Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy moralność pochodzi od Boga?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
18-07-2025 16:26hokilno2 (2 punktów)Czy moralność pochodzi od Boga?
Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo religijni?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie
>odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że
>całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo
>religijni?

Ludzie nie odróżniają dobra od zła,
o czym świadczą dobitnie tysiące lat historii.

Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.
Romek Nowicki (181 punktów)
>>Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie
>>odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że
>>całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo
>>religijni?
>Ludzie nie odróżniają dobra od zła,
>o czym świadczą dobitnie tysiące lat historii.
>Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.

Otóż to. Coś co jest dobre dla mnie, może być złe dla wszystkich innych.

Nie ma obiektywnej kategorii zło-dobro.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Nie ma obiektywnej kategorii zło-dobro.

W świecie fizycznym dominujące geny tworzą rasy, zbiory podobnych osobników o określonych cechach fizycznych.

W świecie abstrakcji dominujące memy tworzą kultury, zbiory podobnych umysłów o określonych cechach osobowościowych.

Do cech osobowości należy zaliczyć pojęcia prawdy, dobra i sprawiedliwości szczególe dla danej kultury.

Można powiedzieć, że każdej kulturze towarzyszy charakterystyczna moralność.

Ta jedna charakterystyczna moralność w określonej kulturze wypełnia znaczenie boga jedynego.

Inni bogowie obok jedynego byłoby dopuszczeniem do umysłu innych wariantów moralnych a zatem dopuszczeniem obcego memu kwestionującego panującą w umyśle kulturę i dopuszczającego rozwój obcej.

Ksenofobia to walka z obcym memem analogiczna do rasizmu, będącego walką z obcym genem.

Nie zgadzam się z twierdzeniem, że interes jest przyczyną różnej moralności. Interes jest pochodną moralności, skutkiem pojęc prawdy, dobra i sprawiedliwości a nie ich przyczyną.

Źródłem zróżnicowanych moralności jest egzystencja zróżnicowanych, sprzecznych i wykluczających się memów będącym fundamentem określonych kultur podobnie jak zróżnicowanie ras ma swoje źródło w różnych, sprzecznych i wykluczających się genach.

Zróżnicowanie pojęcia dobra i zła ma swoje źródło we właściwościach samej natury.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Thoter (6650 punktów)

>Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.

chwilowym interesikiem i to jeszcze takim, w który nie trzeba inwestować.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.
>chwilowym interesikiem i to jeszcze takim, w który nie trzeba inwestować.

W mojej ocenie jesteś wariatem umysłowym, który jest sprzeczny z kulturą Zachodu.

Dla Ciebie cała kultura Zachodu to po prostu zło.

youtu.be/5VCiU1osa3w
20-07-2025 20:55 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Człowiek zawsze kieruje się swoim własnym interesem.

Może warto przypomnieć wszystkie sytuacje, w których ludzie poświęcają się w obronie lub po prostu w walce o określone wartości.

Ukraińcowi, który w walce o niepodległość Ukrainy traci dwie nogi mało to się opłaca, tym bardziej że po wojnie każdy zajmie się swoim biznesem i nikogo nie będzie obchodziło to jak on tam sobie radzi z pokonaniem schodów albo nie.

Miliony ludzi poświęciło życie w walce o religię i kulturę.

Z odrąbanym łbem to żaden biznes.
Nikt ten nie płaci szczególnie za odrabywanie głów innym.

To jest wojna kultur.
U samych podstaw wojna memów o panowanie nad abstrakcja, na wzór i podobieństwo wojny genów o panowanie nad fizycznością.

youtu.be/5VCiU1osa3w
hokilno2 (2 punktów)
>Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie
>odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że omegle xender
>całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo
>religijni?

I got it,...
haish (2905 punktów)
>Słyszałem kilka osób twierdzących, że bez Boga ludzie nie mieliby poczucia moralności i nie
>odróżnialiby dobra od zła. Osobiście nie jestem religijny i nie chodzę do kościoła, ale czuję, że
>całkiem dobrze rozumiem, co jest w porządku, a co nie. A co sądzicie o tym, jeśli jesteście bardzo
>religijni?

Jest tylko jeden BÓG, - ten BÓG jest 'rozumem doskonałym', a podobieństwem człowieka do Boga jest ludzka rozumność. Żaden człowiek nie rodzi się rozumny, rozumności trzeba się uczyć - słowo edukacja pochodzi od hebrajskiego słowa eduk(=upobożnianie).
W ramach edukacji każdy uczy się też systemu wartości zwanego moralnością.
Kościół i moralność wzajemnie się wykluczają, a to z uwagi na kościelną hierarchię i jej podwójną moralność.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365