Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kremenec nad Dońcem - wielka atrakcja Słobodoszczyzny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-03-2022 09:23Arminius (25555 punktów)Kremenec nad Dońcem - wielka atrakcja Słobodoszczyzny
W granicach administracyjnych miasta Izium na Charkowszczyźnie, znajduje się wzniesienie Kremenec ( Krzemieniec) górujące sto kilkadziesiąt metrów nad przepływającym u jego podnóża Dońcem - największym lewym dopływem "cichego" Donu. Góra zbudowana jest ze skał wapiennych i stanowi wielką atrakcję nie tylko miasta Izium ale całej Ukrainy Słobodzkiej. Wybierając się na Kremenec nalezy bezwzględnie obejrzeć skansen połowieckich "bab" stepowych z XII wieku - których jest tam wielki wybór.
Zainteresowanych Kremencem - zapraszam do podlinkowanego materiału.


"Baby kamienne – określenie antropomorficznych bloków skalnych lub posągów stawianych na grobach (głównie kurhanach) lub w ich pobliżu, przez koczowników Wielkiego Stepu, m.in. Scytów, Turków Orchońskich (Turkutów), Pieczyngów, Oguzów, a zwłaszcza Połowców.
Uważa się, że przedstawiają one pochowanego w grobie. Mają wielką wartość poznawczą w przypadku określenia strojów i broni tych ludów. Najczęściej przedstawiają postać stojącą na baczność, z przykrótkimi nogami i trzymanymi w dłoniach tajemniczymi naczyniami. Cechy płci były wyraźnie w nich zaznaczone. Były otaczane szacunkiem wyrażającym się tym, że każdy przejeżdżający koło nich się kłaniał i składał dar zmarłemu. Maciej z Miechowa w swym Traktacie o dwóch Sarmacjach zanotował, że robiła tak pogańska ludność żyjąca w XVI w., w Rosji za Wiatką. Baba miała być w jego interpretacji wyobrażeniem bóstwa, co jest błędne."


pl.wikipedia.org/wiki/Kremeneć_(Izium)
pl.wikipedia.org/wiki/Baby_kamienne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .

Kłamco napisałeś to o mnie:

....trollu putinowksi..
.....putinowski poputcziku...

Łzesz na mój temat.

W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?

Łzesz jak bura suka kłamco.


Udowodnij moje powiazania.

Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw
Arminius (25555 punktów)biegać - nie trollować
>Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .
>Kłamco napisałeś to o mnie:
>....trollu putinowksi..
>.....putinowski poputcziku...
>Łzesz na mój temat.
>W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?
>
>Łzesz jak bura suka kłamco.

>Udowodnij moje powiazania.
>Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw


Wbiegnij na Kremenec. Potem zbiegnij na dół. I tak pięć razy bez przerwy. Czerep ochłonie, mięśnie dostaną zakwasu - amok minie.
30-03-2022 09:56 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: biegać - nie trollować
Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .

Kłamco napisałeś to o mnie:

....trollu putinowksi..
.....putinowski poputcziku...

Łzesz na mój temat.

W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?

Łzesz jak bura suka kłamco.

Udowodnij moje powiazania.

Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365