W moim wątku, napisalem, że nie będę się odnosił do bzdur jakie tu zamieściłeś. Rozmyśliłem się. Vis viva - z łac. "żywa siła " zapewne nie wiesz z czym to się je. Można powiedzieć, że po części jest to pogląd filozoficzny, który zaczepia o mechanikę nieba i jest historycznym terminem używanym do opisu tego, co obecnie nazywamy energią kinetyczną we wczesnym sformułowaniu zasady zachowania energii . Nie dostrzegasz dychotomii między energią kinetyczną a energią potencjalną. Szereg twierdzeń w matematyce jest formułowanych w postaci dychotomii. Co odpowiedziałeś? > Pierwsza jest ruchem a druga materią, dwiema postaciami jednego, pomiędzy którymi transformuje> Energia kinetyczna nie jest związana z ruchem tylko jest ruchem. Ten związek to tożsamość.Energia kinetyczna jest energią związaną z ruchem. Jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości, nie zależy więc o kierunku prędkości, a jedynie od jej wartości:  zamiast prędkości występuje pęd p = mv.  TERAZ SŁÓW KILKA O ENERGII POTENCJALNEJ > Za źródło energii potencjalnej uznasz każdy rodzaj wiązania. Istnieje pewne uogólnienie pojęciowe dla wszelkich wiązań i jest nim materia.> Energia potencjalna to po prostu materia. ENERGIA JEST TO WIELKOŚĆ SKALARNA. ENERGIA POTENCJALNA jest to taki rodzaj energii, który zależy od położenia ciała, a nie od jego prędkości. Przykład. Podnosząc ciało o masie m na wysokość h wykonujemy pracę równą W = (mg) h = mgh.Zatem na wysokości h nad ustalonym poziomem ciało to ma energie potencjalną mgh.Według wzoru Ep= W(P->>O) (W- praca siły pierwotnej) Jakim siłom nie można przypisać energii potencjalnej i dlaczego? Potrafisz odpowiedziec na to pytanie? Jezeli nie, to nic już nie pisz.
|