Pan Komendant Miejski Policji w Szczecinie
Szczecin dnia 25 maja 2008 r.
Szanowny panie Komendancie!
W dniu 22 maja 2008 r. RACJA POLSKIEJ LEWICY - Zarząd Miejski w Szczecinie zorganizował dla swoich członków, sympatyków oraz zaproszonych gości spotkanie towarzyskie na wydzielonej polanie rekreacyjnej w okolicy jeziora Głębokie przy ul. Miodowej. Zajęte miejsce przy stole oznaczyliśmy naszym transparentem z logo organizacji oraz banerami ideowymi . Program spotkania to klasyczna impreza rekreacyjna; dyskusje, wspólne śpiewy i grill. Około godz. 12.00 podjechał do nas oznakowany samochód policyjny i wysiadło z niego dwoje funkcjonariuszy. Policjant w stopniu sierżanta przedstawił się, niestety nie zapamiętałem jego nazwiska. Ja również przedstawiłem się. Policjant spytał co to za impreza i kto ją organizuje. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą kim jesteśmy i w jakim celu spotkaliśmy się. Sierżant stwierdził, że będą tu patrolować, żeby nie było żadnej awantury jak zjawi się młodzież wszechpolska. Skomentowałem tę sugestię, że znamy numery telefonów na Komendę Policji i jeśli będą jakieś ekscesy, sami zadzwonimy. Funkcjonariusze odjechali bez żadnego słowa komentarza. Po upływie niespełna pół godziny pojawili się znowu i przerwali nam imprezę. Sierżant oświadczył kategorycznym tonem, że konsultował się z oficerem dyżurnym Komendy Miejskiej i jego zdaniem nasze spotkanie ma charakter zgromadzenia i musimy mieć na to zezwolenie. Stwierdził, że policzył obecne osoby i jest 14 uczestników. Dodał, że obecnych dzieci nie liczył. Oświadczył, że jeśli będzie nas więcej to podlegamy Ustawie o Zgromadzeniach i nasze spotkanie jest niezgodne z prawem. Stwierdził ponadto, że nasze banery obrażają uczucia religijne. Gwoli wyjaśnienia podaję teksty na naszych banerach ideowych: „Z religii szóstka a w głowie „póstka”, „ Budujmy boiska i szkoły a nie plebanie i kościoły”, „ Rząd przed klerem klęczy a naród z głodu jęczy „ Wymienione teksty są naszym programem ideowym i zgodnie z Konstytucją RP mamy prawo je artykułować jako zarejestrowana partia polityczna od 2002 r. Wyjaśniłem Panu sierżantowi, że nasze spotkanie ma wyłącznie charakter towarzysko – rekreacyjny, jesteśmy ludźmi poważnymi i odpowiedzialnymi i nie chcemy wywoływać żadnych awantur. Jest dzień wolny i mamy ochotę spotkać się w swoim gronie w plenerze i dobrze się bawić. A interpretacja Ustawy o Zgromadzeniach w tym przypadku nas nie dotyczy. Wymiana argumentów w tej konwencji trwała jeszcze jakiś czas po czym funkcjonariusze odjechali. Cała ta sytuacja byłaby właściwie niewarta wzmianki, gdyby nie fakt, że jest to kolejna prowokacja. 3 lata temu w dniu 1 maja, kiedy mieliśmy stoisko partyjne przy Pomniku Czynu Polaków, doszło do identycznej interwencji najpierw Straży Miejskiej a potem funkcjonariuszy Policji. Złożyliśmy wtedy protest do Komendanta Wojewódzkiego Policji. Obecna interwencja jest, naszym zdaniem, próbą dyskredytowania osób inaczej myślących niż wytyczne rządowo – konfesyjne. Zadziwiający zjawiskiem w XXI w. jest akceptacja rytuałów rodem ze Średniowiecza a szykanowanie myślenia racjonalistycznego i nowoczesnego. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiem a jednak tego typu sytuacje mogą podważać naszą wiarygodność jako państwa wolnego od ksenofobii i klerykalizmu. Mamy nadzieję, że był to tylko wypadek przy pracy nadgorliwego Policjanta a Pan Komendant udzieli nam wyczerpującego wyjaśnienia o granicach wolności światopoglądowej w naszym kraju.
Przewodniczący Zarządu Miejskiego RACJI POLSKIEJ LEWICY W SZCZECINIE
Zbigniew GOCH
Do wiadomości: RACJA POLSKIEJ LEWICY – Zarząd Krajowy Tygodnik FAKTY I MITY Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów |