W świetle przedstawianych przez Shipova interpretacji teorii Einsteina-Cartana
masz bezsporną racje tzn ich interpretacja przez teorię tzw "świadomości kosmicznej"
jest bzdurą na bazie tej teorii nie mozna zbudować żadnej cudownej maszyny ani
teleportera i temu podobnych "wynalazków". I wszystko było by w porządku gdyby nie to
że kolega MOrtharm napisał :
"....osobiście chciałem się dowiedzieć jakie są podstawy tej teorii, nawet jeśli są fałszywe, a nie znalazłbym tego w 'bazgrołach'... "
a takie postawienie sprawy nie powinno być interpretowane jako "bzdurne" .
Teoria Einsteina - Cartana kolego Volrath -cie stanowi :
cyt ..."ważną podklasę metryczno-koneksyjnych teorii grawitacji" {1}
Wiem że teorii tej nie omawia się w standardowych opracowaniach dotyczących OTW
(sprawdziłem prawie wszystkie liczące się monografie) jednak nie znaczy to że :
(twoje słowa)
>
... Zostało to zarzucone - ot ślepa uliczka rozważańPo takich słowach A. Trautman który min zajmował się intensywnie tym obszarem badań
teoretycznych OTW, zapewne nie czułby się najlepiej.
W polskiej literaturze pobieżne omówienie tego zagadnienia znajdziesz min :
{1} M. Heller "Teoretyczne podstawy kosmologii"
{2} A.Trautman, Kopczyński "Czasoprzestrzeń i grawitacja"
Wiele cennych prac z tego tematu można znaleźć pod linkiem
www.arxiv.org/(prawdziwa skarbnica wiedzy)
Tak więc podstawy rozważań Shipova są jak najbardziej naukowe.
Shipov jednak przekracza pewną umowną granicę i dobudowuje to tej skomplikowanej
matematycznie teorii własną interpretacje a co najgorsze popiera ją oszukańczymi eksperymentami aby zapewne nabierać naiwnych sponsorów. (klasyczny numer -wprowadzić zawiłe wywody matematyczne a następnie zinterpretować je fizycznie
w z góry zaplanowanym kontekscie).
Rzeczywistość fizyczna moze być zinterpretowana poprzez wiele poprawnych modeli (zapewne nieskończenie wiele) tak więc zanim powiemy że coś jest "bzdurą"
(oczywiście nie mówie tu o ewidentnych bzdurach)
niech przypomną się nam słowa Bohra skierowane do Heisenberga:
"wszyscy zgadzamy się że ta teoria jest szalona, ale czy jest wystarczająco szalona aby była prawdziwa ?" (w kontekscie nieliniowej spinorowej teorii pola)