Racjonalista - Strona głównaDo treści
zabawny skecz z ekspansją

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-07-2022 22:13alsor (3283 punktów)zabawny skecz z ekspansją
Bierzemy tradycyjny wzór z STW na przesunięcie Dopplera :

d = f/fe = k(1 - v/c cosf)

gdzie: k = gamma, f - to kąt jazdy, zatem i emisji z ruchomego źródła, np. z odległej galaktyki

i przykładowo - weźmy skrajny przypadek do zobrazowania jak to działa:

v = 0.8c, f = 60 stopni, czyli coś zasuwa tak skosem obok nas, znaczy zbliża się, nie ucieka:

d = 5/3 (1 - 0.8cos60) = 5/3 * (1-0.4) = 1

czyli tu nie ma żadnej zmiany - Doppler jest zerowy, jakby to stało w miejscu, a to zasuwa aż 0.8c i do tego zbliża się do nas, a nie oddala!

Redshift uzyskamy dopiero dla większych kątów, czyli powyżej 60 d0 180 = 120, zatem dla blue pozostaje tylko od 0 do 60:

120:60 = 2:1,
czyli statystycznie - dla losowych kierunków jazdy galaktyk
otrzymamy zawsze redshift jak byk, bo statystycznie zawsze przeważy red nad blue.

No i po co tworzono bajki o uciekających galaktykach... czyżby wybitni astrolodzy od Big Bangu nawet nie przestudiowali podstaw Dopplera lub STW?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

04-07-2022 12:11Nie na temat
mh89 (7 punktów)
>Bierzemy tradycyjny wzór z STW na przesunięcie Dopplera :
>d = f/fe = k(1 - v/c cosf)
>gdzie: k = gamma, f - to kąt jazdy, zatem i emisji z ruchomego źródła, np. z odległej galaktyki
>i przykładowo - weźmy skrajny przypadek do zobrazowania jak to działa:
>v = 0.8c, f = 60 stopni, czyli coś zasuwa tak skosem obok nas, znaczy zbliża się, nie ucieka:
>d = 5/3 (1 - 0.8cos60) = 5/3 * (1-0.4) = 1
>czyli tu nie ma żadnej zmiany - Doppler jest zerowy, jakby to stało w miejscu, a to zasuwa aż 0.8c i
>do tego zbliża się do nas, a nie oddala!
>Redshift uzyskamy dopiero dla większych kątów, czyli powyżej 60 d0 180 = 120, zatem dla blue
>pozostaje tylko od 0 do 60:
>120:60 = 2:1,
>czyli statystycznie - dla losowych kierunków jazdy galaktyk
>otrzymamy zawsze redshift jak byk, bo statystycznie zawsze przeważy red nad blue.
>No i po co tworzono bajki o uciekających galaktykach... czyżby wybitni astrolodzy od Big Bangu nawet
>nie przestudiowali podstaw Dopplera lub STW?

twoje dywagacje podważa wyraz: "zawsze". co było najpierw jajko czy kura. kura wcale nie musi wykluć się z jajka, a jajko musi zostać zniesione przez kurę. myślenie indukycjne.

tak samo jak żabka wychodzi po schodach z (Sprężynka) z nich spadając.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365