Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polska zagazowała Żydów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
14-01-2016 17:53Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Polska zagazowała Żydów
Ocena 7 na 7
Przewodniczący Centralnego Konsystorzu Izraelskiego we Francji Joël Mergui powiedział w programie “Le Grand Décryptage” francuskiej telewizji I-Télé (należącej do grupy Canal+), że „Polacy zagazowali Żydów”.

Tematem debaty, która odbyła się 6 stycznia i w której uczestniczył również rzecznik episkopatu Francji ks. Olivier Ribadeau Dumas oraz wiceprzewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego Chems-Eddine Hafiz, były zamachy w Paryżu oraz pytanie, czy można za nie obwinić religię. W skrócie: czy to idea Boga zabiła młodych ludzi zebranych 13 listopada ub. r. w Bataclanie.
Gdy przyszła kolei na Joëla Mergui ten uznał za konieczne podkreślić, że „Żydzi nigdy nikogo nie skrzywdzili w imię Boga i wiary”.

To nas mordowano — zaznaczył. Gdzie? Oczywiście w ..Polsce.
Teraz chciałbym […] przypomnieć, że Żydzi przeszli przez historię doznając rożnego rodzaju nienawiści, rożnego rodzaju masakr. I że w imię Judaizmu wspólnota Żydowska nigdy nie powstała ani żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła, ani Polskę, która ich zagazowała — powiedział szef Centralnego Konsystorzu Izraelskiego w Francji. Ani prowadzący program Olivier Galzi, ani też pozostali goście nie zareagowali na te słowa. Audycja toczyła się normalnie dalej.

Źródło: wpolityce.(*)-zagazowali-zydow-zobacz-wideo
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Arminius (25555 punktów)Kto zawiadomi o przestępstwie?
"Gdy przyszła kolei na Joëla Mergui ten uznał za konieczne podkreślić, że "Żydzi nigdy nikogo nie skrzywdzili w imię Boga i wiary".

Dobry żart tynfa wart. A pan konsystorz to nie wie dla uczczenia czego obchodzą Żydzi Purim czy Hanukę? Bo skoro wie, że Polska zagazowała Żydów - to o tych żydowskich świętach też jakąś wiedzę winien mieć.

"Teraz chciałbym [...] przypomnieć, że Żydzi przeszli przez historię doznając rożnego rodzaju nienawiści, rożnego rodzaju masakr. I że w imię Judaizmu wspólnota Żydowska nigdy nie powstała ani żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła, ani Polskę, która ich zagazowała".

Gdy jakis dziennikarz - zazwyczaj nie zdając sobei sprawy z tego co robi - napisze "polskie obozy koncentracyjne" robi się raban i szum medialny - i w zasadzie ok. Gdy Przewodniczący Centralnego Konsystorzu Izraelskiego we Francji celowo i świadomie oskarża Polskę o zbrodnie ludobójstwa,,,, jest cisza. Przecież istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że to co powiedziało owo indywiduum jest przestepstwem, kłamstwem oświęcimskim. Ktoś na ochotnika złoży doniesienie do polskiej prokuratutry?
ZaKotem (8733 punktów)Odp: Kto zawiadomi o przestępstwie?
>. Przecież istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że to co powiedziało owo indywiduum jest przestepstwem, kłamstwem oświęcimskim. kto na ochotnika złoży doniesienie do polskiej prokuratutry?
>
A co polska prokuratura ma do czyichś wyglupow we Francji? Mozna złożyć jakiś protest dyplomatyczny, i nawet raczej należy. Trudno jednak wymagać od polskiej dyplomacji śledzenia każdego durnia na świecie i miec żale o przeoczenue któregoś, bo trochę za dużo ich.
Arminius (25555 punktów)Wygłupy
"A co polska prokuratura ma do czyichś wyglupow we Francji? Mozna złożyć jakiś protest dyplomatyczny, i nawet raczej należy. Trudno jednak wymagać od polskiej dyplomacji śledzenia każdego durnia na świecie i miec żale o przeoczenue któregoś, bo trochę za dużo ich".

