Grafika: pbs.twimg.(*)awh2?format=jpg&name=4096x4096Teleskop grawitacyjny (wykorzystujący Słońce jako soczewkę grawitacyjną) pozwoli zrobić zdjęcia egzoplanetom. Nie powstanie wcześniej niż za 50 lat. Ta technika obrazowania egzoplanet, opierającą się na zjawisku soczewkowania grawitacyjnego, byłaby nawet 1000 razy precyzyjniejsza od obecnie stosowanych metod. Trzeba ustawiać teleskop (niesiony rakietowo w kosmosie), Słońce i egzoplanetę w jednej linii. Zdjęcie planety odległej o 100 lat świetlnych będzie wyglądało jak zdjęcie Ziemi wykonane z kosmosu podczas misji Apollo 8. "Perspektywa wykorzystania SGL do przestrzennego i spektralnego rozdzielenia powierzchni i atmosfer planet pozasłonecznych jest ekscytująca i fascynująca. Połączenie niezwykle wysokiej rozdzielczości kątowej i powiększenia zapewnia bezprecedensowe informacje obserwacyjne, niedostępne w żadnej innej koncepcji instrumentu. Koncepcja ta jest jednak ograniczona szeregiem wyzwań inżynieryjnych, które są trudne, ale nie do pokonania. Użytkowanie teleskopu w odległości heliocentrycznej co najmniej 650 ja wymagałoby ogromnej cierpliwości w stosunku do konwencjonalnej i istniejącej technologii rakietowej, z czasem podróży rzędu ∼100 lat, lub postępów w napędzie w celu osiągnięcia większej prędkości odlotu, takich jak żagiel słoneczny" Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |