Racjonalista - Strona głównaDo treści
Która religia tworzy najlepsze społeczeństwo?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
16-05-2025 13:53hojelmo2 (2 punktów)Która religia tworzy najlepsze społeczeństwo?
Czy wierzysz, że istnieje religia, która, gdyby wszyscy ją praktykowali, dałaby najlepsze społeczeństwo? Czy też najlepsze społeczeństwo jest wynikiem posiadania dużej różnorodności religijnej?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2905 punktów)
>Czy wierzysz, że istnieje religia, która, gdyby wszyscy ją praktykowali, dałaby najlepsze
>społeczeństwo? Czy też najlepsze społeczeństwo jest wynikiem posiadania dużej różnorodności
>religijnej?

Dzisiejszy poziom wiedzy naukowej opartej o metody kognitywne w zupełności wystarczy aby ująć w ramy religii świecką naukę - problemem jest jednak nie tyle idea, ale jej przekazywanie kolejnym pokoleniom. Wynika to z faktu iż musiałby się objawić mesjasz i tenże mesjasz musiałby mówić i pisać w języku ogólnoświatowym - tak, aby był przez wszystkie nacje rozumiany jednakowo.

Nie jest możliwe, ani nie jest możliwe w przyszłości aby cała ludzkość posługiwała się jednakowym językiem. Tę kwestię poruszyli już starożytni w opowieści o 'Migdal Babel'. Wspólnota Żydów na całym świecie śpiewa i deklaruje w modlitwach budowę Bejt haMikdasz i nawet pośród nich wizja tego co taki 'dom' oznacza nie jest i nie będzie nigdy jednakowa.
Ci najbardziej rozumni przez Świątynię rozumieją 'dom nauki' w którym rozumność jest łącznikiem między człowiekiem a Bogiem.
hojelmo2 (2 punktów)
>Czy wierzysz, że istnieje religia, która, gdyby wszyscy ją praktykowali, dałaby najlepsze router login 192.168.l.l.link/
>społeczeństwo? Czy też najlepsze społeczeństwo jest wynikiem posiadania dużej różnorodności
>religijnej?

I,...
Tebamon (1 punktów)

Nie. Nie istnieje. Dla wielu osób wiara w Boga jest głębokim doświadczeniem, które niekoniecznie można przekazać lub udowodnić komuś innemu. To jest sprawa osobista, która wynika z wewnętrznego przekonania. Każdy z nas jest inny.
Według mnie, religia wprowadziła jeszcze wiecej zła i śmierci niż było. Raczej nie jest budulcem społeczeństwa, tylko jego częścią. Pamiętajmy że nie Każdy wierzy, a społeczeństwa ateistyczne też radzą sobie dobrze. Różnorodność np gatunkowa sprawdza się świetnie, ale gdybyśmy przeniesli to na religie, to odrazu w społeczeństwie jest podział
haish (2905 punktów)
>Nie. Nie istnieje. Dla wielu osób wiara w Boga jest głębokim doświadczeniem, które niekoniecznie można przekazać lub udowodnić komuś innemu. To jest sprawa osobista, która wynika z wewnętrznego przekonania. Każdy z nas jest inny.
>Według mnie, religia wprowadziła jeszcze wiecej zła i śmierci niż było. Raczej nie jest budulcem społeczeństwa, tylko jego częścią. Pamiętajmy że nie Każdy wierzy, a społeczeństwa ateistyczne też radzą sobie dobrze. Różnorodność np gatunkowa sprawdza się świetnie, ale gdybyśmy przeniesli to na religie, to odrazu w społeczeństwie jest podział

Wiara jest wynikiem edukacji i tradycji w której jest wychowywana każda jednostka, podobnie jest z ateizmem. Różniste wizje, w tym również osobiste i wielce subiektywne są podstawą do kształcenia kolejnych pokoleń w w pomroczności umysłowej. Dzięki pomroczności i niewiedzy powszechnie występuje zjawisko 'osobistych i głęboko wewnętrznych stanów 'doświadczania Boga'.
Wiele, a nawet niemal wszystkie cuda religii(wewnętrzne doświadczenia) mają racjonalne i naukowe wyjaśnienie. Podział istnieje zawsze i jest to podział na wiedzących i na głupców.
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Nie. Nie istnieje. Dla wielu osób wiara w Boga jest głębokim doświadczeniem, które niekoniecznie można przekazać lub udowodnić komuś innemu. To jest sprawa osobista, która wynika z wewnętrznego przekonania. Każdy z nas jest inny.
>Według mnie, religia wprowadziła jeszcze wiecej zła i śmierci niż było. Raczej nie jest budulcem społeczeństwa, tylko jego częścią. Pamiętajmy że nie Każdy wierzy, a społeczeństwa ateistyczne też radzą sobie dobrze. Różnorodność np gatunkowa sprawdza się świetnie, ale gdybyśmy przeniesli to na religie, to odrazu w społeczeństwie jest podział
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262

DUCH


www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
B0R5 (58 punktów)
>Czy wierzysz, że istnieje religia, która, gdyby wszyscy ją praktykowali, dałaby najlepsze
>społeczeństwo? Czy też najlepsze społeczeństwo jest wynikiem posiadania dużej różnorodności
>religijnej?

Wierze, że w momencie paruzji powstanie idealne społeczeństwo, nowy Eden, nowa ziemia, jakoś tak to sie nazywało
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Wierze, że w momencie paruzji
Czekanie na godota... Mt.24,34

DUCH

www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
B0R5 (58 punktów)
>>Wierze, że w momencie paruzji
>Czekanie na godota... Mt.24,34
>DUCH

A "Godot" nie przychodzi... może dlatego, że to my mamy przyjść - do sensu.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365