Po pierwsze, prokuratura ma obowiązej ścigać przestępstwa zdefiniowane w polskim Kodeksie karnym - bez względu na miejsc epopełnienia przestępstwa. "Wygłup" o ktorym pan pisze może nosić znamiona przestępstwa zwanego popularanie kłamstwem oświęcimskim, gdyż jest wśród prawników opinia, iż celowe używanie określenia "polskie obozy zagałady" jest odmianą klamstwa oświęcimskiego. A skoro tak, to w myśl zasady "jeżeli nie można mniej to tym bardziej nie można więcej" - przestępstwem jest debatowana wypowiedź.
Uwaga o wymaganiach stawianych polskiej dyplomacji jest bezprzedmiotowa. Przecież ten przypadek wyśledziła nie dyplomacja - i czesto tak - nota bene - bywa. Natomiast prokuratura wina działać gdy poweźmie uzasadnioną wiaodmosć o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
ZaKotem (8733 punktów)Odp: Wygłupy
>
>Po pierwsze, prokuratura ma obowiązej ścigać przestępstwa zdefiniowane w polskim Kodeksie karnym - bez względu na miejsc epopełnienia przestępstwa.

Tylko wtedy, gdy czyn ten jest przestępstwem również w kraju, gdzie został popełniony. A nie wiem, czy we Francji wolno sobie dowolnie kłamać na temat holocaustu, czy nie. Jesli nie, to ok, ale zapewne tym panem zajęła by się już raczej prpkuratura francuska. Ale jeśli tam wolno, to polskie prawo nie ma zastosowania.
Arminius (25555 punktów)Ma zastosowanie
"A nie wiem, czy we Francji wolno sobie dowolnie kłamać na temat holocaustu, czy nie. Jesli nie, to ok, ale zapewne tym panem zajęła by się już raczej prpkuratura francuska. Ale jeśli tam wolno, to polskie prawo nie ma zastosowania".

We Francji tzw. kłamstwo oświęcimskie jest surowiej traktowane niż w Polsce - jeżeli chodzi o rygoryzm prawny. Problem w tym, iż zasady politycznej poprawności - w wypadku jak ten debatowany - przesadzają o tym, iż francuskie organy ścigania będą miały duże opory z uruchomieniem postępowania. Stąd powinien wystąpić ruch po stronie polskiej prokuratury.

"Tylko wtedy, gdy czyn ten jest przestępstwem również w kraju, gdzie został popełniony".

Są jednakże wyjątki od tej zasady:

"Zasada ochronna bezwzględna art. 112:
- bez względu na obywatelstwo sprawcy
- bez warunku podwójnej karalności

1. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu wewnętrznemu lub zewnętrznemu RP
2. Przestępstwa przeciwko urzędom lub funkcjonariuszom RP
3. Przestępstwa przeciwko istotnym interesom gospodarczym RP
4. Fałszywe zeznania złożone wobec urzędu RP
5. Przestępstwo, z którego została osiągnięta korzyść majątkowa na terytorium RP (nawet pośrednio)"

I daję Panu słowo, iż sam byłbym w stanie dokonać takiej interpretacji czynu debatowanego ( bo wie Pan iż w prawie w zasadzie wszystko zależy od interpretacji?), że jest to - na przykład - przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu zewnętrznemu RP
neutrinno (12 punktów)Odp: Polska zagazowała Żydów
Nie ma w tym nic dziwnego oni realizują pewne doktryny polityczne i interesy.
Pani Ewa Kurek to już wyjaśni:
początek od 30min
www.youtube.com/watch?v=TuN7bkP_xcY
Polecam, pozdrawiam.
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Przewodniczący Centralnego Konsystorzu Izraelskiego we Francji Joël Mergui powiedział w programie
>"Le Grand Décryptage" francuskiej telewizji I-Télé (należącej do grupy Canal+), że
>"Polacy zagazowali Żydów".
>Tematem debaty, która odbyła się 6 stycznia i w której uczestniczył również rzecznik episkopatu
>Francji ks. Olivier Ribadeau Dumas oraz wiceprzewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego
>Chems-Eddine Hafiz, były zamachy w Paryżu oraz pytanie, czy można za nie obwinić religię. W skrócie:
>czy to idea Boga zabiła młodych ludzi zebranych 13 listopada ub. r. w Bataclanie.
>Gdy przyszła kolei na Joëla Mergui ten uznał za konieczne podkreślić, że "Żydzi nigdy nikogo
>nie skrzywdzili w imię Boga i wiary".
>To nas mordowano - zaznaczył. Gdzie? Oczywiście w ..Polsce.
>Teraz chciałbym [...] przypomnieć, że Żydzi przeszli przez historię doznając rożnego rodzaju
>nienawiści, rożnego rodzaju masakr. I że w imię Judaizmu wspólnota Żydowska nigdy nie powstała ani
>żeby zniszczyć Hiszpanię, która ich wypędziła, ani Polskę, która ich zagazowała - powiedział
>szef Centralnego Konsystorzu Izraelskiego w Francji. Ani prowadzący program Olivier Galzi, ani też
>pozostali goście nie zareagowali na te słowa. Audycja toczyła się normalnie dalej.
>Źródło:
>wpolityce.(*)-zagazowali-zydow-zobacz-wideo

