 |
Cioranowskie poszukiwania dróg wyjścia z dramatu ludzkiej eg Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 31-12-2021 21:01 | farmer (22440 punktów) | Cioranowskie poszukiwania dróg wyjścia z dramatu ludzkiej eg
1 na 1 | Przez lata na tym portalu pojawiło się mnóstwo ciekawych lektur. Warto je przypomnieć. O to jeden z nich www.racjon(*)z.dramatu.ludzkiej.egzystencji(Link oczywiście prowadzi do strony Racjonalista) Fragment: W Narodzinach tragedii Nietzsche mówi o starodawnym podaniu, według którego król Midas ścigał po lasach mądrego Sylena i kiedy wreszcie schwytał go, zapytał się co jest najwłaściwsze i zarazem najlepsze dla człowieka. Mało urodziwy towarzysz Dionizosa nieporuszenie milczał przez jakiś czas, aż w końcu ponaglany przez króla, wybuchnął śmiechem i odparł: "Nieszczęsne, efemeryczne stworzenie, czemu zmuszasz mnie do oznajmienia ci czegoś, czego bodajby raczej nie usłyszał? To, co najlepsze, jest dla ciebie zupełnie nieosiągalne — a jest tym nie urodzić się, w ogóle nie być, być niczym. A druga rzecz dla ciebie najpożądańsza — to rychło umrzeć." [ 1 ] | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | hanging_bishop (1112 punktów) | Bo właśnie w tym leży geniusz antycznych Greków. Zaakceptować los, fatum. Ani memento mori ani carpe diem, które są toksycznymi maksymami, tylko amor fati, jak to wyrażał Nietzsche (akceptacja, miłość losu). Poniekąd lekarstwo na problem egzystencjalny. Poniekąd... Grecy żyjąc w polis, czyli związkach bardzo ścisłych, byli o niebo od nas mądrzejsi, jeżeli chodzi o sprawy społeczne. Co to niby dzisiaj miasto? Zbiór obcych sobie ludzi z różnymi wiarami i niewiarami. Państwo? Jeszcze lepiej... W greckich polis było rozbudowane życie wspólnotowe (wspólne uroczystości, świętowanie jak np. święto ku czci Dionizjosa i związany z tym teatr).
U Prusa w "Faraonie" jest na końcu jakby taki wyraz akceptacji losu. Nie każdy zwraca na to uwagę. Książka napisana o Egipcie (z błędami faktograficznymi) ale z duchem czasu i wrażliwością oraz doświadczeniem autora.
|
|
 | 4 na 4 | romaro (25211 punktów) | > Grecy żyjąc w polis, czyli związkach bardzo ścisłych, byli o niebo od nas mądrzejsi, jeżeli chodzi o sprawy społeczne. Platon, Państwo: A jeżeli do rządów zabierze się hołota i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa.
|
|
3 na 3 kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | > Przez lata na tym portalu pojawiło się mnóstwo ciekawych lektur.> Warto je przypomnieć.> O to jeden z nich> www.racjon(*)z.dramatu.ludzkiej.egzystencjiOJ! To było dawno temu..., mόj komentarz do tekstu... Teraz, znaczy po 2015 myślȩ inaczej. Jestem starsza i w wielu zagadnieniach zmodyfikowało mi siȩ myślenie. Z Grekami Antyku zgadzam siȩ. "Zaakceptować los, fatum"
|
|
 | 4 na 4 | romaro (25211 punktów) | >Jestem starsza i w wielu zagadnieniach zmodyfikowało mi siȩ myślenie. Nie przejmuj się, ja wierzyłem i już nie wierzę. Normalne. Naturalna, że tak powiem, zmiana poglądów. Bywają złe zmiany. Ja na przykład nie mogę teraz trafić do łózka. Nie wiem gdzie je zostawiłem. Pewnie tak do trzech króli będę szukał. Ale i tak bywają jeszcze gorsze zmiany. Wracałem dzisiaj ze znajomą z imprezy. Odprowadzam ja do domu (na piechote żeśmy szli), gada coś tam, gada, także miałem czas na medytacje. Na przykład czy jakby nas ciężarówka stuknęła, to nie mam wątpliwości: bóg by mnie poznał, a ją? Wszystko zaczęło się od tego, że spotkałem ją dzisiaj i nie poznałem. W tamtym roku była jakaś inna. Wiecie, usta dzisiaj wiele mówią o kobiecie. Kiedyś aż tak się nie rzucały w oczy. A dzisiaj to - wchodzą usta, cycki i dopiero ona. Czasami najpierw cycki, co jest bardziej naturalne według mnie, ale zmiana droższa to i zjawisko rzadsze.
