Witam ! Uczęszczam do maturalnej klasy liceum, i wiąże się to z napisaniem prezentacji z języka polskiego na wybrany przez siebie temat. Pisząc moją pracę mam zamiar oprzeć się o różne punkty widzenia zanim wydam ostateczny osąd i dlatego chciałabym zapoczątkować dyskusję na temat: "Idealiści i marzyciele - zmieniają rzeczywistość, czy rzeczywistość zmienia ich". A oto moje "ramy" tego problemu: # czy irracjonaliści wpłynęli negatywnie, bądź pozytywnie na historię ? # straty i zyski spowodowane przez marzycieli i idealistów # czy idealiści i marzyciele zmienili świat w jakikolwiek sposób ? # bezcelowi wędrowcy, czy wędrowcy, którzy nie zgubili drogi a jedynie się zagubili # czy "warto wierzyć wbrew nadzieji", "sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga", czy też malować rzeczywistość, a nie anioły bo tych drugich nikt nigdy nie widział ? Bardzo liczę na wasze opinie, albowiem racjonalista ze mnie raczej marny (genetyka zawiodła i z rodziców racjonalistów do bólu wyszła niepoprawna, lekko roztrzepana idealistka, której duchowe zapędy od 10 lat skuteczni tłumią racjonalni rodziciele  )wg. kryteriów zamieszczonych we wstępie  Mimo iż w teori powinnam wiedzieć o mam napisać to wolę jednak poznać inny punkt widzenia. |