To jest jedna sekunda wypowiedzi, cały program dotyczył zupełnie innej kwestii. Myślę, że dlatego nikt nie zwrócił na to uwagi. Poza tym wątpie żeby którykolwiek z rozmówców miał jakąś wiedzę o Polsce.
Żydzi mają pretensje do Polaków, w zasadzie do katolików polskich, o to, że przed II wojną, w jej trakcie i po wojnie katolicy traktowali Żydów b. źle posuwając się również do mordów, pogromów i kolaboracji z Niemcami.
Te pretensje do Polski przekładają się na zbiorowe zniesławianie Polski i prezetnowanie Polaków jako ciemnego motłochu. Co Polska może z tym zrobić? Myślę, że walczyć z kłamstwami i przywrócić faktom proporcje -nawet tym niekorzystnym dla katolików.
Polska mogłaby też znieść z ołatrzy tych, którzy za prześladowaniem żydów stoją, w szczegółności zmusić kościół katolicki do przeprosin zamiast wyzywania od zdrajców tych, którzy jadą na obchody do Jedwabnego. Mając czyste sumienie łatwiej walczyć z łajdakami, którzy grzebią w historii. Walka z tymi wypowiedzialmi jest o tyle łatwiejsza, że Żydzi maja teraz państwo i Ci, którzy nie czują się Polakami, Francuzami czy Niemcami czują się zwykle obywatelami Izraela więc można żądać rozwiązania problemu od Izraela.

Kwestia niektórych Żydów przypomina sytuację Cyganów, Islamistów i innych społeczności, które nie czują się obywatelami państwa, w którym żyją a uznają jedynie wspólnotę religijną i ich wierzenia jako dominujące nad państwowością. Ich myślenie jest mocno "religijne" i b. trudno im "odkręcić" historie, w które wierzą często wbrew faktom. Więc dłogo potrwa proces uświadamiania Żydom, że Polacy (w większości) ich nie mordowali a swoje pretensje powinni raczej kierować do kościoła a nie do państwa Polskiego.
14-01-2016 23:44 
 Ocena 2 na 2
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Jeżeli chodzi o Jedwabne, to nie zostało to do końca wyjaśnione. Ekshumacja została przerwana. Czytałem gdzieś o łuskach z niemieckich karabinów znalezionych w stodole. Jeżeli tak było, to nie mogli zrobić tego Polacy, bo nie byli uprawnieni do używania tej broni, nikt by im tego nie dał. Nie twierdzę, że tego nie zrobili. Nawet było by to dziwne, gdyby w tym chaosie wojennym nie wydarzyłby się choć jeden taki incydent. Wiadomo jakie były tarcia między społecznościami żydowskimi, a polskimi. Powinno się wznowić ekshumację, a tym samym śledztwo historyczne.
15-01-2016 20:43 
 Ocena 4 na 4
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Jeżeli chodzi o Jedwabne, to nie zostało to do końca wyjaśnione. Ekshumacja została przerwana. Czytałem gdzieś o łuskach z niemieckich karabinów znalezionych w stodole. Jeżeli tak było, to nie mogli zrobić tego Polacy, bo nie byli uprawnieni do używania tej broni, nikt by im tego nie dał. Nie twierdzę, że tego nie zrobili. Nawet było by to dziwne, gdyby w tym chaosie wojennym nie wydarzyłby się choć jeden taki incydent. Wiadomo jakie były tarcia między społecznościami żydowskimi, a polskimi. Powinno się wznowić ekshumację, a tym samym śledztwo historyczne.
Nie zostały wyjaśnione detale. Nawet na stronie IPNu ( zdominowanego przez polityków narodowo-katolickich) nikt nie podważa udziału Polaków.
Czytałem teorie Grossa czy Anny Bikont, Marka Edelmana oraz wszelkie "opracowania" katolickie obalające Grossa i teorie o mordach na Żydach. Ani książka Grossa ani Anny Bikont nie jest rzetelna ale jednak podają tam referencje do zeznań świadków, w tym katolików, raportów policji polskiej jeszcze sprzed wojny, nikt nie podważa faktów jak getta ławkowe czy wypowiedzi hierarchów kościelnych nt Żydów. Polacy wyznania mojżeszowego, jak na przykład Marek Edelman, również podają, nigdy niepodważone zeznania (np. fakt, że AK podczas powstania chciała go rozstrzelać, czy fakt, że robotnicy strajkowali w proteście przeciwko sądzeniu winnych w pogromie Kieleckim). Sam czytałem polską przedwojnenną prasę (bardzo anty-żydowską) i wg mnie argumenty strony katolickiej są b. słabe i oparte na konfabulacjach. Bezspornie świadkowie katoliccy mijają się z prawdą w wielu tematach co podważa ich wiarygodność. Żydzi wybierają fakty negatywne, nie akcentując przykładów pozytywnych ale jednak mówiąc o konkretnych zdarzeniach nie kłamią. Kłamią tworząc "skróty myślowe" dot. polskich obozów śmierci i uogólniając na cały naród działania mniejszości fanatyków katolickich. Cóż trzeba z tym walczyć - wytaczać procesy, składać skargi do Izraela. Może to jakiś skutek odniesie, choć "wiara" jest zwykle silniejsza niż argumenty.

