 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-11-2011 19:16 | Despite (432 punktów) | Polska bieda.
1 na 1 | Ostatnio trafiłem na wywiad przeprowadzony z Władysławem Grabskim (brat Stanisława) w 1936 roku na stronach ,,Buntu Młodych'' Cytat: ,,....- W Polsce istnieje dwadzieścia Parę milionów obywateli, którzy niczego nie pragną tworzyć, a pragną jedynie przeżyć, są nastawieni na osiągnięcie minimum w życiu, którego nie przekraczają i co gorsza przekroczyć nie chcą. I to jest ta zasadnicza różnica miedzy nami a krajami Zachodu, i to jest istotny powód naszej permanentnej biedy.''
Mam wrazenie, że po prawie 75 latach, spostrzeżenia Pana Władysława są cały czas aktualne. Czy przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w różnicach pomiędzy ,,Katolickim a Protestanckim stylem życia'' ? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Matix (5786 punktów) | Co za bzdura. Moim zdaniem zdecydowanie większość ludzi chce żyć dużo powyżej minimum, w luksusie z drogimi samochodami, tyle że nic nie robiąc jednocześnie, np. wygrana na loterii itp.
|
|
młody banita (209 punktów) (zablokowany) | |
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >Czy przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w różnicach pomiędzy ,,Katolickim a Protestanckim stylem życia'' ?
Trzeba wziąć pod uwagę, że chrześcijaństwo zostało "nałożone" na ludy, które już wcześniej różniły się kulturowo. Dlaczego nie zapytać, czy jedną z przyczyn stanu rzeczy, o którym piszesz, nie jest różnica między ludami germańskimi a słowiańskimi? Poprzez Lutra przemówił duch wolności, któremu my przyglądamy się przez kraty: jak nie zachodu, to wschodu lub południa (Watykan).
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | | Despite (432 punktów) | Zgadzam się. Jedynie mogę dodać, że w krajach protestanckich żyje się po to aby pracować, w katolickich - pracuje się po to aby żyć.... a może jest to tylko kwestia utylitaryzmu, który w pewien sposób odcisnął się na XIX wiecznych społeczeństwach zachodu? Osobiście ma wrazenie, że tam gdzie KK dość mocno zapuścił swoje korzenie, poziom życia jest diametralnie niższy, porównując do obszarów działania protestantów.....
|
|
|  | 1 na 1 | Matix (5786 punktów) | >Zgadzam się. Jedynie mogę dodać, że w krajach protestanckich żyje się po to aby pracować, w katolickich - pracuje się po to aby żyć....
Wybacz, ale brzmi to kiepsko. "Żyje się po to, aby pracować" - co to k... hasło z obozu koncentracyjnego? Z takimi hasłami spóźniłeś się kilkadziesiąt lat.
|
|
| |  | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >co to k... hasło z obozu koncentracyjnego?
No nie z hipermarketu.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| emilpromil (184 punktów) |
>,,....- W Polsce istnieje dwadzieścia Parę milionów obywateli, którzy niczego nie pragną tworzyć, a >pragną jedynie przeżyć, są nastawieni na osiągnięcie minimum w życiu, którego nie przekraczają i co >gorsza przekroczyć nie chcą.
Chcieliby, ale się boją (porażki).
>Czy >przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w różnicach pomiędzy ,,Katolickim a >Protestanckim stylem życia'' ?
Nie sądzę żeby religia miała jakiś wpływ na zamożność. np. między katolicką Bawaria a landami protestanckimi w RFN dużych różnic nie ma, na tle całej federacji tradycyjnie katolicki land jest tym z bogatszych.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|