno przegrałeś.
I że naprawdę już nic nie zmieni się.
Król, jest królem,
A ty tylko pionkiem w jego grze!
A nawet jeśli przejść przez równinę
Cudem będzie ci dane,
Nie łudź się, że zostaniesz hetmanem.
Na fotelu z oparciem wyzłoconym nie siędziesz,
Tak jak król już nigdy pionkiem nie będzie!
Więc wykreśl tysiąc fałszywych z gruntu
Prawd tego świata,
Bo tylko w bajkach pion królowi daje mata!
Gra ma inne prawa,
Inne życie ma.
Będziesz pionkiem - tak dla ciebie skończy się gra!
I znów na pustej szachownicy,
Za zdarzeńsanem,
Los rozstawi nowe kukły drewniane.
I od nowa znów gra rozpocznie się.
Znów ktoś będzie królem,
A ktoś pionkiem w jego grze!

Ocykan
Widzę, że mi obcięło. Dla zainteresowanych podaję link (jest tam cały wiersz "Szachy" i inne utwory grupy Loża44).
www.venco.com.pl/~eloy/varia/loza44/poezja.html
Balkowski (5685 punktów)
>nic nie znaczące wyrazy: "anem" i "zdarzeńsanem"
"ekranem" i "zdarzeń ekranem" mogą być?
Ocykan (3528 punktów)
>"ekranem" i "zdarzeń ekranem" mogą być?
Dla mnie mogą. Ciekaw jestem jednak, co miał na myśli autor. Może znajdzie się ktoś, kto pamięta oryginalny tekst. A może sam autor?...
chinska zupka;) (118 punktów)
nie znam tekstu, ale staram sie byc kreatywna i wymyslilam ze anem- pnem, a zdarzeńanem-zdarzeń pnem
mo.ko (49 punktów)
hmm...
parawanem?
zdarzeń parawanem?


"Życie jest wielkim zaspokojeniem - śmierć wielką wstrzemięźliwością. Dlatego wykorzystaj życie - TU I TERAZ!"

Wróć do listy wątków działu Kultura

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365