Polacy niejednokrotnie mordowali Żydów, a niektóre organizacje podziemnie robiły to programowo. Nie zmienia to faktu, że ani rząd Polski ani większość społeczeństwa tego nie aprobowała. Jestem Polakiem i umiem ocenić krytycznie historię własnego kraju. Jednak wina w 90% leży po stronie kościoła katolickiego i jego siepaczy marzących o 2giej Chorwacji czy Hiszpianii - niech oni się tłumaczą. Winą Polaków, jest tylko to, że tych drani nie wybiła do nogi gdy rzucili się na współobywateli wyznania mojżeszowego a dzisiaj polskie rządy nie umieją postawić się kościołowi i "dać świadectwa prawdzie" jakby to ujęli katolicy. Tutaj trzeba walczyć z kościołem by wreszcie przestał kłamać - również nie wierzę w powodzenie tej akcji ale dla czystości sumienia Polacy powinni ich cisnąć.
15-01-2016 23:26 
 Ocena 6 na 6
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Masz rację, krytycyzm jest potrzebny, z tym zastrzeżeniem, że powinien być obustronny. Wiadomo, że Żydzi też mordowali Polaków. Albo prowadzimy politykę antagonizmów, albo tego co nas łączy. Nie może być tak, że tylko my bijemy się w piersi. Co do różnych incydentów, to zostawmy je historykom. Obiektywnie, Polacy i Żydzi byli ofiarami Niemiec. Jeżeli chodzi o Jedwabne to prezydent Kwaśniewski za nie przeprosił, mimo tego, że w tamtym czasie władze polskie nie sprawowały tam jurysdykcji. Co innego byłoby, gdyby ta zbrodnia dokonała się w latach 1918-1939. Ile razy mamy przepraszać ? O co chodzi w działalności Grossa ? Nie jest nawet historykiem. Takie działania wyzwalają złe emocje. Wiem, że to banalnie brzmi, ale co się stało to się nie odstanie. Ani Polacy nie są genetycznie zaprogramowani, by zwalczać Żydów, ani vice versa. Złe emocje podjudzają ponadnarodowe organizacje żydowskie, w celu moralnego zagonienia Polaków w róg. Finalnie miały by być spełnione roszczenia. Początkowo Izrael odcinał się od takich organizacji, jednak obecnie jest im coraz bardziej przychylny. Wiadomo, jaki mamy przez to PR w świecie. To niegodziwość. Mówi się o polskim antysemityzmie, lecz kto choć raz w życiu spotkał Żyda ? W Polsce jest ich około 6 tysięcy. Działania Grossa nie mają na celu obronę Żydów przed polskim antysemityzmem, lecz moralne upodlenie Polaków. Polacy na tle innych narodów naprawdę są bardzo krytyczni wobec swojej historii. To duża zaleta, jednak osłabia nas wobec mniej autokrytycznych narodów. Gdybym był politykiem powiedziałbym, że Polacy zabijający Żydów zrzekli się swojej narodowości i oczekiwałbym od władz Izraela tego samego (komuniści), a tym samym rozpoczęcia przyjaznych, partnerskich stosunków (bo naprawdę nie mamy powodów, aby się nienawidzić). Nasze narody wiele łączy. Poza tym sytuacja jest inna, niż przed wojną, bo Żydzi mają swoje państwo.
16-01-2016 17:07 
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Masz rację, krytycyzm jest potrzebny, z tym zastrzeżeniem, że powinien być obustronny. Wiadomo, że Żydzi też mordowali Polaków.
Uogólnianie w takich sprawach jest niesprawiedliwe. Zarówno gdy mowa o Żydach jak i gdy mowa o Polakach. W każdym narodzie są hieny ale akcentowanie narodowości takiego osobnika tworzy uogólnienie na pozostałych członków narodu, tak jakby narodowość była skorelowana ze "złym postępowaniem".

