 |
Europejskie potępienie Polski Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-12-2005 22:28 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Europejskie potępienie Polski | W Parlamencie Europejskim przygotowywana jest rezolucja w sprawie łamania praw człowieka w Polsce, przede wszystkim w zakresie praw gejów.
Może problem zostanie potraktowany nieco szerzej i tutaj pytanie - co powinno się podnieść i na co wskazać?
Jest to o tyle trudne, ze inne sprawy np. w zakresie sytuacji mniejszosci swiatopogladowych nie sa tak efektowne, wiec i pewnie nie beda tak interesujace dla autorow. Trudno jest wskazac cos spektakularnego w zakresie dyskryminacji mniejszosci swiatopogladowych, a zestawianie pojedynczych przypadkowo w caly obraz tutaj pewnie nie wchodzi w gre.
Dlatego jesli cos jest rownie spektakularne to chyba eskalacja klerykalizacji struktur wladzy i zycia publicznego a tym samym narastajaca presja ideologiczna. Rzad narodzil sie niejako w kruchcie, jeszcze pamietam te relacje z narad w palacu biskupim, kiedy po wszystkim media dopadaja biskupa, aby pytac o polski rzad... Caly rzad, zaprzysiezony "w imie boga" (jeden Religa nie przysiegal bogu) a Marcinkiewicz konczac swoje przemowienie w palacu prezydenckim po zaprzysiezeniu rzadu robi religijny teatr deklarujac po szeregu poboznych zyczen: "Z boza pomoca - dokonamy tego!". Zaraz potem zaczynaja sie kursy miedzy Toruniem i Warszawa...
Telewizja coraz bardziej zamienia się w przedłużenie ramienia Kościoła, a zapis o wartosciach chrzescijanskich w ustawie medialnej rozgrzesza natarczywa indoktrynacje religijna, wiadomosci w coraz mniejszym stopniu dotycza spraw donioslych, coraz wiecej tresci to zupelnie marginalne informacje z zycia kosciola i Watykanu. Programy publicystyczne, ktore ksztaltuja opinie, oddalaja sie od standardu dyskutowania problemow i scierania roznych racji na rzecz moralizatorstwa i pseudodyskusyjnego forsowania tezy nie wychylajacej sie poza katolicki widnokrag (zwlaszcza dotyczy to telewizji publicznej!)
Dlatego tez nalezy podkreslac, ze problem tresury ideologicznej jakiej podporzadkowany jest przekaz publiczny i coraz bardziej zycie spoleczne, jest wprawdzie mniej spektakularny niz problem nietolerancji w stosunku do homoseksualistow, lecz nie mniej grozny. Nietolerancja dla inaczej kochajacych, inaczej myslacych, inaczej zyjacych ksztaltuje w Polsce ogolna niechec i uprzedzenia do tego, co odbiega od coraz mocniej forsowanego modelu Polaka-katolika. Oznacza to, ze kierunek zycia spoleczno-politycznego w Polsce zmierza duzymi krokami do grzebania spoleczenstwa otwartego i pluralistycznego.
Mozna sie spodziewac, ze postawy niekomformistyczne beda coraz bardziej w cenie tak jak tchorzostwo bedzie coraz powszechniejsze.
Notabene, w ostatnim czasie w Racjonaliscie dwie osoby prosily, aby zdjac ich teksty krytyczne wzgledem kosciola.
Witamy w Ciemnogrodzie... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Volrath (3440 punktów) | Poczekajmy troszkę, będzie TVPiS zamiast TVP, to i na zachodzie zauważą, że z wolnością słowa, neutralnością i demokratycznością zarówno państwa jak i mediów publicznych jest u nas kruchutko.
|
|
| Bistzack (697 punktów) | Oto co wytwarza, promuje i podtrzymuje Kościół katolicki w Polsce - ksenofobię, nietolerancję do wszystkiego co inne, głupotę, ciasnotę umysłową, tchórzostwo... I właśnie Kk i jego wpływ na społeczeństwo polskie powinno zostać poddane krytyce. To byłoby bardzo odważne posunięcie, ale Parlament Europejski, jak sądzę, woli iść po mniejszej linii oporu i skrytykować skutek zamiast przyczyny negatywnych postaw wśród Polaków. Chyba, że się mylę i wraz z potępieniem łamania praw człowieka zostaną podane również przyczyny takiego stanu. Cytat:Notabene, w ostatnim czasie w Racjonaliscie dwie osoby prosily, aby zdjac ich teksty krytyczne wzgledem kosciola. Brrr, powiało grozą! Autorzy się uparli, czy prowadzone są nagocjacje w sprawie zatrzymania tekstów na Racjonaliście?
