Racjonalista - Strona głównaDo treści
Obiektywizm a subiektywizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
06-06-2008 21:56Maciejewski (5 punktów)Obiektywizm a subiektywizm
Nie do końca mogę zrozumieć różnicę pomiędzy tymi pojęciami.
Obiektywny, subiektywny , żaden słownik nie podał mi jednoznacznej odpowiedzi.

obiektywny - człowiek bezstronny, neutralny
subiektywny - człowiek polegający na własnym poznaniu, interpretowaniu otaczającego świata

?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Satyr (4285 punktów)
Te słowa mają bardzo szerokie znaczenie. Tak szerokie, że bez kontekstu praktycznie są pozbawione określonej treści. Najogólniej można je określić w ten sposób:
subiektywny - względny wobec podmiotu (subiectum - podmiot);
obiektywny - niezależny od podmiotu;

Wyraźnego znaczenia nabierają owe wyrażenia dopiero w kontekstach, np. "subiektywizm moralny", "subiektywizm poznawczy", "obiektywny sąd", "obiektywne istnienie" i wiele innych. Podobnie jest z wyrażeniem "realizm".

Pozdrawiam
06-06-2008 23:05 
 Ocena 3 na 5
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>"obiektywny sąd"
>
Bardzo dobrze, ze objął to Pan cudzysłowem, bez cudzysłowu, ludzie, poza tymi co płaczą, śmieją się z tego od wieków, a najśmieszniej Jonathan Swift już trzysta lat temu.
Adam Barycki
Rutkiewicz (1290 punktów)
>Bardzo dobrze, ze objął to Pan cudzysłowem

To obiektywny sąd oceniający?


Jeśli coś, co mówię jest niezrozumiałe,
to dlatego, że jestem filozofem.
15-06-2008 01:00 
 Ocena 2 na 2
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>To obiektywny sąd oceniający?
>
Nie, to moja fanaberia.
Adam Barycki
07-06-2008 08:46 
 Ocena 3 na 3
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>"obiektywne istnienie"
>
Tym proszę nie obrażać Pana Diogenesa .
Adam Barycki
08-06-2008 12:36 
 Ocena 1 na 1
witwos (7120 punktów)
(zablokowany)
.
>Adam Barycki

Panie Adamie. Lubię z Panem pogadać (popisać). Więc bez urazy. Walę Panu + we wszystkich wątkach. Kreuję Pana na lidera tej konkurencji.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365