Te słowa mają bardzo szerokie znaczenie. Tak szerokie, że bez kontekstu praktycznie są pozbawione określonej treści. Najogólniej można je określić w ten sposób: subiektywny - względny wobec podmiotu (subiectum - podmiot); obiektywny - niezależny od podmiotu;
Wyraźnego znaczenia nabierają owe wyrażenia dopiero w kontekstach, np. "subiektywizm moralny", "subiektywizm poznawczy", "obiektywny sąd", "obiektywne istnienie" i wiele innych. Podobnie jest z wyrażeniem "realizm".
Pozdrawiam
|