|
|
 | | Mariusz Agnosiewicz | > Oto co wytwarza, promuje i podtrzymuje Kościół katolicki w Polsce - ksenofobię, nietolerancję do wszystkiego co inne, głupotę, ciasnotę umysłową, tchórzostwo...A nie wszędzie Kościół i jego najbardziej zaangażowani katolicy są tacy jak w Polsce. W Polsce najgorsza część Kościoła i katolicyzmu jest agresywna i aktywna, a część zrównoważona generalnie bierna. Np. we Francji są takie środowiska katolickie, że możliwa byłaby ich współpraca z PSR. Mam nadzieję, że polscy zrównoważeni katolicy nie będą jak dotąd bezczynnie obserwować tego co się dzieje, bo przecież nie każdy katolik życzy sobie państwa wyznaniowego. > I właśnie Kk i jego wpływ na społeczeństwo polskie powinno zostać poddane krytyce. To byłoby bardzo odważne posunięcie, ale Parlament Europejski, jak sądzę, woli iść po mniejszej linii oporu i skrytykować skutek zamiast przyczyny negatywnych postaw wśród Polaków.Bo i nie całą winę ponosi Kościół. > Brrr, powiało grozą! Autorzy się uparli, czy prowadzone są nagocjacje w sprawie zatrzymania tekstów na Racjonaliście?Powiedzmy, że wyperswadowałem to częściowo, poprzez zawstydzenie  Strach ma wielkie oczy, ale w istocie nie jest taki groźny, jak może wyglądać. Stąd takie obawy traktuję jako przejaw małostkowości i iracjonalnego konformizmu.
|
|
|  | | Bistzack (697 punktów) | Cytat:A nie wszędzie Kościół i jego najbardziej zaangażowani katolicy są tacy jak w Polsce. W Polsce najgorsza część Kościoła i katolicyzmu jest agresywna i aktywna, a część zrównoważona generalnie bierna. Np. we Francji są takie środowiska katolickie, że możliwa byłaby ich współpraca z PSR. Mam nadzieję, że polscy zrównoważeni katolicy nie będą jak dotąd bezczynnie obserwować tego co się dzieje, bo przecież nie każdy katolik życzy sobie państwa wyznaniowego. To prawda, ale właśnie poprzez swoją bierność popierają tę agresywną część. Wychodzi więc na to, że chcąc nie chcąc przyczynają się oni do stanu jaki możemy obserwować. Nie zauważyłem dotąd przełamania takiej bierności, choć być może takie postawy istnieją? Cytat:Bo i nie całą winę ponosi Kościół. Stanowi on jednak na tyle poważny problem, iż powinien zostać uwzględniony w planowanej krytyce jako jedna z głównych przyczyn braku poszanowania dla praw człowieka. Czy na taką krytykę jest zgoda? Co jeszcze powinno zostać wymienione wśród przyczyn, jeśli cokolwiek?
|
|
| mohawk (2936 punktów) | > Może problem zostanie potraktowany nieco szerzej i tutaj pytanie - co powinno się podnieść i na co wskazać? Jest to o tyle trudne, ze inne sprawy np. w zakresie sytuacji mniejszosci swiatopogladowych nie sa tak efektowne, wiec i pewnie nie beda tak interesujace dla autorow. Trudno jest wskazac cos spektakularnego w zakresie dyskryminacji mniejszosci swiatopogladowych, a zestawianie pojedynczych przypadkowo w caly obraz tutaj pewnie nie wchodzi w gre.To prawda. Przypadek marszów równości jest spektakularny i nie poddaje się żadnym zmiękczającym interpretacjom. Wiadomo natomiast, że rozeznanie zagranicy w sprawach wewnętrznych państw 'egzotycznych' jest umiarkowane i przeto trudno oczekiwać potępienia spraw mniej spektakularnych i podatnych na uspokajające chachmęciarstwo. Być może można by wymienić tu jeszcze ograniczenia wolności słowa związane z egzekwowaniem prawa o obrazie uczuć religijnych, czyli przysłowiową Nieznalską, ale także najnowsze przykłady tego typu cenzorskich zapędów. > Dlatego jesli cos jest rownie spektakularne to chyba eskalacja klerykalizacji struktur wladzy i zycia publicznego a tym samym narastajaca presja ideologiczna.Tyle, że jak sam cytowałeś w innym wątku: Unia Europejska respektuje i nie narusza przewidzianego prawem krajowym statusu kościołów i stowarzyszeń lub wspólnot religijnych w Państwach Członkowskich. U nas klerykalizacja jest 'przewidziana prawem krajowym', a ponadto międzynarodowym (konkordat) i 'naturalnym'.  > [...]a Marcinkiewicz konczac swoje przemowienie w palacu prezydenckim po zaprzysiezeniu rzadu robi religijny teatr deklarujac po szeregu poboznych zyczen: "Z boza pomoca - dokonamy tego!".To taka polisa ubezpieczeniowa. Tylko z bożą pomocą może się to udać. Czyli, mówiąc po ludzku, nie licz, Narodzie, na nic.  > Zaraz potem zaczynaja sie kursy miedzy Toruniem i Warszawa...Wreszcie w Polsce są media, w których można mówić bez żadnego skrępowania, można mówić, co się chce - Zbigniew " Wannabe" Wassermann w rozmowie z Jackiem Żakowskim. W nagrodę rząd zbuduje 'rydzykówkę' - porządną trasę łączącą obie 'stolice' państwa. > Telewizja coraz bardziej zamienia się w przedłużenie ramienia Kościoła, a zapis o wartosciach chrzescijanskich w ustawie medialnej rozgrzesza natarczywa indoktrynacje religijna, wiadomosci w coraz mniejszym stopniu dotycza spraw donioslych, coraz wiecej tresci to zupelnie marginalne informacje z zycia kosciola i Watykanu.Kiedyś wydawało mi się, że po śmierci papieża-Polaka powróci jakiś umiar w przekazach z Watykanu. Niestety nic takiego nie nastąpiło. Co najwyżej czepili się Benedykta XVI za 'posdrawjam pielgschimof s Polski'. Najlepsze jest jednak jak wszystkie przekaziory z całą powagą rozprawiają o tym, iż w procesie beatyfikacyjnym nastąpi rzetelna weryfikacja świadectw o 'cudach'. > Programy publicystyczne, ktore ksztaltuja opinie, oddalaja sie odstandardu dyskutowania problemow i scierania roznych racji na rzecz moralizatorstwa i pseudodyskusyjnego forsowania tezy nie wychylajacej sie poza katolicki widnokrag (zwlaszcza dotyczy to telewizji publicznej!)Co gorsza, ostatnio to już nie tylko Pospieszalski... > Mozna sie spodziewac, ze postawy niekomformistyczne beda coraz bardziej w cenie tak jak tchorzostwo bedzie coraz powszechniejsze.W swoim najnowszym felietonie Urban - słusznie moim zdaniem - wypowiedział się w takim mniej więcej duchu, iż wielkim sukcesem kaczyzmu jest to, że chociaż jeszcze nikogo nie 'zdekomunizowano', nie zwolniono z pracy, nie potraktowano Urzędem Antykorupcyjnym, Komisją Prawdy i Sprawiedliwości czy 'oczyszczonymi' specsłużbami, to jednak narasta w społeczeństwie [choć raczej nie w szerokich kręgach] poczucie zagrożenia, obawa i autocenzura. [nie cytuję dokładnie] > Notabene, w ostatnim czasie w Racjonaliscie dwie osoby prosily, aby zdjac ich teksty krytyczne wzgledem kosciola.Zdjąłeś?
|
|
 | |
| Patuszkin (2279 punktów) | >Telewizja coraz bardziej zamienia się w przedłużenie >ramienia Kościoła, a zapis o wartosciach chrzescijanskich w >ustawie medialnej rozgrzesza natarczywa indoktrynacje >religijna, wiadomosci w coraz mniejszym stopniu dotycza >spraw donioslych, coraz wiecej tresci to zupelnie >marginalne informacje z zycia kosciola i Watykanu. Programy >publicystyczne, ktore ksztaltuja opinie, oddalaja sie od >standardu dyskutowania problemow i >scierania roznych racji na rzecz moralizatorstwa i >pseudodyskusyjnego forsowania tezy nie wychylajacej sie >poza katolicki widnokrag (zwlaszcza dotyczy to telewizji >publicznej!)
Rośnie moc, zresztą dawno ściągnieto szaty z króla, ingerencji polityków w media. Każdy nowo powołany rząd zaczyna od porządków w TV. Kto ma media, ma władzę i na odwrót. Ciemnogród chcą nam zrobić w kraju. Pomiędzy półkulami mózgowymi nowo wybranych dzieją się rzeczy nieprzyzwoicie absurdalne. Ta ich retoryka dźga człowieka w samo epicentrum jego jestestwa, ale cóż, bawi mnie ta gra, którą uprawiają. Kiedy sobie uświadomię, że to polityczne show jest takie łatwe do przejrzenia, słodkie znużenie przykrywa mi oko, a na ustach pojawia się błogi uśmiech.
Dobranoc.
Piotrek Patucha
|
|
| qazad (130 punktów) | ja wczoraj słyszałem, że przedmiotem sprawy jest głównie zbyt powolne sądownictwo, które coraz częsciej jest zaskarżane do Strasburga.
|
|
| Wilhelm | To przykre, ze tak sie dzieje w Polsce. W sumie nie wiadomo czy smiac sie czy plakac odnosnie "wyczynow" p.Wassermanna, Dorna i Ziobry. Jednak musze Was rozczarowac: Psa z kulawa noga nie interesuje co sie dzieje w Polsce. Pewne informacje o Polsce mozna otrzymac z ARTE (niemiecko-francuskiej telewizji) oraz z Euronews. Wbrew "goracym" informacjom z polskich serwsow jakoby niemieckie media bardzo reagowaly na dyskryminowanie homoseksualistow w Polsce,zaden powazny duzy dziennik (Spiegel, FAZ, Focus, Süddeutsche Zeitung)nie robil z tego powodu halo. Wymieniono jedynie kim sa bracia Kaczynscy i jakie poglady reprezentuja. Natomiast robiono sobie zarty z filmu "O dwoch takich...", co uzupelnia obiegowa opinie o Polakach-zlodziejach.
Erst wenn die Wolken schlafengehn, kann man uns am Himmel sehn,wir haben Angst und sind allein, Gott weiß ich will kein Engel sein.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|