Racjonalista - Strona głównaDo treści
doskonałą istotę, stworzyć ten grzeszny i niedoskonały świat

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
07-01-2025 16:42hirwani1 (1 punktów)doskonałą istotę, stworzyć ten grzeszny i niedoskonały świat
Zadaję to pytanie, ponieważ po prostu nie rozumiem, co myślał Bóg, kiedy stworzył tyle grzechu i chaosu na świecie. Rozumiem, że miał na myśli dobro, ale pytam, jaki cel osiągnął, kiedy stwarzając tyle zła? Czytałam gdzieś, że stworzył zło, bo chciał, żebyśmy je lepiej zrozumieli, a potem byli jeszcze bardziej dobrzy, ale po prostu tego nie rozumiem. Sam stworzył piekło, a potem karci ludzi, którzy czynili zło, ale czyż nie stworzył to zło w nich?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Zadaję to pytanie, ponieważ po prostu nie rozumiem, co myślał Bóg, kiedy stworzył tyle grzechu i chaosu na świecie.

Odpowiadając na ten robotyczny wpis, o stworzenie którego posądzam admina w celu napędzenia koniunktury pod liczne reklamy google i po stojący za nimi hajs, uważam, że nie ma grzechu jest tylko naturalna chciwość i nie ma też chaosu, jest raczej wyższy porządek, którego maleńki człowiek nie daje rady ani rozpoznać ani kontrolować.

Bóg rozumiany przeze mnie jako świadomy wszechświat nie jest ani dobry ani zły, po prostu jest i jest różnorodny.

Sądzę, że każdy człowiek jest jego częścią. Zarówno ten, który codziennie modli się do figurek albo swoich wyobrażeń jak również ten, który w klatce napieprza się z innymi na gołe pięści, że aż kości szczęki pękają.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Ewing (288 punktów)
Pytanie : Jak Zło może istnieć w świecie rządzonym podobno przez istotę doskonałą, jaką jest Bóg ? Czy istota doskonała może pozwalać na istnienie zła ? Przecież to jest ewidentna sprzeczność. Istota doskonała nigdy by nie pozwoliła Złu zaistnieć. Skoro więc istnieje zło, nie istnieje istota doskonała, nie istnieje żaden Bóg.

Jeszcze raz pytam : Po co Bogu zło i dobro ? U Boga pojęcie dobra i złego też ewoluuje, skoro nie są to pojęcia pierwotne ? Czy dla niego jest to tylko taka zabawa z nudów, kosztem ludzi ?

Jeśli to pojęcie pierwotne, na które bóg nie miał wpływu to oznacza że Bóg nie jest wszechmocny i nie stworzył on wszystkiego.

Jeśli zaś zło i dobro powstało wraz z człowiekiem to przypominam, że rzekomo człowieka stworzył bóg. A wiec tym samym stworzył on dobro i zło.
Sadystycznie tworzy świat, gdzie człowiek w życiu doczesnym ma cierpieć katusze ( za jego wiedzą ).

Informację o tym, że zło jest przynależne do Boga, jest jego wytworem odnajdziemy w Biblii, u Izajasza, fragment 45,7:

Ja jestem Panem, nie ma innego.
Robię światło i stwarzam ciemność.
Czynię dobro i stwarzam zło.
Ja Pan czynię to wszystko".
Ewing (288 punktów)
Kolejne pytanie :

Dlaczego rzekomo doskonały Bóg stworzył rzeczy tak niedoskonałe jak świat, w którym żyjemy, niedoskonałych, ułomnych ludzi, stworzył diabły, piekło ?
Tworząc to wszystko, z góry przecież wiedział, że tworzy zło a nie dobro. Dlaczego ten Bóg nie tworzy samego dobra ?

1. Albo jest wszechmocny, ale nie wszechdobry.
Wszechmocny, choć mógłby zapobiec złu, dopuszcza zło bo nie jest wszechdobry.
2. Albo jest wszechdobry, ale nie wszechmocny.
Wszechdobry musi dopuszczać zło, bo nie ma sił by jemu zapobiec, a chciałby.
3. Albo Bóg nie jest ani wszechdobry ani wszechmocny.
4. Albo w ogóle żadnego boga nie ma.

Wybierzcie, co wam odpowiada, każdy z wyborów jest równie zgubny dla reszty.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365