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >Jestem starsza i w wielu zagadnieniach zmodyfikowało mi siȩ myślenie. >Z Grekami Antyku zgadzam siȩ. "Zaakceptować los, fatum"
Ludzie dążą do osiągniecia szczytu a na szczycie zawsze okazuje się następna góra.
Wszystko co sądziliśmy wczoraj jutro nie będzie miało już znaczenia.
Ukaldajac świat, każdy układa go na wzór swój i podobieństwo swoje.
Natura składa się ze sprzecznych systemów i struktur, które próbują świat zdominować.
Istnienie jednego wyklucza istnienie drugiego.
szarley to w realu Johannes Jerlas
|
|
1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>.. co jest najwłaściwsze i zarazem najlepsze dla człowieka. <<
Spokój i dbanie o własne zdrowie. A najmniej ważne jest to, co ktoś próbuje nam wciskać. Najważniejsze to mieć własne poglądy. Co mi może doradzić jakiś mędrzec, lub raczej samozwańczy mądrala? Czasami natrafiam na to, że ktoś kogo cenię, zachwala jakąś książkę, znaną zresztą, no i po kilku stronach mam dość tej książki. Filozofowie? Kto to taki? Trochę jak w dowcipie: -Zacząłem studiować filozofię. -Od czego zacząłeś? -Od Niczego. Wypadałoby złożyć życzenia Noworoczne? Ależ ja Wam dobrze życzę przez cały (nieboży) rok. No i dlaczego teraz, między Sylwkiem i Mieciem? Podobno rok ma związek z kręceniem się Ziemi wokół Słońca. No to jesteśmy 10 dni po zimowym przesileniu, które jest konkretnym momentem. 10 dni później to trochę dużo, żeby to tłumaczyć zagapieniem się, albo megakacem. W ogóle ten OBOWIĄZUJĄCY NAS kalendarz jest tak ********, że "biez vodki nie razbiraju". Ale skoro otwieram byle polską stronkę internetową, a tam już jakiś członek Bractwa Czarnych Szlafroków instruuje, co mam dzisiaj, albo jutro robić, albo czego żreć mi nie wolno, to od razu widzę, że jakakolwiek korekta kalendarza jest wręcz nie do pomyślenia. Ale nakazy, zakazy, mandaty, podatki jak najbardziej. No to jeszcze raz życzenia. Życzenia uwolnienia się od wszelkich idiotów, którzy twierdzą, że wiedzą, co jest dla nas najlepsze.
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >No to jeszcze raz życzenia. Życzenia uwolnienia się od wszelkich idiotów, którzy twierdzą, że wiedzą, co jest dla nas najlepsze.
Dobro, zło, prawda, fałsz są funkcją naszych potrzeb a te każdy ma inne.
Każdy ma indywidualne pojęcie dobra i prawdy tak jak każdy ma indywidualne pojęcie świata.
To co dziś dla Ciebie dobre, już jutro może być dla Ciebie złe, bo pojawi się ktoś kto na Ciebie wpłynie i odmieni Cię.
Szczęście to są zawsze tylko chwile przeplatane chwilami nieszczęścia. Nic nie jest na zawsze, wszystko w naturze rodzi się istnieje i w końcu umiera, również każdy pogląd i każde uczcuie.
szarley to w realu Johannes Jerlas
|
|
|  | kobieta (1491 punktów) (zablokowany) | >>No to jeszcze raz życzenia. Życzenia uwolnienia się od wszelkich idiotów, którzy twierdzą, że wiedzą, co jest dla nas najlepsze. >Dobro, zło, prawda, fałsz są funkcją naszych potrzeb a te każdy ma inne. >Każdy ma indywidualne pojęcie dobra i prawdy tak jak każdy ma indywidualne pojęcie świata. >To co dziś dla Ciebie dobre, już jutro może być dla Ciebie złe, bo pojawi się ktoś kto na Ciebie wpłynie i odmieni Cię. >Szczęście to są zawsze tylko chwile przeplatane chwilami nieszczęścia. >Nic nie jest na zawsze, wszystko w naturze rodzi się istnieje i w końcu umiera, również każdy pogląd i każde uczcuie.
No! Tak! Coś w tym stylu, to prawda.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|