Racjonalista - Strona głównaDo treści
To jednak był falstart

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
05-03-2022 12:05MaxGolonko3 (3459 punktów)To jednak był falstart
Grafika:
www.scienc(*)_first-stars_feat-1030x580.jpg

Tuż po Wielkim Wybuchu, około 13,8 miliarda lat temu, wszechświat był gorącym "gulaszem" materii.
Gwiazdy prawdopodobnie zamigotały dopiero co najmniej 100 milionów lat później - to słabo poznana era kosmosu.
Znalezienie śladów wiązek światła pierwszych gwiazd uzupełniłoby historię kosmosu.

W 2018 roku naukowcy oznajmili, że subtelna sygnatura fal radiowych z początków historii wszechświata ujawniła erę,
w której pojawiły się pierwsze gwiazdy, znaną jako "kosmiczny świt".

Najwcześniejsze błyski zarejestrowano ponoć podczas eksperymentu EDGES w australijskim buszu.

Naukowcy poinformowali wtedy o wykryciu zagłębienia w określonych długościach fal radiowych,
co miało być znakiem światła pierwszych gwiazd wchodzących w interakcję z otaczającym gazem wodorowym.
Jednak wynik budził sceptycyzm, ponieważ spadek był głębszy niż oczekiwano.

Nowy, bardziej zaawansowany eksperyment, nie znalazł jedna śladu "kosmicznego świtu".

(może JWST coś więcej ujawni - E.)

www.scienc(*)st-stars-cosmic-dawn-not-found
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365