>obawiam się, że na zgliszczach Pi$u może powstać jeszcze gorsza partia. Bardziej >katonacjonalistyczna, bardziej antypolska, bardziej faszystowska.
Ja się nie obawiam takiej nowej bardziej kato-nacjonalistycznej partii. Uważam, że część wyborców prawicowych wpadnie wtedy w apatię, bo łatwo przedobrzyć w katolstwie, a obraz religii nieskrępowanej oświeceniowymi zdobyczami jest szokiem dla wielu baranków bożych. W coraz większym stopniu taka partia będzie oderwana od rzeczywistości, a część pisowskich wyborców jest praktyczna. Jak zobaczą, że pisowskie pomysły spowodują odebranie dopłat rolnikom = brak głosu, jeśli spowoduje zwiększenie wydatków na armię = brak głosów. Co prawda jest pewna część wyborców, tzn. emerytów i żyjących z socjalu, którzy wymagają niewiele a głosują z przyczyn ideologicznych, jednak pozostała część, bojąca się mniejszości, nowoczesności, wartości świeckich pomału będzie się stykać z mniejszościami, z nowoczesnością oraz świeckością i jakaś część zobaczy, że głosowanie podyktowane strachem nie ma rzeczywistej przyczyny.
|