ale najpierw Grafika: pbs.twimg.(*)AANcu6?format=jpg&name=900x900Wewnątrz budynku montażu pojazdów w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie technicy kontynuują przygotowania rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion dla misji Artemis I. Podczas prac nad zlokalizowaniem niedawnego źródła wycieku wodoru inżynierowie zidentyfikowali luźną złączkę na wewnętrznej ścianie sekcji silnika rakiety, gdzie dołącza się "na szybko" przewód ciekłego wodoru. Komponent jest pierścieniem wielkości pięści, który umożliwia szybkie łączenie lub rozłączanie podczas operacji montażu. Zespoły naprawią tuleję zaciskową, wchodząc do sekcji silnika równolegle z innymi planowanymi pracami w ramach przygotowań do startu. Technicy wymienili też inne uszczelki. NASA nadal celuje w okres startu pod koniec sierpnia i określi konkretną docelową datę startu po tym, jak inżynierowie zbadają tuleję. Technicy kontynuują inne prace związane przygotowaniem lotu. Tymczasem na statku kosmicznym Orion zespoły zainstalowały symulator technologii, która przetestuje pomoc i współpracę wideo w kosmosie. Inżynierowie przeprowadzają również testy zasilania na grzejnikach i czujnikach modułu załogi oraz europejskiego modułu serwisowego. Przypomnę, że pierwszy SLS powiezie tylko manekina dookoła Księżyca i skończy jak każda inna, jednorazowa rakieta, za czasów programu Apollo. Zdjęcie dali trochę nie pasujące do opisu ale uroczo-nastrojowe za to blogs.nasa(*)inues-toward-artemis-i-launch/Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |