>Jaka jest Twoja ulubiona historia z religijnej księgi lub dokumentu? >Coś, co utkwiło Ci w pamięci na lata lub co poleciłbyś do przeczytania obcej osobie. >Dorastając w chrześcijańskim domu, moją ulubioną opowieścią była opowieść o Jonaszu i stworzeniu >morskim.
Nie tyle opowieść, co cała księga - jest nią BERESZIT (W Początku~ lub Na Początku). Ta księga zawiera niemal wszystkie opowieści które są powtórzeniem opowieści zapisanych w pismach klinowych. Obecnie pisma klinowego nie zna prawie nikt i mało kto umie czytać znaki klinowe i interpretować bardzo stare teksty. Bereszit jest napisany w języku hebrajskim i jego treść pomimo, że jest zredagowana na nowo to jednak ci co tę księgę napisali włożyli wiele starań i wysiłku aby wiedza starożytnych nie została zatracona. Tora jako taka została napisana nieco wcześniej niż Aleksander zaczął podboje wschodu i nieco później gdy miała miejsce repatriacja z niewoli babilońskiej. - Wiedza, którą zdobył naród Izraela w niewoli znalazła swoje odzwierciedlenie w Bereszit. Oryginalna TORA jest zawsze pisana odręcznie i zawsze na pergaminie 'alfabetem' kwadratowym aramejskim - na podstawie tego bez problemu można ustalić kiedy konkretnie została zredagowana i napisana -> alfabet hebrajski nie powstał zanim powstał alfabet aramejski, oraz Tora nie powstała zanim zaczęto używać do pisania pergaminu.
|