redimo, -ere, -emi, -emptum to formy łacińskiego czasownika oznaczającego ,,wykupić". nazwa ,,redemptoryści" nawiązuje więc do jednego z fundamentalnych twierdzeń chrześcijaństwa, które mówi o tym, że Chrystus ,,wykupił" swój lud spod władzy grzechu, śmierci i Szatana. to tylko takie moje filologiczne skojarzenie, bo przyznam, że na zaonach wcale się nie znam. dokładniejsze dane o założycielu i nazwie na pewno znajdziesz w jakichś dokumentach zakonu redemptorystów. a tak na marginesie: zakony izgromadzenia nie zawsze biora nazwę o dswioch założycieli, na co najprostszym przykładem są jezuici.
|