Racjonalista - Strona głównaDo treści
Może wybudować w RP ze 2-3 elektrownie atomowe?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-01-2006 20:28Andro (1185 punktów)Może wybudować w RP ze 2-3 elektrownie atomowe?
Racjonaliści.
   Czy nie byłoby racjonalne w Polsce wybudować elektrownię atomową, potem drugą i trzecią z myślą o tym, aby powoli uniezależniać się od rosyjskiego, niepewnego gazu. Tym bardziej, że w perspektywie dającej przewidzieć się przyszłości zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, a w związku z międzynarodowymi zobowiązaniami RP produkcja tejże w naszym kraju będzie maleć (zamykanie elektrowni węglowych z powodu emisji spalin).
Chciałbym poznać Wasze racjonalne zdanie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mr.Ale (5 punktów)
>Racjonaliści.
>   Czy nie byłoby racjonalne w Polsce wybudować elektrownię
>atomową, potem drugą i trzecią z myślą o tym, aby powoli
>uniezależniać się od rosyjskiego, niepewnego gazu.
Tyle, że z elektrowni atomowej będzie prąd, ale gazu już nie bedzie. Co oznacza rezygnację z tysięcy kuchenek gazowych i tysięcy pieców gazowych w całym państwie.

>(zamykanie elektrowni węglowych z powodu emisji spalin).
Elektrownie atomowe też zanieczyszczają środowisko, promieniowaniem. Coś za coś, a sam nie wiem co jest bardziej destruktywne dla rodzaju ludzkiego, promieniowanie czy emisja dwutlenku i tlenku węgla.
Andro
W wielu nowobudowanych budynkach nie ma instalacji gazowej.
Jak z emisją spalin i efektem cieplarnianym jest bardzo trudno walczyć, tak napromieniowane odpady można składować w zamkniętych wyrobiskach kopalnianych, bez szkody dla otoczenia...
aries
Jestem ZA, pod warunkiem ze wszystkie trzy beda usytuowane wokol Warszawy.W promieniu 50 km. od pamietnego Palacu. Dostawy energii dla reszty kraju beda wychodzic z Centrum.Tak jak wszystkie inne dyspozycje.
damian (127 punktów)
nie wydaje mi się, żeby to przeszło. prawdą jest , że węgiel nam sie skonczy i to niedługo, a nowe budynki mieszkalne nie są zaopatrzone w instalacje gazowe- wyłącznie prąd.
pametajmy jednak, że w pamięci tysięcu osób wciąż tkwi czarnobyl. nie wiem na jakiej zasadzie wybudowanoby te elektrownie, ale wydaje mi się ze społeczeństwo musialoby wyrazić zgodę. a co do skutkow uboczny, to niestety, ale nie ma noic za darmo a wypadki się zdarzają.
zima (560 punktów)
Pomysł jest przyszłościowy.
Anglia podjęła tego rodzaju działania by się od Putina uniezależnić. Widać im się opłaca. Nam z powodu klimatu powinno się opłacać podwójnie.
/------------------------------
Ad infinitum ad infinitum...
sabishi (246 punktów)
Do roku 2025 w Polsce na pewno powstanie elektrownia jądrowa, lokalizacji jeszcze nie ma. Cały problem w tym, że gdybyśmy wybudowali elektrownie w Żarnowcu problemu energetyczne w tej chwili byłyby dużo mniejsze.Infrastruktura była gotowa, nawet osiedle pracownicze, reaktor był zakupiony, mielibyśmy własną kadrę naukowo-pracowniczą, została wybudowana elektrownia szczytowo-pompowa. Wszystko zapięte na ostani guzik, a tu figa. Wiele pracy i pieniędzy poszło się gonić. Cały czas utrzymujemy nierentowne elektrownie opalane węglem, emitujące wszelkiego rodzaju gazy do atmosfery, efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, pylice etc, a również promieniowanie radioaktywne, ponieważ w pokładach paliw kopalnych również znajdują się pierwiatki radioaktywne.

"Nie buduj zamków na piasku, ni szczęścia na sercu kobiety" Seneka Młodszy
Kowalski (13 punktów)
>Do roku 2025 w Polsce na pewno powstanie elektrownia jądrowa,

Nie powstanie
Wegiel wcale nam sie nie konczy a popyt na niego wzrasta, UE nawet zafundowalo nam doplaty do rozbudowy Zablebia Lubelskiego (gdzie od 1993 ta sama Unia wprowadzila nam liczne restrykcje)).
Elektrownie atomowe są świetne, faktycznie. Z tego co pamietam to 1kg pierwiastka zastepuje 500 ton węgla kamiennego. Słowem: mnostwo energii, szkoda tylko ze połowa z tego wędruje do samej elektrowni by mogła działać. Ogólnie na świecie panuje teraz trend by zamykac (wygaszać) elektrownie atomowe. Robią to już przykładowo Stany Zjednoczone, Kanada i Szwecja (a wygaszanie kosztuje równie wiele energii- czerpanej z węgla, i trwa to kilkanaście lat, bardziej obrazowo: by wygasić dwie elektrownie atomowe potrzeba tyle energii co produkuje jedna).
Poza tym wszystkim, są działy przemysłu, które bez węgla działać nie mogą a elektrownia im tego nie zastąpi. W Polsce przemysł hutniczy wciąż działa a i na świecie buduje się teraz huty (przykładowo niedawno powstała wielka i zarazem pierwsza huta w Australii)
zima (560 punktów)
Co rozumiesz przez wygaszanie? Bo coś mi tu w tym miejscu nie gra. I to bardzo.
/----------------------------------------------
Ad infernum czy ad infinitum?
sabishi (246 punktów)

>Nie powstanie

owszem powstanie, do roku 2025 Polska ma posiadać elektrownie jądrową, jest to już od paru dobrych lat w polskim planie energetycznym, a związane jest to głównie z normami jakie za 20 lat będziemy musieli spełniać w niwelacji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, przez co będzie trzeba ograniczyć energię dostarczaną z elektrowni węglowych, a energetyka odnawialna nie zaspokoi potrzeb energetyki w sposób wystarczający.
Zupełnie inną sprawą jest wydobycie węgla dla innych niż elektrownie podmiotów gospodarczych, chodzi w tym wszystkim o elektrownie.
Dodatkową sprawą jest wysoki koszt uzyskania energii z elektrowni węglowych w porównaniu z energetyką atomową. Nie mówiąc już o wyskokich kosztach uzyskania energii ze źródeł odnawialnych innych niż energetyka wodna.

"Nie buduj zamków na piasku, ni szczęścia na sercu kobiety" Seneka Młodszy
ozim
Rozwój gospodarczy w szybkim tempie (wzrost 5%) wymagać będzie dwukrotnego zwiększenia mocy elektrowni w Polsce - o 30 MW - w ciągu 20 lat . Na dzień dzisiejszy nowe inwestycje (elektrownia Opole itp.) ledwie kompensują moce wycofywane. W krajach starej UE na jednego mieszkańca zużywa się od 2 do 7 razy więcej energii elektrycznej.
Koszty będą nieprawdopodobne, ale trzeba będzie je ponieść - blok energetyczny o mocy 200 MW w elektrowni Bełchatów kosztował 800 mln złotych. Elektrownia atomowa kosztowała by z 10 razy tyle...
Volrath (3440 punktów)
Racjonalnie byłoby zacząć wykorzystywać to, co mamy, czyli jedne z największych złóż w Europie.
I uniezależnić się prawie całkowicie od Rosji.

Elektrownie atomowe - też by się przydało.
Maciej Misiura (54 punktów)
Witam! Wydaje mi się, że energia elektryczna pozyskiwana z elektrowni atomowych jest jak najbardziej dobrym i korzystnym rozwiązaniem dla energetycznych problemów Polski. Pozwoli uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Pierwszym krokiem ku budowie elektrowni atomowiej musi być rozpoczęcie kampanii informacyjnej, która przekonała by Polaków do pomysłu elektrownii jądrowej. Wszyscy pamiętają jeszcze czarnobylską tragedię. Jeżeli RP wykosztuje się na elektrownie jądrową, powinien być to nowoczesny obiekt, zgodny z normami bezpieczeństwa. Klimat Polski wydaje się być odpowiedni, nie ma tu upałów i pewnie nie byłoby niepczekiwanych problemów z chłodzeniem reaktorów, jakie miały miejsce kilka lat temu w Francji. Pomysł budowy elektrowni pewnie ucichnie za kilka tygodni, o ile Kreml nie zakręci kurka....
zima (560 punktów)
Coś ciekawego:
biznes.interia.pl/news?inf=708609
PSE chce budowac elektrownie atomową! Chwała im za to!
/------------------------------------------------
Ad infinitum ad infinitum....
Andro (1185 punktów)
Niestety możemy sobie klepać na tym forum do woli o elektrowniach atomowych nic przez to nie osiągając...
Cóż z tego, że to racjonalne, jak nikt nie ma odwagi tego wytłumaczyć społeczeństwu, któro słysząc "elektrownia atomowa" widzi Czarnobyl...
Pozdrawiam

