 |
Czy moralność pochodzi od Boga? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-07-2025 16:26 | hokilno2 (2 punktów) | Czy moralność pochodzi od Boga? | Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo religijni? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| alsor (3283 punktów) | >Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie >odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że >całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo >religijni?
Ludzie nie odróżniają dobra od zła, o czym świadczą dobitnie tysiące lat historii.
Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.
|
|
 | | Romek Nowicki (181 punktów) | >>Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie >>odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że >>całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo >>religijni? >Ludzie nie odróżniają dobra od zła, >o czym świadczą dobitnie tysiące lat historii. >Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.
Otóż to. Coś co jest dobre dla mnie, może być złe dla wszystkich innych.
Nie ma obiektywnej kategorii zło-dobro.
|
|
|  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Nie ma obiektywnej kategorii zło-dobro.W świecie fizycznym dominujące geny tworzą rasy, zbiory podobnych osobników o określonych cechach fizycznych. W świecie abstrakcji dominujące memy tworzą kultury, zbiory podobnych umysłów o określonych cechach osobowościowych. Do cech osobowości należy zaliczyć pojęcia prawdy, dobra i sprawiedliwości szczególe dla danej kultury. Można powiedzieć, że każdej kulturze towarzyszy charakterystyczna moralność. Ta jedna charakterystyczna moralność w określonej kulturze wypełnia znaczenie boga jedynego. Inni bogowie obok jedynego byłoby dopuszczeniem do umysłu innych wariantów moralnych a zatem dopuszczeniem obcego memu kwestionującego panującą w umyśle kulturę i dopuszczającego rozwój obcej. Ksenofobia to walka z obcym memem analogiczna do rasizmu, będącego walką z obcym genem. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że interes jest przyczyną różnej moralności. Interes jest pochodną moralności, skutkiem pojęc prawdy, dobra i sprawiedliwości a nie ich przyczyną. Źródłem zróżnicowanych moralności jest egzystencja zróżnicowanych, sprzecznych i wykluczających się memów będącym fundamentem określonych kultur podobnie jak zróżnicowanie ras ma swoje źródło w różnych, sprzecznych i wykluczających się genach. Zróżnicowanie pojęcia dobra i zła ma swoje źródło we właściwościach samej natury. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | | Thoter (6650 punktów) |
>Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.
chwilowym interesikiem i to jeszcze takim, w który nie trzeba inwestować.
|
|
|  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > >Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.> chwilowym interesikiem i to jeszcze takim, w który nie trzeba inwestować.W mojej ocenie jesteś wariatem umysłowym, który jest sprzeczny z kulturą Zachodu. Dla Ciebie cała kultura Zachodu to po prostu zło. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.Może warto przypomnieć wszystkie sytuacje, w których ludzie poświęcają się w obronie lub po prostu w walce o określone wartości. Ukraińcowi, który w walce o niepodległość Ukrainy traci dwie nogi mało to się opłaca, tym bardziej że po wojnie każdy zajmie się swoim biznesem i nikogo nie będzie obchodziło to jak on tam sobie radzi z pokonaniem schodów albo nie. Miliony ludzi poświęciło życie w walce o religię i kulturę. Z odrąbanym łbem to żaden biznes. Nikt ten nie płaci szczególnie za odrabywanie głów innym. To jest wojna kultur. U samych podstaw wojna memów o panowanie nad abstrakcja, na wzór i podobieństwo wojny genów o panowanie nad fizycznością. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| hokilno2 (2 punktów) | > Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie> odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że omegle xender> całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo> religijni?I got it,...
|
|
| haish (2905 punktów) | >Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie >odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że >całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo >religijni?
Jest tylko jeden BÓG, - ten BÓG jest 'rozumem doskonałym', a podobieństwem człowieka do Boga jest ludzka rozumność. Żaden człowiek nie rodzi się rozumny, rozumności trzeba się uczyć - słowo edukacja pochodzi od hebrajskiego słowa eduk(=upobożnianie). W ramach edukacji każdy uczy się też systemu wartości zwanego moralnością. Kościół i moralność wzajemnie się wykluczają, a to z uwagi na kościelną hierarchię i jej podwójną moralność.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|