Sprawa Żydów w Polsce (i innych krajach) jest skomplikowana. Kimś innym jest Polak wyznania mojżeszowego (jak np. Marek Edelman) a kimś innym Żyd mieszkajacy w Polsce ale nie identyfikujący się z tym krajem lub gotowy do działania wbrew interesom pozostałych współobywateli. Ten problem dotyczy nie tylko żydów ale również muzułmanów czy katolików - którzy w Polskiej historii działali na niekorzyść Polaków innych wyznań, w zgodzie z interesem Watykanu.

Niezależnie od religii czy innego "spoiwa", grupa ludzi, którzy nie identyfikują się z krajem i resztą wspólobywateli jest cechą niekorzystną danego kraju. Utrudnia realizację interesów a może prowadzić nawet do destabilizacji, widać to np. na Ukrainie dzisiaj.
Więc uczciwie oceniając - istnienie licznej społeczności Żydów o opisanej wyżej mentalności jest negatywne dla każdego państwa.

Kiedyś przeczytałem książkę Pani Anny Bikont z Gazety Wyborczej pt. "My z Jedwabnego". Książka nie jest napisana w sposób obiektywny (choć być może nie było to celem autorki) zawiera dużo cennych relacji świadków i mimo wad jest przekonująca, jednak tym co uderza w tej książce jest fakt, że Pani Bikont, po odkryciu, że jej matka była Żydówką (choć przekonwertowaną na katoliczkę) nagle swoje dziecko zaczęła uważać za "Żydówkę" , choć dziecko miało 25% krwi żydowskiej i przeżyło całe życie w Polsce. W religii żydowskiej i "narodowości żydowskiej" "żydowskość" przchodzi przez matkę więc z punktu widzenia religii to można uznać. Pytanie o logikę takiego wyboru? Kobieta, która przez większość życia nie była w Synagodze, nie mówi w żadnym z języków urzędowych Izraela, nagle w połowie swojego życia staje się obywatelem innego państwa?
Gdy odkryję, że pra-pra-pra .. babka mojej matki była Żydówką w XVw to stanę się żydem, religijnie tak, ale genetycznie i kulturowo? O pogromie w Jedwabnem autorka pisze jako ataku Polaków na Żydów, zakładając więc, że Żydzi Polakami nie byli, itd.
Każdy ma prawo wyboru religii i narodowości jednak jest wysoce prawdopodobne, że ktoś kto większość życia nie był w Chinach, nie mówi po Chińsku nie wychowywał się w kulturze chińskiej, nawet po 4 tyg. wycieczce do Chin Chińczykiem się de-facto nie stanie i wybrana narodowość będzie jedynie fanaberią sprzeczną z rzeczywistością.

Religia jest prywatną sprawą każdego człowieka ale anty-społeczność jest godna potępienia,niezaleznie od religii. Budowanie państwa w oparciu o religię jak Iran czy Izrael również jest czymś złym - jest konstrukcją wiodącą do ciągłego konfliktu - bo jak ocenić "kto ma rację skoro wszystko opiera się na wierze"? - jak to widać zreszą w przypadku bliskiego wschodu.

To wszystko jednak nie usprawiedliwia Katolików w Polsce z licznych aktów prześladowania Żydów przed, w trakci i po II wojnie. Uważam, że kościół powinien skończyć z polityką odwracania kota ogonem i przeprosić za swoje zachowanie. I to powinno zakończyć dyskusję bo Polski rząd ani społeczeństwo tego nie popierało.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
16-01-2016 14:49 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>Kwestia niektórych Żydów przypomina sytuację Cyganów, Islamistów i innych społeczności, które nie czują się obywatelami państwa, w którym żyją a uznają jedynie wspólnotę religijną i ich wierzenia jako dominujące nad państwowością. Ich myślenie jest mocno "religijne" i b. trudno im "odkręcić" historie, w które wierzą często wbrew faktom.

Kilka istotnych szczegółów więcej np. tutaj: Czemu Żydzi nienawidzą Polaków? Spotkanie z dr Ewą Kurek.

Drobner, wyłącznie informacyjny.
qazad (130 punktów)



Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365