Bądź zimny albo gorący
letniego wypluję z ust moich
resa
Duzo lepszym pomyslem byloby zainwestowanie w rozwoj techniki i rozwuj prac nad synteza wodoru. Na nieszczescie nie ma jeszcze zadowalajacej metodz otrzymywania energii w ten sposob, ale gdyby rzad nie szczedzil kasy naszym naukowcom to oni nie musieliby sie szlajac po swiecie zeby zobaczyc tokamak, a my bylibysmy duzo blizej niezaleznosci energetycznej.
Wilhelm
Przemyslowo wodor otrzymuje sie ...z gazu ziemnego jako polprodukt do syntezy amoniaku i nawozow sztucznych. Caly problem w tym, ze nie znamy czystego i wydajnego sposobu wytwarzania wodoru. Elektroliza do nich nie nalezy, jedyna i ekologiczna (bo nie narusza bilansu CO2) metoda to zgazowanie biomasy. Jesli ktos z was zna niemiecki to odsylam do: www.fzk.de/fzk/idcplg?IdcService=FZK&node=0987
Z wykorzystaniem wodoru nie ma w zasadzie problemu. Tylko ten wodor stanowi problem...

Erst wenn die Wolken schlafengehn, kann man uns am Himmel sehn,wir haben Angst und sind allein, Gott weiß ich will kein Engel sein.
Wilhelm
>Racjonaliści.
>   Czy nie byłoby racjonalne w Polsce wybudować elektrownię
>atomową, potem drugą i trzecią z myślą o tym, aby powoli
>uniezależniać się od rosyjskiego, niepewnego gazu. Tym
>bardziej, że w perspektywie dającej przewidzieć się
>przyszłości zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie
>rosło, a w związku z międzynarodowymi zobowiązaniami RP
>produkcja tejże w naszym kraju będzie maleć (zamykanie
>elektrowni węglowych z powodu emisji spalin).
>Chciałbym poznać Wasze racjonalne zdanie.
>
Dlaczego nie? Wszak mnogosc form pozsyskiwania energii jest jedyna forma obrony na wypadek kryzysu (kataklizmu) energetycznego. Przyroda tez sie tak broni, wszak w prawdziwym lesie nie znajdziecie monokultury.
Jest jenak maly szkopol: koszty uzyskania tejze energii. Stac nac co prawda na becikowe ale czy na chocby 1 elektrownie atowowa? Watpie.

Erst wenn die Wolken schlafengehn, kann man uns am Himmel sehn,wir haben Angst und sind allein, Gott weiß ich will kein Engel sein.
Celecrin (11895 punktów)
Cześć
Polska musi zbudować elektrownię atomową, uciec się po prostu od tego nie da. Jednak powinniśmy zainwestować w elektrownię nowoczesną, skoro straciliśmy tyle lat, nie warto inwestować w reaktory chłodzone i moderowane wodą.
Polski nie stać na to, byśmy nie posiadali reaktorów chłodzonych na przykład helem!

To właśnie wysokotemperaturowe reaktory jądrowe chłodzone helem mogą być rozwiązaniem dla polskiej gospodarki, ponieważ oprócz wytwarzania energii elektrycznej, mogą spełniać inne zadania. Gaz napędzając turbiny ma temperaturę ok. 850-950 stopni, może być wykorzystany na przykład do przemysłowego wytwarzania wodoru(!), lub technologicznego przerobu węgla. Moglibyśmy więc bezpośrednio popracować nad uzależnieniem od gazu. To szansa dla polskiej gospodarki.

Mało tego, reaktory chłodzone helem są kilkadziesiąt razy wydajniejsze od klasycznych PWR(!), w związku z tym nie wytwarzają tyle zużytego paliwa, jest ono tańsze, może zostać poddane przeróbce "na miejscu" na mniej szkodliwe i "wyrzucone", a nie używane dalej do wzbogacania uranu.

Jest szansa, że Zieloni będą za!!

Lacho calad, drego morn

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365